Wybór okien do poddasza a ciepło w domu

Idealne okna to okna wielofunkcyjne: są doskonałym izolatorem, ale i dostarczają stosowną dla danej przestrzeni ilość światła słonecznego i świeżego powietrza. Obecnie specjaliści zwracają też coraz większą uwagę na fakt, że odpowiedni dobór okien jest znaczący dla energooszczędności budynków i utrzymania w nich właściwej temperatury.

Dzisiejsi architekci szczególnie promują i tworzą budynki inteligentne i energooszczędne. W obiektach tych kluczowe zadanie spełniają innowacyjne instalacje. To jednak nie wszystko. Praktyka budowlana pokazuje, że nigdy nie uda się stworzyć domu prawdziwie energooszczędnego, jeśli nie znajdą się tam odpowiednie okna dachowe. To one bywają dzisiaj nazywane narzędziami, które umożliwiają skuteczne zarządzanie ciepłem w budynku. To jednak, jakie okna dachowe najlepiej zamontować i w którym miejscu najlepiej, nie jest kwestią oczywistą. Nastręcza onatrochę problemów najlepszym nawet projektantom wnętrz i budowlańcom z dużym doświadczeniem.

Budowa energooszczędnego domu z poddaszem – inwestycja długoterminowa

Domy energooszczędne są dzisiaj symbolem tego, co modne i ekologiczne. Ich wznoszenie to nie kaprys czy chwilowa moda architektoniczna. Choć ich ceny są czasem trochę wyższe , zdecydowanie opłaca się je budować. Coraz częściej nazywa się je inwestycją długoterminową, dzięki której z perspektywy czasu więcej zyskujemy, niż zainwestowaliśmy. Jest to możliwe z kilku powodów. Budynki takie posiadają najnowocześniejsze technologie (wykorzystują promienie słoneczne, innowacyjne wymienniki ciepła), które sprawiają, że są całkowicie przyjazne dla środowiska naturalnego. Ponadto ich utrzymanie i późniejsze mieszkanie w nich jest zdecydowanie tańsze niż w przypadku tradycyjnych domów ze względu na zredukowane koszty ogrzewania oraz zużywanej energii. Analiza rynku nieruchomości pokazuje ponadto, że domy energooszczędne wciąż zyskują na wartości. Sprzedając później taki dom, możemy na nim zarobić.

Najważniejszy jest dobry projekt budynku

Istnieje wiele możliwości oryginalnego zagospodarowania pokoju z oknem dachowym. Nie wszystkie jednak, nawet najlepsze pomysły, warto promować, gdy chcemy stworzyć dom energooszczędny. Bardzo często wymyślne projekty domów z licznymi lukarnami, wolimi okami i balkonami i mocno spadzistym dachem skutkują czasem licznymi błędami w trakcie powstawania budynku, a następnie – zaburzeniem sprawnego gospodarowania ciepłem w takim obiekcie. Fachowcy podkreślają więc, że przy tworzeniu domu energooszczędnego najważniejszy jest jego przemyślany projekt. Już na tym etapie należy wyraźnie określić, gdzie i jakie okna dachowe będą wstawione. Warto zadać pytanie, jakie okna polecają specjaliści. Przede wszystkim uznają oni dwie niepisane zasady w tej kwestii.  Nie ma konieczności stosowania takich samych typów okien w pomieszczeniu mogą różnić się funkcjami, ale będą wyglądały podobnie. Ponadto jeśli otworów okiennych jest więcej, warto zadbać o to, aby większa ich liczba została umieszczona od południa. Rozwiązaniem idealnym jest natomiast zapewnienie możliwie równomiernego rozmieszczenia okien po obu stronach pokoju z oknem dachowym.

Nie ma sztywnych reguł, jeśli chodzi o wymiary okien typowych. Zwraca się jedynie uwagę na to, że okna wychodzące na północną stronę powinny mieć zdecydowanie mniejszą powierzchnię przeszklenia niż te od południa. Najważniejsze jest jednak, aby nie podejmować decyzji o rozmieszczeniu okien ad hoc. Wszystko musi być bowiem przemyślane i odpowiednio skoordynowane z planem budynku.

Nowa generacja energooszczędnych okien

Znajomość zalet energooszczędnego budownictwa i podstawowych założeń architektonicznych to jednak nie wszystko. Praktyka pokazuje, że kluczowe jest to, jakie okna dachowe zostaną zamontowane. Wybór jest obecnie ogromny. To zasługa tego, że polski rynek okien stale się rozwija, a najlepsi producenci zyskują międzynarodowe uznanie dzięki walorom jakościowym swoich wyrobów. Okna energooszczędne mają wymiary okien typowych i wizualnie również są  bardzo do siebie podobne.  Maja jednak specyficzne parametry i cechy, które wyróżniają je na tle tradycyjnych produktów. Jest to między innymi bardzo niski współczynnik przepuszczalności termicznej okna UW, czyli miary, która obrazuje, jaką ilość ciepła tracimy przez okno. Im więc ta wartość jest niższa, tym mniejsze są straty energii w pokoju z oknem dachowym.

Ponieważ okna mają również zdolność pozyskiwania darmowej energii do ogrzewania domu, równie istotny jest także współczynnik g tj. przepuszczalności energii słonecznej. Mówi o tym ile energii dociera przez okna. Różnica pomiędzy współczynnikiem Uw a g – to tzw. bilans energetycznu. Ponadto energooszczędne okna, jakie polecają obecnie eksperci, powinny posiadać odpowiedniej ciepła ramę i szyby. Rama drewniana powinna dodatkowo ocieplona zewnętrzną izolacją lub zawierać takie elementy wewnątrz konstrukcji, jeśli natomiast chodzi o szyby – najlepsze są te termoizolacyjne. Zaleca się również, aby między poszczególnymi szybami umieszczać dodatkowe elementy, które poprawiają izolację, dodatkowe tafle szkła, folię, powłoki niskoemisyjne.  Nie warto też oszczędzać na uszczelnieniu. Przy wymiarach typowych okien uszczelka powinna mieć szerokość nawet około 10-12 mm w części, w której przylega bezpośrednio do ramy. Na polskim rynku okiennym, który wciąż dywersyfikuje swoją działalność, nie brakuje takich produktów.

Montując energooszczędne okna, warto pamiętać, że konieczna jest właściwa wentylacja pomieszczenia. To zapewni zredukowanie kosztów ogrzewania przy właściwej wymianie powietrza w danym obiekcie.

Dom energooszczędny jest zaliczany w poczet największych osiągnięć współczesnych czasów. Pogłębiona, specjalistyczna analiza jego funkcjonalności i wydajności dowodzi jednak, że by spełniał swoją funkcję perfekcyjnie, musi posiadać odpowiednio dobrane okna, zwłaszcza na poddaszu. Warto więc kierować się nie najniższą ceną, ale zamontować te okna, które polecają eksperci. Tylko one spełniają najwyższe standardy jakości i energooszczędności.