Zakładanie trawnika krok po kroku

zakładanie trawnika krok po kroku

Estetyczny i równo przystrzyżony trawnik to najlepsza wizytówka każdej posesji. Żeby jednak cieszyć się piękną zielenią, trzeba pamiętać o kilku ważnych wskazówkach podczas wysiewu nasion.

Na czym polegają kolejne etapy zakładania trawnika? Kiedy należy przystąpić do prac?

Prace porządkowe, czyli etap wstępny

Prace związane z zakładaniem trawnika najlepiej rozpocząć wiosną – optymalną porą jest kwiecień-maj, ale także miesiące późnego lata – sierpień i wrzesień. Niezależnie od tego czy zdecydowaliśmy się na tradycyjną metodę wysiewu, czy rozkładanie rolek trawy, warto pamiętać o wykonaniu niezbędnych prac w obrębie podłoża. Odpowiednie przygotowanie gruntu to jeden z najważniejszych etapów procesu zakładania trawnika. Ziemia musi być dobrze oczyszczona, ponieważ zalegające w niej kamienie, chwasty czy większe korzenie mogą utrudniać prawidłowy wzrost trawy. Pierwszym krokiem będzie oczywiście zgrabienie zalegających na powierzchni posesji gałęzi i innych niepotrzebnych elementów. Prace porządkowe są niezwykle ważne, a ich zbagatelizowanie może negatywnie wpłynąć na wygląd posesji i wzrost trawy. Później warto przekopać cały plac, na którym planujemy wysiew nasion. W tym celu można użyć specjalistycznych narzędzi, np. glebogryzarki.

Zwróć uwagę na skład gleby

Po przekopaniu powierzchni odchwaszczenie gruntu przebiega znacznie sprawniej, ale w razie potrzeby można użyć specjalistycznych środków chemicznych. Bardzo ważna jest także analiza składu oraz odczynu gleby – ziemie charakteryzujące się niskim PH można podsypać nawozem zawierającym azot, potas oraz fosfor. Pamiętajmy, że optymalny odczyn gleby przeznaczonej pod wysiew trawy wynosi ok. 5,5-7,0. W przypadku ziemi mocno piaszczystej można zdecydować się także na dodanie do niej torfu lub kompostu – składniki te wpłyną pozytywnie na nasiona i ułatwią wzrost trawy.

Jaką metodę wysiewu wybrać?

Kiedy grunt przeznaczony pod trawnik będzie już odpowiednio przygotowany, można przystąpić do etapu zasadniczego. Żeby trawa dobrze się przyjęła, warto zagęścić grunt przez podlanie i ubicie ziemi. Po wykonaniu tych prac należy odczekać co najmniej tydzień, żeby ziemia dobrze się uleżała – potem można zacząć wysiewać nasiona. Jeżeli dysponujemy niewielką posesją, możemy zdecydować się na ręczny wysiew, a w przypadku większych powierzchni, warto posiłkować się specjalnym urządzeniem – siewnikiem. Istnieje wiele metod siania trawy, jednak najbardziej polecaną jest tzw. siew krzyżowy, który zapewnia optymalne efekty i idealną gęstość trawnika. Metoda ta polega na podzieleniu nasion na dwie części, a następnie wysianiu jednej części najpierw wzdłuż, a kolejnej w poprzek pola.

Co po wysiewie?

Kolejnym etapem prac jest podlanie i podsypanie nasion ziemią. Warto także pomyśleć o zabezpieczeniu ich przy pomocy specjalnej siatki umieszczonej kilkanaście centymetrów nad glebą – ochroni to nasiona przed wydziobywaniem przez ptaki i zwierzęta, a także silnymi podmuchami wiatru, które mogą zniszczyć efekty naszej ciężkiej pracy. Po wysiewie przez kilka tygodniu należy zachować ostrożność i nie biegać po posesji.