Opis inwestycji – projekt budynku i wnętrza STIXX Grill&Bar zrealizowanego przez pracownię architektoniczną WĄDOŁOWSKI

Projekt zewnętrza budynku zakładał minimalną ingerencję w oparciu o rewitalizację. Elewacja została nieznacznie przeprojektowana a oryginalne historyczne cegły przeszły etap renowacji i oczyszczania, aby odzyskały dawny blask. Wnętrze budynku zostało gruntownie przeprojektowane tak, aby spełniało dzisiejsze standardy budowlane oraz mogło pełnić funkcję lokalu gastronomicznego. Całość jest zlokalizowana na ok. 1500m2 dwupoziomowego obiektu.

Na parterze znajduje się główna sala restauracyjna z szerokim dwustronnym barem usytuowanym na środku. Na końcu sali w części podniesionej znajduje się kuchnia. Wydzielono tu także miejsce na sale konferencyjne. W holu wejściowym zlokalizowano schody do piwnicy, szatnię oraz WC dla osób niepełnosprawnych. Na zewnątrz znajduje się letni taras z osobnym barem.  W części wejściowej budynku znajduje się antresola, na której mieszczą się pomieszczenia administracji oraz otwarta przestrzeń (balkon) dla DJ-a z widokiem na główną salę. W strefie piwnicy zlokalizowano wielofunkcyjną salę  Inspire Lounge oraz toalety dla gości.

PARTER – POZIOM RESTAURACJI

Po wejściu do budynku przechodzimy przez przestronny wiatrołap, którego podłoga jest w całości pokryta matą kokosową. W holu wejściowym dominującym materiałem jest czarne refleksyjne szkło lacobel oraz płyty w ciepłym odcieniu drewna. Szkłem obłożona została także lada recepcyjna.

Na posadzce znajduje się wypolerowany beton architektoniczny. Uwagę przykuwa tu pokaźnych rozmiarów żyrandol ( 2,5 m x 5,7m) nad schodami wykonany wg indywidualnego projektu architektów. Jego kompozycję tworzy 336 aluminiowych rurek o zróżnicowanej długości, w kolorze czarnym. Najdłuższa z rurek  mierzy ponad 3 metry. Wysokość całej lampy od sufitu to ok. 4 m. W wybranych rurkach zostały zainstalowane punkty LED oświetlające przestrzeń. W holu znajduje się główna klatka do piwnicy przypominająca swoim kształtem serpentynę, która zawija się do środka schodząc stopniami w dół. Balustrada po zewnętrznej stronie jest wykończona szkłem lacobel. Wewnętrzna dusza schodów to płyty w ciepłym odcieniu drewna. Ściana klatki schodowej jest wykończona tynkiem betonowym z widocznymi podziałami płyt.

W sali głównej po lewej stronie dominującym elementem jest pozostawiony oryginalny mur ceglany na długości ponad 17m, który nadaje industrialnego charakteru. Całość została dokładnie oczyszczona i zabezpieczona odpowiednimi środkami. W tej części sali występuje strefa podniesionej podłogi ( +30cm) wykończonej olejowanymi deskami dębowymi oraz pasem wykładziny ułożonej we wzór szachownicy w odcieniach szarości. Znajdują się tu najbardziej komfortowe miejsca dla gości. Sofa o długości ponad 22 m, wygodne, miękkie krzesła oraz komfortowe 4-osobowe stoliki.

 fot. M. Wądołowski

Na suficie wzdłuż przejścia znajduje się pięć ogromnych lamp wykonanych na specjalne zamówienie, każda o średnicy ponad 100 cm. Zewnętrzna część klosza została wykończona  na czarno, a środek w odcieniach połyskującej, patynowanej miedzi. Nad stolikami w tej strefie wiszą dedykowane wnętrzom industrialnym lampy firmy Kaspa, które swoim charakterem nawiązują do przestrzeni hal fabrycznych. Prostopadłościenna geometria  lampy podkreśla surowy wystrój loftowy. Cała sala jest wyposażona w zaawansowany system nagłośnienia umożliwiający przeprowadzanie imprez muzycznych.

Przestrzeń barowa znajdująca się w centralnej części sali została zaprojektowana w formie podłużnej, prostokątnej wyspy. Po jej obwodzie ciągną się blaty o łącznej długości około 37 metrów. Część centralną tej przestrzeni zajmuje szeroki, dwustronny regał, na którym wyeksponowano bogatą kolekcję różnorodnych alkoholi.  Zewnętrzna część baru została pokryta surową blachą podkreślającą industrialny klimat wnętrza. Ponadto, przestrzeń baru uwydatnia posadzka wykonana z ozdobnych płytek cementowych o wzorze geometrycznym. Blaty zostały wykonane z drewna dębowego barwionego w ciepłym odcieniu. Nad nimi wiszą wykonane na zamówienie lampy mające postać podłużnych pionowych rurek. Górną strefę baru dopełnia kratownica na automatycznym wyciągu, do której zostało przymocowanych 6 telewizorów. Mobilny, stalowy stelaż umożliwia dowolną aranżację baru w zależności od wydarzenia.

