Przepływomierz elektromagnetyczny

Sprawdzoną metodą pomiaru przepływu cieczy przewodzących – i to w bardzo rożnych gałęziach przemysłu – jest wykorzystanie przepływomierza elektromagnetycznego. Urządzenie to ma zastosowanie się przy wszelkich cieczach które przewodzą energię elektryczną.

Gdzie stosuje się przepływomierz elektromagnetyczny?

Urządzenia te znajdują zastosowanie w instalacjach przemysłowych, gdzie ułatwiają: monitorowanie przepływu, napełnianie, dozowanie, a także dokładne pomiary rozliczeniowe w obrocie handlowym. Dzięki tak szerokiemu zastosowaniu, można je wykorzystywać w różnych gałęziach przemysłu, a w wielu z nich stanowią one najpopularniejszą metodę pomiaru przepływu. Przepływomierze elektromagnetyczne stosuje się na przykład w:
– zakładach spożywczych, chemicznych czy papierniczych,
– przemyśle elektrycznym,
– oczyszczalniach ścieków i szeroko pojętej gospodarce wodno-ściekowej,
– górnictwie tradycyjnym oraz w górnictwie metali.
Trwałość przepływomierzy elektromagnetycznych sprawia, że są one niejednokrotnie najlepszą opcją w przypadku pomiarów przepływu cieczy: o silnych właściwościach ściernych, cieczy zawierających kruszywa, czy nawet części stałe lub zawiesinę.

Przepływomierze elektromagnetyczne znajdziesz w sklepie ENKO-POMIAR

Zasada pomiaru przy użyciu przepływomierza elektromagnetycznego

Jak mówi prawo indukcji elektromagnetycznej Faradaya, siła elektromotoryczna indukuje się w przewodniku poruszającym się w obrębie pola elektromagnetycznego. W przypadku przepływomierza elektromagnetycznego, rolę przewodnika pełni przepływająca ciecz. Całość działa tak, że kiedy naładowane elektrycznie cząsteczki cieczy wpłyną do pola magnetycznego (tworzonego przez dwie cewki), to wtedy indukowane jest napięcie elektryczne. Mierzy się je na dwóch elektrodach pomiarowych i jest ono wprost proporcjonalne do prędkości przepływu – więc jednocześnie także do strumienia objętości. Pole magnetyczne jest tutaj powstaje dzięki impulsom prądu stałego o zmiennej biegunowości, a to zapewnia stabilny punkt zerowy. Dzięki temu pomiar przepływu nie jest zależny ani od wielofazowości ani od niejednorodności cieczy.