Kominek jako idealne, dodatkowe źródło ciepła

Kominek

Tanie i wydajne ogrzewanie to jeden z priorytetów każdego inwestora. Budowa domu wiąże się z podejmowaniem wielu trudnych decyzji. Wybór sposobu ogrzewania jest jedną z najtrudniejszych. Na szczęście istnieją na rynku takie rozwiązania jak kotły na paliwo stałe piątej klasy czy pompy ciepła. Każdy z tych sposobów ma wiele zalet i przynosi wymierne korzyści użytkownikom.

Do tego należy dodać nowoczesne budownictwo, które charakteryzuje się doskonałą izolacyjnością. W taki sposób powstają budynki o wysokiej efektywności energetycznej, które jednocześnie dbają o nasze portfele i o środowisko. Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność dzięki swojej wysokiej użyteczności. Mowa tu o kominkach. Często są one wykorzystywane jako dodatkowe źródło ciepła, efektywnie wspierające kocioł bądź pompę ciepła. Dawno minęły czasy, w których kominki o niskiej sprawności stanowiły jedynie ciekawy element wystroju wnętrza. Nowoczesne kominki a w szczególności wkłady kominkowe mogą się pochwalić wysoką sprawnością, czego efektem są wymierne oszczędności. Kominki należą do najtańszych sposobów ogrzewania budynku. Ponadto, warto wspomnieć o aspekcie ekologicznym. Nowoczesne urządzenia kominkowe posiadają certyfikat Ecodesign, co oznacza że spełniają europejskie normy emisyjne i sprawnościowe. Ogrzewanie domu za pomocą kominka, może się odbywać za pośrednictwem dwóch technologii, które postaramy się przybliżyć.

Kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym (np. Defro Home) to pierwszy sposób na efektywne ogrzewanie budynku. Technologia ta opiera się na płaszczu okalającym palenisko. Znajdująca się w nim woda jest ogrzewana i dystrybuowana za pomocą domowej instalacji hydraulicznej do grzejników lub ogrzewania podłogowego. Co więcej, kominek z płaszczem wodnym może brać udział w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które może być kontrolowane za pomocą systemów automatycznego sterowania.

Kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza

System dystrybucji gorącego powietrza to kolejna technologia, która umożliwia ogrzewanie budynku za pomocą kominka. Jest to sieć kanałów rozprowadzona po budynku. Powietrze ogrzane przez kominek jest dystrybuowane przewodami do poszczególnych pomieszczeń. Może się to odbywać grawitacyjnie (tylko do sąsiadujących pomieszczeń) bądź przy wsparciu wentylatorów (bez ograniczeń dystansowych). Niestety kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza nie bierze udziału w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.

Dlaczego to się opłaca?

Wkład kominkowy bądź kominek wolnostojący (największy wybór kominków Defro Home) jako dodatkowe źródło ciepła to przede wszystkim doskonały sposób na oszczędzanie. Jest to najtańszy sposób ogrzewania domu. Koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą kominka to około 0,1 zł. Jest to niemal trzykrotnie mniejsza wartość niż w przypadku ogrzewania gazowego. Jest to także pięciokrotnie tańsze ogrzewanie niż technologia oparta na energii elektrycznej. Kominek jako dodatkowe źródło ciepła doskonale sprawdza się w okresach przejściowych. W miesiącach jesiennych i wiosennych, z powodzeniem może ogrzać cały budynek bez konieczności uruchamiania głównego źródła ciepła. W taki sposób oszczędzamy pieniądze i dbamy o środowisko.

Artykuł sponsorowany