Restauracja Wądołowski

Kolejna część sali głównej to strefa degustacji wina. Tworzy ją specjalnie wydzielony i zaprojektowany fragment przestrzeni otoczony z  trzech stron regałem na wino. Regał ten, wykonany z surowej stali, pełni funkcję ekspozycyjną dla leżakujących butelek. Pokrywa go dębowy blat uformowany w kształt litery „C” z podświetleniem od spodu. W sąsiedztwie strefy „wine taste” znajduje się ogromna, specjalnie zaprojektowana pionowa szafa chłodząca sięgająca pod sam sufit. Jej wysokość to ok. 4m. Jej kubatura pozwala pomieścić ok. 1000 butelek wina. Posiada 3 strefy chłodzenia, które można dostosować do rodzaju wina jakie jest przechowywane. Całość została szczelnie zamknięta
i podświetlona w przeszklonej stalowej konstrukcji ramowej tworząc niesamowitą ekspozycję.

Na szczególną uwagę zasługuje serce restauracji,  czyli otwarta kuchnia ( live cooking). Została zlokalizowana na podwyższeniu na końcu sali, aby stworzyć gościom możliwość oglądania pracy kucharzy. Cała ściana frontowa kuchni włącznie z jej prawą  stroną znajdującą się  pod obniżoną częścią dachu, została pokryta jednolitą płaszczyzną czarnego, refleksyjnego szkła lacobel. Pod dolną krawędzią blatu umieszczono ponad 7-metrową linię interaktywnych telewizorów bezramkowych, na których można wyświetlać dowolne obrazy w zależności od potrzeb. Po lewej stronie frontu kuchni  pod samym sufitem znajduje się przestrzeń wypełniona ekspozycją ze skrzynek po winie. Po prawej zlokalizowane jest logo oraz, idąc dalej, stalowy regał na ekskluzywne alkohole w rozmiarze XXXL. Przed regałem znajdują się dwa stanowiska: jedno do składania i nadzorowania zamówień – wykończone czarnym szkłem lacobel, drugie funkcjonujące jako pomocnik kelnerski (szklanki, tace, karty menu, sztućce itp.) Na resztę umeblowania sali składają się stoliki o podwyższonej wysokości (115 cm) oraz wysokie krzesła. Elementy stalowe są malowane na czarno, blaty wykonano z drewna dębowego, a krzesła pochodzą z polskiej manufaktury PAGED. Na posadzce występuje polerowany beton architektoniczny oraz olejowane deski dębowe.

Oprócz sali głównej, na parterze znajdują się też zamknięte pomieszczenia dla gości. W ich skład wchodzą dwie salki konferencyjne ( jedna z możliwością podziału na dwie). Pierwsza z nich znajduje się w holu głównym, pod antresolą. Jest to przestrzeń, w której można zorganizować profesjonalną konferencję, spotkanie ze znajomymi lub imprezę okolicznościową. Sala ma możliwość podziału, za pomocą mobilnej ściany, na dwie mniejsze niezależne części. Każda z nich jest wyposażona w projektor, ekran projekcyjny, TV, stół konferencyjny na 8-10 osób oraz odpowiednie gniazda multimedialne. Wnętrze sali to okładziny ścienne w kolorze ciepłego drewna, z kolei podłoga to połączenie polerowanej posadzki betonowej i wykładziny. Zlokalizowano tu okno z widokiem na salę główną.

Do drugiej sali wchodzi się bezpośrednio z głównej strefy. Jest ona zabudowana szklaną ścianą o industrialnym charakterze z przesuwnymi drzwiami. Została ona umiejscowiona na 10-cio centymetrowym podwyższeniu i jest przygotowana do mniejszych spotkań konferencyjnych, imprez firmowych oraz okolicznościowych. Naprzeciw wejścia na tle ściany pokrytej czarnym szkłem lacobel znajduje się sześćdziesięciocalowy telewizor. Ściany po bokach sali są wykończone płytami w kolorze ciepłego drewna. W całym pomieszczeniu dookoła znajduje się sofa ze stolikami oraz pufami.

wadołowskiPOZIOM – 1, PIWNICA

W podpiwniczonej części obiektu zlokalizowano główną salę konferencyjną, toalety oraz pomieszczenia gospodarcze i techniczne.

