Jakie są zalety okien pasywnych?

Jakie są zalety okien pasywnych

Przeglądając oferty producentów okuć okiennych, coraz częściej można natknąć się na tzw. okna pasywne. Czym charakteryzuje się ta technologia i w jakich miejscach sprawdzi się najlepiej? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszych artykule.

Okna pasywne stanowią połączenie wysokich właściwości użytkowych z pionierskimi rozwiązaniami w zakresie energooszczędności. Technologia ta powstała przede wszystkich z myślą o nowoczesnych domach pasywnych, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. Okazuje się jednak, że w przypadku wielu producentów termin ten jest wyłącznie chwytem marketingowym. Sprawdź, co warto wiedzieć o pasywnych oknach, zanim zdecydujesz się na ich montaż.

Jak wybrać okna do domu pasywnego?

Na początku należy zdać sobie sprawę z tego, że nie każde okno energooszczędne będzie od razu pasywnym. Aby konkretne okno za takie uznać, musi ono spełniać pewien warunek, związany ze wskaźnikiem przenikania ciepła. W jaki sposób odczytywać tę wartość? Dla lepszej komunikacji z klientem, producenci okien stosują ujednolicone oznaczenie Uw, które określa ilość energii przenikającej przez okno o powierzchni 1m2, przy różnicy temperatur (na zewnątrz i wewnątrz) wynoszącej 1K. Odpowiednie, wysokiej jakości okna do domu pasywnego charakteryzują się wartością Uw na poziomie ≤ 80 W/m2K.

Współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego (g) to kolejny ze wskaźników, który należy wziąć pod uwagę, szukając pasywnych okien wysokiej jakości. Im wyższy parametr, tym większe będą zyski z energii promieniowania słonecznego, co bezpośrednio przełoży się na obniżenie kosztów związanych z eksploatacją budynku. Okna do domu pasywnego powinny mieć ponadto podwójne lub potrójne zestawy szybowe, a także ocieploną ramę okienną i skrzydło (np. aerożelem bądź pianką PUR).

Aby mieć pewność, że dane okno pasywne faktycznie spełnia powyższe kryteria, zwróć uwagę na to, czy posiada ono certyfikat IFT Rosenheim,Passive House Institute w Darmstad lub Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej.

Okna pasywne – dlaczego warto?

Z zakupem okien pasywnych wiąże się niewątpliwie mnóstwo korzyści. Rozwiązanie to jest przede wszystkim energooszczędne. Technologia ta została opracowana z myślą o jak najmniejszej utracie ciepła. Okucia okienne przeznaczone do pasywnych domów są także odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne – specjalny system uszczelek chroni przed przenikaniem wody i powstawaniem wilgoci, a także doskonale izoluje przed hałasem dobiegającym z ulicy. Co więcej, okna pasywne w swojej strukturze mogą doskonale imitować drewno, przez co będą stanowić estetyczny element wykończeniowy.

Decydując się na ten rodzaj stolarki, musisz liczyć się ze sporym wydatkiem. Ceny okien pasywnych są nawet trzykrotnie wyższe w porównaniu do standardowych okuć okiennych. Jest to jednak inwestycja, która opłaci się na wielu poziomach, zwracająca się stosunkowo szybko.

Okna pasywne made in Poland

Szukasz wysokiej jakości okien pasywnych? Producent stolarki okiennej z PVC – firma Oknoplast, ma w swojej ofercie serię Winergetic Premium Passive, która charakteryzuje się jednym z najlepszych na rynku współczynników przenikania ciepła. Co więcej, firma umożliwia zamówienie ościeżnic i skrzydeł w kilkunastu modnych kolorach (w tym drewnopodobnych).

Artykuł sponsorowany