Płyta warstwowa PIR — efektywne i nowoczesne rozwiązanie w budownictwie

Co sprawia, że płyta warstwowa PIR ma tak szerokie zastosowanie w budownictwie? Zawdzięcza to swoim właściwościom – jest wytrzymała, odporna na wodę i zimno, świetnie izoluje od niskich temperatur i hałasu. Gdzie można wykorzystać zalety płyt z pianki poliizocyjanurowej?

Najważniejsze właściwości płyty warstwowej PIR

Płyty z pianki PIR są chętnie wybierane przez specjalistów m.in. ze względu na atrakcyjną cenę. Na ich popularność wpływa jednak także coś innego, znacznie ważniejszego. To właściwości, dzięki którym płyta warstwowa PIR może stanowić skuteczną izolację od wysokich i niskich temperatur, a także od hałasu. Płyty z pianki PIR charakteryzują się:

  • niskim współczynnikiem przenikania ciepła – w przypadku najgrubszych płyt (np. dachowych) może on wynosić zaledwie 0,13 W/[m² x K];
  • bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną – skutecznie oddzielają od hałasu z zewnątrz i nie dopuszczają do wydostawania się hałasu na zewnątrz, np. z hali produkcyjnej;
  • stosunkowo niewielką wagą – jest to możliwe właśnie dzięki dobrym parametrom izolacyjnym.

Zaletą płyt warstwowych PIR nie są wyłącznie ich właściwości fizykochemiczne. To także specjalny system mocowania, dzięki któremu miejsca łączenia płyt są wyjątkowo szczelne – nie przenika przez nie deszcz ani zimne powietrze.

Do czego można wykorzystać płyty warstwowe PIR w budownictwie?

Płyta PIR to materiał, który można wykorzystać zarówno do ocieplania istniejących już ścian, jak i do tworzenia zupełnie nowych elementów. Wybierając odpowiednie rodzaje płyt, można wykonać za ich pomocą niemalże cały budynek – jego ściany zewnętrzne (także narożne, bez konieczności stosowania obróbki narożnikowej), ścianki działowe, sufity, a nawet całe pokrycia dachowe.

Rodzaje płyt z pianki PIR

Płyty warstwowe z pianki PIR dzieli się przede wszystkim ze względu na miejsce stosowania. Są to:

  • płyty ścienne, w dwóch wariantach mocowań – standardowym lub ukrytym;
  • płyty dachowe, mocowane za pomocą łączników i kalot, specjalnie wyprofilowane tak, by ułatwiać odpływ wody z dachu;
  • płyty narożne, służące do wykańczania ścian zewnętrznych bez zastosowania dodatkowej obróbki blacharskiej;
  • płyty chłodnicze, charakteryzujące się doskonałą izolacyjnością termiczną, a także płyty Premium Line ze specjalną powłoką organiczną o podwyższonej estetyce i trwałości.

Montaż płyt warstwowych PIR – łatwy i szybki

Ważnym atutem płyt z pianki PIR jest krótki czas montażu. Prace z wykorzystaniem tego materiału budowlanego przebiegają znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnych ścian murowanych. Doświadczona ekipa montażowa jest w stanie wykonać elementy o dużej powierzchni nawet w kilka dni.

Aby powstała ściana lub pokrycie dachowe z płyty warstwowej PIR, konieczne jest przygotowanie konstrukcji stalowej, żelbetowej lub drewnianej. To do niej będą mocowane płyty. Pojedyncze elementy łączy się ze sobą:

  • techniką na pióro i wpust – to standardowy system mocowania;
  • Za pomocą łącznika ukrytego wewnątrz zamka oraz zastosowania rozdzielacza nacisku – to ukryty system mocowania;
  • używając łączników i kalot – w ten sposób łączy się ze sobą płyty PIR dachowe.