Inspire Lounge to główna, wielofunkcyjna sala konferencyjna o powierzchni ok. 160m2 posiadająca własny bar. Sala została wyposażona w multimedialne oświetlenie w suficie. Na potrzeby organizatorów wydarzeń 9 niezależnych plafonów jest w stanie zaaranżować główne oświetlenie  od konferencyjnego po dyskotekowe. Wykończenie sali to posadzki z betonu polerowanego oraz – na fragmentach – podłoga z olejowanych desek dębowych. Na ścianach występują gięte okładziny w odcieniu ciepłego drewna. Po bokach sali na całej długości znajdują się sofy z miejscami dla gości. Dodatkowo w jednym z narożników zlokalizowano podest/scenę, na której mogą występować artyści na żywo. Całość zwieńcza bar na końcu sali. Został wykonany z tych samych materiałów co bar główny na parterze. Osłona zbudowana została z surowej blachy a blat z drewna dębowego.

W posadzkę przed barem wkomponowano mozaikę z płytek cementowych o wzorze geometrycznym. Nad blatem baru wisi oświetlenie w postaci aluminiowych czarnych rurek/tub. Po prawej stronie baru zaprojektowano szklane, podświetlane pomieszczenie na alkohole, które pełni funkcję zarówno ekspozycyjną jak i chłodzącą. Sala jest wyposażona w zaawansowany system nagłośnienia, projektor multimedialny oraz ekran.

Hol główny w piwnicy jest ważnym elementem komunikacyjnym pomiędzy parterem, główną salą konferencyjną w piwnicy i toaletami. Został zaprojektowany tak, aby tworzył spójność z parterem i resztą pomieszczeń. Dominują tu okładziny ścienne w odcieniu ciepłego drewna oraz niewystępujące nigdzie indziej panele 3D z kompozytów gipsowych w kształcie pionowych fal malowane na ciemny grafit ( ściana naprzeciwko schodów). Po drugiej stronie wejścia do INSPIRE Lounge znajduje się lustro obejmujące całą wysokość ściany. Za nim zamontowano telewizor wyświetlający reklamy oraz różne materiały informacyjne. Światło emitowane przez ekran przenika przez taflę lustra, zaś po wyłączeniu urządzenie staje się niewidoczne.

Łazienka Wądołowski

Wejścia do toalet zgodnie z założeniami architektów zostały podkreślone sylwetkami postaci – damskiej i męskiej, które wykonano ze świecących, wygiętych rurek neonowych w kolorze różowym oraz zielonym. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy ciekawy efekt oznaczenia stref eliminujący możliwości pomyłki.

W toaletach głównym i dominującym elementem są umywalki. Zostały zaprojektowane wg indywidualnych rozwiązań. Kompleks umywalek został skompresowany do jednego elementu –  ogromnej, wspólnej umywalki zbudowanej z blachy malowanej na czarno.  Jej środek wykonano  z płyty alabastrowej podświetlonej systemem LED. Nad umywalką zwisają 3 (męska) / 4 (damska) prostopadłościany pokryte szkłem i lustrem, w których zlokalizowano suszarki oraz podajniki na mydło. Pomiędzy boxami znajdują się stalowe, czarne rury (zamiast tradycyjnych kranów), z których płynie woda uruchamiana przez czujnik fotokomórkowy. W strefie WC drzwi do kabin zaprojektowano w klimacie nawiązującym do industrialnych ram okiennych. Podłoga oraz ściany w WC zostały wykończone w gresowej mozaice z kwadracików, a część ścian pomalowano specjalną farbą półmatową w kolorze ciemnego grafitu. Dodatkowo w toalecie męskiej zamiast tradycyjnych stanowisk pisuarowych, zaprojektowano jedną wielką ścianę pokrytą w całości blachą nierdzewną, po której spływa woda tworząc efekt wodospadu.

O pracowni WĄDOŁOWSKI

Pracownia została stworzona ponad 10 lat temu przez architekta Michała Wądołowskiego. Obecnie zespół tworzy 9 architektów o różnych specjalizacjach. Pozwala to realizować projekty o bardzo szerokim spektrum: budynki użyteczności publicznej, obiekty handlowe, przemysłowe, budynki wielorodzinne, budynki jednorodzinne oraz lokale usługowe. Niedawno zrealizowane kluczowe inwestycje to: STIXX Bar&Grill, Centrum Diagnostyki
i Terapii Onkologicznej w Zamościu, Skwer Sportów Miejskich na Bemowie, rewitalizacja klasycystycznego dworu w Falęcinie, salon kosmetyczny Hair & Nail Concept oraz wiele indywidualnych domów jednorodzinnych.