Klimatyzator przenośny – ulga w upalne dni

klimatyzator

Zbliża się lato, a wraz z nim fala upałów. Przebywanie w wysokich temperaturach w domu czy miejscu pracy ma całe mnóstwo negatywnych konsekwencji dla zdrowia i samopoczucia, dlatego warto przygotować się do lata już teraz.

Skąd te upały?

Upalne lata w naszym kraju nie są niczym nowym, jednak problemem staje się fakt, że liczba bardzo gorących dni następujących po sobie ciągle się zwiększa. Winne są przede wszystkim zmiany w cyrkulacji atmosferycznej, która kiedyś była czynnikiem naturalnym, ale w XXI wieku coś zaczęło się zmieniać – klimatolodzy nie wykluczają, że ma to związek z globalnym ociepleniem. 

W poprzednich dekadach latem mieliśmy przewagę cyrkulacji zachodniej – chłodne masy powietrza znad Atlantyku przynosiły ze sobą deszcz i chmury. Obecnie coraz częściej ustępują one miejsca napływowi gorącego powietrza z południa, znad Sahary, co sprawia, że jest cieplej i bardziej słonecznie. Te zmiany spowodowały, że w ostatnich latach w Polsce bywa cieplej niż np. w Hiszpanii, do której dociera powietrze z północy, znad Arktyki.

Dodatkowo zwiększyło się tzw. usłonecznienie, tzn. że do powierzchni ziemi znacznie szybciej docierają promienie słoneczne.

Wysoka temperatura w domu szkodzi zdrowiu

Upały są nie tylko zagrożeniem na zewnątrz, w postaci ryzyka udaru czy oparzeń. Zbyt wysokie temperatury w naszych domach mogą przynieść równie nieprzyjemne konsekwencje, m.in.:

  • osłabienie odporności,
  • obniżenie jakości snu,
  • trudności z koncentracją,
  • bóle głowy i duszności,
  • spadek ciśnienia i senność.

Według Światowej Organizacji Zdrowia najbardziej optymalna temperatura dla wypoczynku, pracy i snu to ok. 18-20°C, jednak jej utrzymanie, zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie o cienkich ścianach i dużych oknach, bywa kłopotliwe. Doraźne metody, takie jak ograniczenie pieczenia czy gotowania w upalne dni, mogą przynieść nieznaczną ulgę, jednak warto zastanowić się nad rozwiązaniem w pełni skutecznym, jakim są klimatyzatory domowe.

Jaki klimatyzator wybrać?

Wyróżniamy poniższe rodzaje klimatyzatorów przenośnych

  1. Klimatyzacja typu split i multi split – jest podobna do urządzeń stacjonarnych tego typu, jednak w jej przypadku skraplacz jest oddzielną jednostką (do montażu na zewnątrz) i nie znajduje się w tej samej obudowie co parownik. Nie jest to rozwiązanie dla każdego, jednostka zewnętrzna emituje bowiem hałas, dlatego klimatyzator tego typu sprawdzi się raczej w domach wolnostojących.
  2. Klimatyzatory jednoczęściowe (monobloki) – wewnątrz obudowy mają skraplacz, a ciepło odprowadzają na zewnątrz za pomocą rury wyrzutowej. Z tego względu trzeba znaleźć na nie miejsce przy oknie lub drzwiach balkonowych. Zaletami klimatyzatorów jednoczęściowych są łatwość montażu, szeroka dostępność, mobilność oraz dobra relacja ceny do wydajności chłodzenia. Nie trzeba również prosić o zgodę na ich użytkowanie, więc to najlepsze rozwiązanie dla mieszkańców bloków i kamienic. 

Można również spotkać urządzenia chłodzące, które nie są wyposażone w rurę wyrzutową. Producenci nazywają je często klimatyzatorami, wprowadzając kupującego w błąd – urządzenie nieposiadające rury to klimatyzer.

Wykorzystuje on wodę jako czynnik chłodzący, przez co nawilża powietrze, ale niemal go nie schładza (dotyczy to zwłaszcza najtańszych modeli). Jego skuteczność jest zatem znacznie niższa niż klimatyzacji. Również jego zdolność do nawilżania powietrza, w przypadku pomieszczeń, gdzie wilgotność jest prawidłowa, zamienia się w wadę, ponieważ sprzyja zawilgoceniu i rozwojowi pleśni. Warto pamiętać o tym w trakcie zakupów i nie kupować urządzenia chłodzącego pod wpływem wyłącznie impulsu czy zapewnień producenta.

Źródło: https ://natemat.pl/275935,upaly-w-polsce-dlaczego-slonce-tak-swieci-klimatolog-tlumaczy-zmiany#

Artykuł sponsorowany