Jakie cebulki sadzimy jesienią?

Jakie cebulki sadzimy jesienią

Jakie cebulki sadzimy jesienią?

Chcesz mieć piękny ogród na wiosnę? Posadź rośliny cebulowe już jesienią. To prawda, że nie wszystkie się do tego nadają, ale jest sporo gatunków, które muszą przejść okres spoczynku, by pięknie rozkwitły wiosną. Zatem jakie cebulki sadzimy jesienią?

Czy sadzenie cebulek kwiatowych jesienią ma sens?

Kwitnący wiosną ogród nie powstał kilka tygodni wcześniej. Jeśli chcesz, aby Twój ogród już w marcu i kwietniu wyglądał zjawiskowo, posadź kwiaty cebulowe jesienią. Jest wiele gatunków, które muszą przejść okres spoczynku, by wykiełkowały wiosną i rozkwitły latem. Co więcej, warto zaplanować nasadzenia w taki sposób, aby przez całe lato i jesień móc podziwiać kolorowe pąki kwiatów. Dlatego warto sadzić je w odstępach czasowych, używając różnych odmian. A jakie gatunki i odmiany roślin cebulowych warto posadzić jesienią?

Rośliny cebulowe, sadzone jesienią

Sadzenie roślin cebulowych jesienią ma w głównej mierze przyczynić się do wzrostu kwiatów wczesną wiosną. Do najpopularniejszych roślin, które rozpoczną wtedy wegetację, należą:

  • tulipany,
  • hiacynty,
  • krokusy
  • narcyzy.

Na uwagę zasługują także mniej popularne rośliny cebulowe kwitnące wiosną, na których łodygach wzrastają piękne kwiaty. Są to czosnek ozdobny z kwiatami o kulistych kształtach i szachownica kostkowata z pięknie zwisającymi pąkami.

Chociaż sadzenie cebul kwiatowych jesienią ma na celu wzrost roślin na wiosnę, to warto wiedzieć, że niektóre z roślin cebulowych, wzrosną zaraz po posadzeniu. Oznacza to, że będziesz móc się nimi cieszyć jeszcze tej samej jesieni. Dzieje się tak między innymi z szafranem, czy zimowitem, które oferują kwiaty o pięknych, gładkich i dużych płatkach. A jak się zabrać do sadzenia cebulek?

Jak sadzić cebulki kwiatowe jesienią

Aby móc cieszyć się pięknymi roślinami wiosną, sadzenie kwiatów cebulowych warto rozpocząć już we wrześniu. Zdecydowaną większość gatunków możesz sadzić w tym terminie. Wyjątkiem jest szafran, narcyz czy szachownica. Ich sadzenie możesz przeprowadzić już w sierpniu. Jednak nie tylko termin sadzenia cebulek jest ważny dla ich prawidłowego wzrostu. Równie istotne jest miejsce i głębokość sadzenia. Wszystkie cebulki kwiatów powinny być sadzone na głębokość równą dwu lub trzykrotności ich wysokości, co pozwoli na wyrośnięcie korzeni i zabezpieczy przed niskimi temperaturami. Wszystkie popularne kwiaty, jak tulipany, krokusy czy narcyzy potrzebują słonecznego miejsca dla prawidłowej wegetacji, jednak szachownica, czosnek czy hiacynt dojrzeją także w półcieniu. Znajdziesz je w Sklep Dla Ogrodu.