Jakie okno dachowe wybrać do sypialni?

Jakie okno dachowe wybrać do sypialni

Jak zapewnić sobie komfort w sypialni na poddaszu? Jednym ze sposobów na doświetlenie tego pomieszczenia oraz utrzymanie odpowiedniej temperatury jest montaż nowoczesnych okien dachowych. Jak jednak wybrać okna, które będą idealnie pasować do charakteru sypialni? Co należy wziąć pod uwagę? Więcej informacji w poniższym tekście.

Właściwości cieplne okna w sypialni

Uważa się, że najkorzystniejsza temperatura do spania waha się, w zależności od indywidualnych preferencji, od 16 do 19 stopni. W związku z tym ważne, aby temperatura w sypialni nie była w nocy ani wyższa, ani niższa. Jak to osiągnąć? Najlepszym rozwiązaniem są energooszczędne okna dachowe, które dzięki niskiemu współczynnikowi (tj. Uw wynoszącym 1,1 i mniej) przewodzenia ciepła doskonale pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Dzięki temu mamy pewność, że temperatura nie spadnie w nocy poniżej naszego komfortu, a za dnia sypialnia nie nagrzeje się nadmiernie. Aby uzyskać taki efekt, najlepiej zainwestować w okna 3-szybowe, w których komory między szybami są wypełnione argonem lub kryptonem.

Jeśli zdecydujemy się na montaż okien zwróconych na południe, możemy dodatkowo wykorzystać rolety solarne, które nie tylko nie generują większych rachunków za energię elektryczną, ale doskonale zaciemniają sypialnię. Jednocześnie chronią ją przed promieniami słonecznymi, które nagrzewają pomieszczenie.

Drewno czy PVC?

Wybór materiału, z którego są wykonane ramy okienne w przypadku sypialni ma raczej znaczenie estetyczne, niż funkcjonalne. Jeśli chcemy, aby nasza sypialnia była bardziej przytulna, raczej wybierzemy okna z suszonego drewna sosnowego. Nie wymagają one częstej konserwacji (wystarczy zastosować raz na 5 lat bezbarwny impregnat), a do tego w Dakea możemy uzyskać aż 20-letnią, najdłuższą na rynku gwarancję na okna! Dotyczy to również okien PVC, które niekoniecznie muszą pasować w sypialni estetyką, ale za to nie ma potrzeby konserwacji ram – poza przetarciem ich od czasu do czasu. Bez względu na rodzaj materiału ram okiennych, powinny one być wyposażone w tak zwane nawiewniki, które ułatwiają dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia. Jednocześnie umożliwiają wentylację pomieszczenia podczas zimnych dni, gdy nie chcemy otwierać okna. Istnieje również możliwość wentylacji klamką z kostką ryglującą, umożliwiającą dwustopniowy uchył.

A co z hałasem?

Sypialnia z natury musi być pomieszczeniem cichym, które umożliwia relaks i gładkie przejście do głębokiej fazy snu. Przeszkodą może tu być hałas, który nas wybudza lub przeszkadza w odpoczynku. Rozwiązaniem tej kwestii jest system Noise Block obecny w oknach z gamy Ultima, czyli taka konstrukcja okien, która pozwala zablokować nawet o 50% więcej hałasu niż w przypadku zwykłych okien dachowych. Dotyczy to zarówno typowego hałasu z zewnątrz, jak i powodowanego przez deszcz.

Czy warto montować okno dachowe nad łóżkiem?

Montaż okna dachowego bezpośrednio nad łóżkiem zazwyczaj proponuje się osobom, które chcą np. wygodnie obserwować gwiazdy w nocy. W Dakea nie rekomendujemy takiego rozwiązania z dwóch powodów – po pierwsze, bardzo często wyklucza to montaż grzejnika pod oknem, co ogranicza wymianę powietrza. Po drugie, nadmiar światła słonecznego lub pochodzącego z księżyca czy latarni ulicznych może znacząco zaburzyć nasz sen, a także zwiększyć temperaturę w pomieszczeniu. Tego w szczególności powinniśmy unikać, ponieważ sypialnia ma być komfortowym pomieszczeniem, w którym odpoczywamy.

Artykuł sponsorowany