Oficjalne odsłonięcie Masztu Wolności

Maszt Wolności

Kaliski deweloper, FB Antczak właśnie zakończył realizację Masztu Wolności w Warszawie. 10 listopada 2014r, przy udziale inwestorów, wykonawców i władz miejskich dokonano oficjalnego odsłonięcia konstrukcji. Stolica zyskała ważny symbol narodowy, dorównując tym samym najważniejszym ośrodkom europejskim – Berlinowi, Paryżowi, Lizbonie.

W porannej uroczystości odsłonięcia masztu uczestniczyła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W swoim przemówieniu prezydent podziękowała za taki prywatny dar dla stolicy. Poniedziałkowa uroczystość to jedno z pierwszych tak ważnych wydarzeń celebrowanych w ramach obchodów tegorocznej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 r.

Maszt Wolności zlokalizowany wewnątrz ronda Zgrupowania „AK Radosław” jest kolejnym symbolem upamiętniającym Powstanie Warszawskie. Położenie Masztu Wolności nie jest przypadkowe. Dzięki takiej lokalizacji jest on łatwo dostępny dla mieszkańców i setek turystów odwiedzających miasto. Obiekt jest także podświetlany, tak aby niezależnie od pory dnia był dobrze widoczny. Na maszcie znajduje się inskrypcja: „W 96. rocznicę odzyskania niepodległości Polski, w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w 25. rocznicę wolnych wyborów w Polsce, w 10. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w hołdzie wszystkim, dzięki którym Polska jest dziś wolnym, odrodzonym krajem”. Obok znajduje się tłumaczenie tekstu w języku angielskim.

Maszt Wolności 3

Maszt Wolności jest największym projektem tego typu w Polsce. 60 metrowa konstrukcja ze stali o wadze ponad 40 ton powstała w Poznaniu. Na maszcie zawisła flaga polska państwowa o pow. 100 mkw. Miasto oprócz samego masztu, otrzyma także kilka zapasowych flag – w tym taką z symbolem Polski Walczącej. Na prośbę inwestorów w każdą kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia i przez kolejne 63 dni będzie ona powiewała na maszcie. Wymiary każdej z flag zgodne z normą dla flagi narodowej – zachowano proporcje 5 do 8 – krótszy bok ma 8 metrów, a dłuższy ponad 12. Specjalny system elektryczny wciąga flagę na maszt, a zastosowanie obrotowego uchwytu, do którego jest ona mocowana, ma w przyszłości zapobiec owijaniu się materiału wokół konstrukcji.

FB Antczak jak generalny wykonawca projektu odpowiadało za kompleksową realizację Masztu Wolności. Nieopodal konstrukcji powstały trzy tablice informacyjne w formie ławek nawiązujące do wydarzeń związanych z Powstaniem Warszawskim. W związku z bliskością linii tramwajowej FB Antczak odpowiadało także za przebudowę infrastruktury technicznej: słupów i sieci trakcyjnej oraz kanalizacji deszczowej odwadniającej tory tramwajowe.

FB ANTCZAK specjalizuje się w budowie wysokiej jakości obiektów biurowych, użyteczności publicznej, domów i mieszkań, a także hal przemysłowo-magazynowych. Firma od ponad 30 lat realizuje liczne inwestycje w różnych regionach Polski. Za swoją działalność firma FB Antczak była wielokrotnie doceniana w konkursach branżowych. W 2011 roku została ponownie nagrodzona przez dziennik Puls Biznesu tytułem Gazeli Biznesu, a w styczniu 2012 roku została laureatem prestiżowego rankingu Diamenty Forbesa. Firma posiada także certyfikaty: Wiarygodności Biznesowej, Solidnej Firmy, Przedsiębiorstwa Fair Play oraz Certyfikat Dewelopera. Jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich.