Jaka jest żywotność pompy ciepła?

żywotność pompy ciepła

Przed zakupem pompy ciepła jedną z wątpliwości jest to, czy posłuży ona wystarczająco długo. Co wpływa na żywotność pompy ciepła? Jak jej używać, aby nie powodować awarii? Wskazówki, które znajdziesz w poniższym artykule, pozwolą Ci cieszyć się działaniem urządzenia przez długi czas.

Żywotność pompy ciepła – od czego zależy?

Kluczowym elementem decydującym o żywotności pompy ciepła jest sprężarka. Pompa ciepła nie byłaby w stanie bez niej funkcjonować. Odpowiada za podnoszenie ciśnienia krążącego czynnika do takiego poziomu, aby osiągnąć egzotermiczność. Oznacza to skroplenie substancji, z której wydzielane są duże ilości ciepła. Żywotność sprężarki jest liczona na około 100 000 godzin. Biorąc pod uwagę, że średnia praca pompy ciepła w ciągu roku to 2000-3000 godzin, możemy być pewni, że urządzenie będzie nam służyło przez wiele lat.

Często montowana jest wyporowa sprężarka do pompy ciepła. Obecnie popularnością cieszą się także maszyny inwerterowe. Charakteryzują się regulacją mocy grzewczej, co sprawia, że cały system pracuje lepiej. Są także znacznie trwalsze niż inne rodzaje sprężarek. Dlatego, aby żywotność pompy ciepła była jak najdłuższa, poleca się stosowanie tego rodzaju maszyny energetyczne. 

O sprawności pompy ciepła decyduje także jej moc. Jest to energia, z jaką sprężarka jest w stanie doprowadzać ciepło do instalacji. Ten pomiar pokazuje także, czy urządzenie grzewcze będzie w stanie zapewnić właściwą temperaturę w pomieszczeniach. Wpływa to na żywotność pompy, ponieważ źle dobrana moc powoduje awarie. 

Wpływ na to, jak długo będzie pracować pompa, mają także użyte części montażowe, takie jak rury do pomp ciepła. Jeśli wykonane są z jakościowych materiałów, które zostały odpowiednio zaizolowane, możesz mieć pewność, że wytrzymają przepływ ciepła. Powinny być dobrane w zależności od rodzaju pompy oraz z konkretnym przeznaczeniem do tego typu urządzeń.

Tak naprawdę każda część pompy ciepła powinna charakteryzować się dużą trwałością i wytrzymałością. Najlepiej wybierać urządzenia z certyfikatem TÜV, który potwierdza zachowanie najwyższych norm jakościowych i bezpieczeństwa pracy.

Awaria pompy ciepła – dlaczego urządzenia się psują?

Pomimo największych starań zdarza się, że pompy ciepła ulegają awarii. Jakie są tego przyczyny?

  • nieodpowiednie przekroje rur i długości rurociągów,
  • niepoprawna technika wykonania instalacji,
  • błędny sposób poprowadzenia instalacji z zewnątrz do wewnętrznej części budynku,
  • nieodpowietrzenie oraz zanieczyszczenie instalacji, 
  • niewłaściwy dobór armatury,
  • niewłaściwy wybór pompy obiegowej,
  • nieodpowiedni przepływ, który powoduje oszranianie urządzenia zimą,
  • zbyt niski czynnik grzewczy wody,
  • błędne ustawienia parametrów pompy ciepła, takich ja krzywa grzewcza, histereza krzywej grzewczej oraz temperatura wody użytkowej,
  • brak wykonywania serwisu pompy ciepła. 

Przyczyny usterek są bardzo różnorodne i dotyczą zarówno etapu montażu, jak i eksploatacji. Aby cieszyć się pompą jak najdłużej, ważna jest kontrola jej pracy na bieżąco. 

Żywotność pompy ciepła – jak dbać o urządzenie?

Najlepszym sposobem, aby przedłużyć żywotność pompy ciepła jest regularna konserwacja i serwis. To niezbędny koszt dodatkowy, który pozwala utrzymać odpowiedni poziom pracy urządzenia grzewczego. Serwisanci zalecają, aby dokonywać przeglądu co roku. Średni koszt takiej usługi to 500-600 złotych. 

Warto także samodzielnie czyścić pompę. Będą to niewielkie czynności takie jak usunięcie kurzu, pyłów, czy liści zalegających we wlocie powietrza i wentylatorze. Są przyczyną mniejszego przepływu powietrza i zwiększenia zużycia energii, co skraca żywotność pompy ciepła. Wszystkie działania podejmuj jednak z zachowaniem bezpieczeństwa. 

Wiesz już, jaka jest żywotność pompy ciepła, co wpływa na jej awaryjność oraz jak dbać o urządzenie, aby służyło jak najdłużej. Z taką wiedzą łatwiej będzie Ci kontrolować proces montażu. Jeśli już jesteś posiadaczem pompy ciepła, uzyskane informacje pozwolą Ci lepiej obserwować jej pracę i wyłapywać ewentualne nieprawidłowości w działaniu.