Kontener na budowie – przegląd rozwiązań

Żadna większa budowa nie może obejść się bez od odpowiedniego zaplecza socjalnego i biurowego. Od wielu lat najpopularniejszym rozwiązaniem, z którego korzystają firmy budowlane jest użycie różnego rodzaju kontenerów. Łatwość przewożenia z miejsca na miejsce, niski koszt pozyskania, różnorodność funkcji, które może spełniać kontener to tylko niektóre z zalet, które powodują, że kontenery są naturalnym wyborem firm pragnących w efektywny sposób organizować i zarządzać zapleczem budowy.

Istnieje co najmniej kilka rodzajów kontenerów, które mogą być wykorzystywane na budowie. Do najpopularniejszych należą izolowane kontenery, w których urządzone są biura. Jedna z firm będących liderem na rynku usług kontenerowych – ANGA oferuje kontenery budowlane, które mogą być dowolnie zaaranżowane zgodnie z potrzebami użytkownika. Oferowane są zarówno małe jednokontenerowe obiekty, jak i całe kompleksy złożone z kilku lub kilkunastu modułów. W takich zestawach znajdują się oprócz pomieszczeń biurowych sale konferencyjne, sale narad, aneksy kuchenne oraz toalety. W przypadku ograniczonego miejsca kontenery te mogą być piętrzone. Odpowiednio dobrana izolacja, ogrzewanie, a także klimatyzacja powodują, że użytkowanie kontenerów jest komfortowe niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych.

Kontenery socjalne to kolejna grupa kontenerów, które mogą być dostarczone na budowę.  Służą one pracownikom wykonującym prace fizyczne i mogą pełnić różnorodne funkcje jak:

  • pomieszczenia szatniowe
    Kontenery szatniowe są wyposażone w szafki z podziałem na brudne i czyste ubrania. Mogą być łączone w większe zestawy, jeżeli pojawia się konieczność powiększenia powierzchni szatniowej. Często sąsiadują z kontenerami sanitarnymi tworząc tzw. szatnie przepustowe.
  • sanitariaty
    Kontenery sanitarne mogą występować w najróżniejszych konfiguracjach w zależności od potrzeb. W jednym kontenerze sanitarnym o standardowej wielkości 6×2,4 można urządzić toaletę, umywalnię z prysznicami i umywalkami, lub stworzyć uniwersalny kontener łączący wszystkie te funkcje,
  • jadalnie i stołówki
    Na każdej budowie niezbędne są kontenery, w których pracownicy będą mogli się posilić i odpocząć w trakcie przerwy od pracy.

Niezwykle ważnym aspektem, który muszą brać pod uwagę zarządcy budowy jest utrzymanie porządku i bezpieczeństwa, a także ochrona terenu przed wstępem nieupoważnionych osób. Każda budowa musi być ogrodzona, a dodatkowym elementem zwiększającym bezpieczeństwo jest obecność stróży. Specjalnie dla nich zaprojektowano inny rodzaj kontenera budowlanego – stróżówkę. Jest to izolowany termicznie i ogrzewany obiekt o niewielkich rozmiarach – zazwyczaj 3 x 2,5 lub 2,5 x 2,5 metra, w którym okna umieszczono na każdej ze ścian. Dzięki dużej ilości okien stróż ma doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach, co ułatwia kontrolę terenu. Kontenery tego typu mogą również pełnić funkcję wartowni, czy też biur przepustek.

Oprócz kontenerów przeznaczonych na pobyt ludzi na budowie spotkamy także popularne kontenery morskie pełniące w tym przypadku funkcję kontenerów magazynowych. Kontenery morskie występują najczęściej w dwóch popularnych rozmiarach 20 i 40 stóp (odpowiednio 6 i 12 metrów długości), ale czasami można także spotkać mniejsze 10 stopowe jednostki. Poniżej tabela z wymiarami, ładownością i pojemnością najpopularniejszych kontenerów morskich.

Kontenery morskie umożliwiają bezpieczne przechowywanie materiałów budowlanych a także narzędzi i maszyn. Są one bardzo pojemne a ich ładowność to imponujące ponad 30 ton. Kontenery morskie mogą także po kilku przeróbkach pełnić funkcję kontenerów warsztatowych. Spotyka się kontenery morskie częściowo zaizolowane i wyposażone w okna i drzwi personalne jak w kontenerach biurowych. Tego typu przeróbki mogą wykonać niektóre firmy kontenerowe, warto poprosić o indywidualny projekt i wycenę.

Ostatnią kwestią, którą chcielibyśmy poruszyć jest sposób pozyskania kontenerów. Oczywiście wszystkie rodzaje wymienionych powyżej kontenerów można zamówić i zakupić w wybranej specjalistycznej firmie kontenerowej. Ta opcja jest o tyle korzystna, że kontenery można zazwyczaj dowolnie skonfigurować pod własne potrzeby, a więc możemy zakupić dokładnie takie kontenery, jakie będą nam potrzebne.

Drugim rozwiązaniem jest wynajem kontenerów. Oprócz braku konieczności angażowania dużych środków finansowych na zakup największą zaletą jest elastyczność tego rozwiązania. Zaplecze kontenerowe można w każdym momencie powiększyć lub zmniejszyć dopasowując ilość kontenerów do aktualnych potrzeb danego etapu budowy. Po zakończeniu inwestycji odpadają również koszty magazynowania i przewożenia zaplecza na inną budowę.

Artykuł sponsorowany