Efektywność kolektorów słonecznych

Budowanie domu wygląda obecnie zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Przede wszystkim zmieniły się technologie, ale również nasze podejście i możliwości. W dobie świadomości zmian klimatycznych coraz więcej osób chce w jak najlepszy sposób wykorzystać wszelkie zasoby, nie niszcząc przy tym środowiska. Jednym z takich rozwiązań jest korzystanie z kolektorów słonecznych, których zadaniem jest przetwarzanie promieni słonecznych na ciepło. Nie należy ich mylić z panelami fotowoltaicznymi, które z kolei wytwarzają energię elektryczną.

Dzięki solarom wytwarzanie ciepła staje się przede wszystkim tańsze oraz bardziej ekologiczne. Jednak przed podjęciem decyzji o ich zainstalowaniu, najlepiej sprawdzić lub skonsultować ze specjalistą czy będą odpowiednio współpracować z daną instalacją grzewczą.

Opłacalność

Nadal wszechobecna jest opinia, że w Polsce nie opłaca się inwestować w systemy solarne, ze względu na panujące warunki atmosferyczne. Specjaliści są zgodni co do tego, że w naszym klimacie nie mogą stać się jedynym źródłem ciepła. Powodem jest zbyt częste zachmurzenie, przez co odpowiedź na pytanie, kiedy inwestycja się zwróci, jest wyjątkowo trudna do udzielenia. Warto jednak przemyśleć tego typu rozwiązania, ponieważ z szacunkowych obliczeń wynika, że w najcieplejszych siedmiu miesiącach roku, idealnie dobrany system potrafi zapewnić nawet 90% zapotrzebowania na ciepłą wodę. Im więcej ciepłej wody zużywa się w danym gospodarstwie domowym, tym inwestycja w kolektory staje się bardziej opłacalna.

Aby zwiększyć wydajność, a tym samym opłacalność systemu, lepiej zdecydować się na kolektory rurowe próżniowe, które wykorzystują także promieniowanie rozproszone. Jednak zakup tego typu rozwiązania jest o wiele droższy niż najczęściej wybierany, z wykorzystaniem kolektorów płaskich.

Koszt inwestycji

Inwestycja w taki system w domu przeciętnej, czteroosobowej rodziny może wynieść około 10-20 tysięcy złotych Ten koszt obejmuje zakup dwóch lub trzech kolektorów, rur, zasobnika, grzałki elektrycznej, pompy cyrkulacyjnej, zaworów, a także montaż, serwis i okresowe przeglądy.

Kąt nachylenia kolektorów

Instalacja kolektorów pod odpowiednim kątem determinuje ilość uzyskanej energii. Dlatego, jeśli zależy nam głównie na podgrzewaniu latem wody w basenie, najlepiej wykorzystać nachylenie kolektorów pod kątem 30°. Najchętniej wybierany jest kąt 50°, który jest najefektywniejszym rozwiązaniem, aby podgrzewać c.w.u. dla kilkuosobowej rodziny. Dzięki temu uzyskujemy więcej ciepła podczas miesięcy wiosenno-jesiennych. Możliwe jest także zainstalowanie kolektorów pod kątem 90°. Taki montaż pozwoli na uzyskanie największej ilości ciepła w sezonie zimowym, kiedy istnieje potrzeba dogrzewania pomieszczeń.

Najwyższa efektywność

Oczywiście system kolektorów słonecznych najbardziej efektywny będzie wówczas jeśli zostanie odpowiednio dostosowany do danego pokrycia dachowego, lokalizacji, zainstalowany pod wymaganym kątem, a przede wszystkim wówczas kiedy będzie odpowiednie nasłonecznienie. Na szczęście systemy solarne pracują także w pochmurne dni. Nie jest to wysoka efektywność, ale jednak można uzyskać efekty. Aby kolektory mogły pracować również, wtedy kiedy niebo jest zasnute chmurami, wykorzystuje się system, który potrafi przechwycić także promieniowanie rozproszone. Elementem poprawiającym pracę solarów jest także precyzyjne ustawienie różnicy temperatury wody w zasobniku i płynu na wylocie kolektorów. To ustawienie jest szczególnie ważne w miesiącach zimowych, aby pompa obiegowa załączała się w odpowiednim momencie.