Komoda do salonu – klasyczna czy nowoczesna?

Stylowa, elegancka czy prosta i tradycyjna? Na pewno każda jedna spełni swoje zadanie i stanie się w pełni funkcjonalnym i przydatnym elementem wyposażenia. Wiele osób stoi jednak przed dylematem jaki rodzaj komody wybrać, na jaki styl się zdecydować oraz  która najlepiej skomponuje się z wystrojem wnętrz.

Ponadczasowy niezbędnik

Komody mogą kojarzyć się z zapachem staroświeckiego mieszkania z ubiegłych lat, jednak tak naprawdę przechodzą one nieustanną metamorfozę i wciąż stanowią konkurencję dla regałów i szafek. Nie wychodzą z mody, nie są odstawiane na dalszy plan, a sprzedaż ich wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Dlaczego? Przede wszystkim jest to mebel w pewnym sensie niezastąpiony, ponieważ łączy w sobie praktyczne zastosowanie z uniwersalnym designem. Komody charakteryzują się także zgrabnym kształtem, dzięki czemu miejsce znajdzie się dla nich niemal w każdym pomieszczeniu.

Jak dopasować komodę do stylu wnętrz?

Komody są stabilne i wytrzymałe, cechuje je niezwykła przestronność wnętrza i pojemność. Zalety te sprawiają, że mebel wciąż nie wychodzi z użycia, a w sklepach można znaleźć coraz więcej różnych modeli zaprojektowanych do różnych aranżacji wnętrz. Przede wszystkim możemy wyróżnić komody klasyczne i komody nowoczesne. Pozostaje jednak pytanie, które będą najodpowiedniejsze do stylu wnętrz w naszym mieszkaniu?

  • Komody klasyczne

Wcale nie oznacza, że muszą wyglądać przestarzale, jak zapomniane przez współczesne pokolenie. Klasyczne komody mają smukłą budowę, charakteryzują się jasnymi odcieniem drewna i eleganckimi uchwytami. Ich kształt może być różny, jednak wciąż nie odbiega on od tradycyjnego prostokąta o równych bokach, dzięki czemu są łatwe w utrzymaniu czystości. Oto kilka stylów wnętrz, do których komoda klasyczna będzie idealnie komponowała się ze wszystkimi elementami wyposażenia.

Styl francuski – powstał w wyniku inspiracji różnych epok, jest więc swoistą mieszanką dynamizmu i elegancji. Komoda klasyczna będzie więc idealnie pasować do jasnych ścian, gdzie będą dominowały liczne stonowane dodatki w dobrze przemyślanej kompozycji. W stylu francuskim ważną rolę odrywają meble kształtne, o zaokrąglonych rogach z klasycznymi obiciami.

styl francuski klasyczny

Styl vintage – wystrój wnętrz, który wraca do łask i staje się znów bardzo popularny wśród młodego pokolenia. Charakteryzują go staromodne meble z bogatą historią połączone ze współczesnymi elementami. Najlepiej sprawdzą się tutaj komody z eleganckimi zdobieniami, które naturalnie będą komponowały się z designem i staną się źródłem pomysłowego wnętrza.

styl vintage klasyczny

Styl prowansalski – cechują go kompozycje bieli, pastelowych odcieni oraz motywy roślinne, które w połączeniu z tradycyjnymi meblami tworzą delikatną i przytulną aranżację. Najbardziej pożądane są drewniane komody pokryte białą farbą, osadzone na eleganckich nóżkach. Przede wszystkim liczy się prostota, czyli klasyczny kształt, bez rzeźbień i przeszkolonych ścian.

styl prowansalski klasyczny

  • Komody nowoczesne

Styl modernistyczny wbrew pozorom nie oznacza najnowszych trendów, w zasadzie postrzegany jest jako źródło minimalizmu i funkcjonalności. Główną koncepcją jest wykreowanie jak największej przestrzeni w mieszkaniu, dlatego meble włoskie nowoczesne charakteryzują się prostotą i geometrycznym kształtem. Różnorodność w kompozycji nie jest jednak w żaden sposób ograniczona, ponieważ najważniejszą rolę odgrywa tutaj forma oraz zastosowane materiały.

Styl współczesny – sprawdzą się tutaj wszystkie aranżacje, które podążają z duchem czasu. Liczy się oryginalność oraz zaskakujące kompozycje, które jednocześnie będą ściśle powiązane z ideą minimalizmu i otwartej przestrzeni. Komody o futurystycznej formie, w odcieniach brązu i szarości będą idealnie komponowały się ze współczesnym wystrojem wnętrz.

styl współczesny nowoczesny

Styl skandynawski – przestronność zapewniają białe lub stonowane wnętrza z lekkimi i drewnianymi meblami. Dotyczy to także komody, która powinna mieć nieskomplikowany kształt oraz uniwersalną budowę, bez zdobień i wypukłości.

styl skandynawski nowoczesny

Styl loftowy – cechuje się mocno surowym klimatem wnętrza, z industrialnymi kompozycjami. Istotną cechą jest światło i otwarta przestrzeń, natomiast meble najczęściej posiadają elegancką gładka powierzchnię. Dominujące kolory to odcienie bieli, szarości oraz czerni, niekiedy urozmaicone kolorowym akcentem. Idealna komoda w lofcie to połączenie funkcjonalności z minimalizmem.

styl loftowy nowoczesny

Tekst powstał przy współpracy z firmą InternoItaliano – meble włoskie we Wrocławiu, która zajmuje się importem i sprzedażą najwyższej klasy włoskich mebli klasycznych i nowoczesnych.