Korzystasz z gazu? Pomyśl o zakupie specjalnego czujnika!

czujnik

Co roku coraz więcej osób ginie w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, czyli czadem. Zagrożeniem jest również ulatniający się z butli gaz, który wykorzystywany jest często do gotowania czy ogrzewania pomieszczeń w sezonie zimowym.

Jeżeli korzystasz w domu z gazu, warto zaopatrzyć się w specjalny czujnik, który będzie mógł szybko wszcząć alarm wtedy, gdy ilość gazu lub czadu w powietrzu będzie zbyt wysoka.

Zadaniem czujnika szkodliwych substancji lotnych jest alarmowanie wtedy, gdy w powietrzu znajduje się zbyt duża ilość takich właśnie substancji – w gospodarstwach domowych najczęściej używa się czujników gazu propan-butan oraz czadu, który jest silnie toksyczny i powstaje w wyniku spalania węgla, gazu czy innych paliw w warunkach niewystarczającej ilości tlenu.

Czujniki dostępne obecnie w sprzedaży pozwalają najczęściej na kontrolowanie stężeń różnych substancji, najczęściej tlenku węgla oraz gazu w otoczeniu, w tym gazu ziemnego (metanu) oraz gazu w butlach i zbiornikach. Są one przeznaczone do użytkowania w miejscach, gdzie substancje te mogą się ulatniać, na przykład w kuchniach, łazienkach z piecykami gazowymi, piwnicach i innych pomieszczeniach, w których znajdują się piece gazowe lub węglowe. Również czad może uwalniać się przy spalaniu drewna w kominkach.

Dzięki temu, że w czujnikach stosuje się specjalne półprzewodniki, możliwe jest uzyskanie szybkiej reakcji w sytuacji zwiększonej ilości gazu lub czadu w powietrzu. Wtedy czujnik alarmuje poprzez wysyłanie alarmów dźwiękowych i świetlnych, dlatego jest w stanie na czas ostrzec domowników przed zagrożeniem.

Do wyboru jest obecnie dużo czujników – średnia cena urządzenia to około 60 złotych w zależności od wybranego modelu. Czujniki można podzielić na modele sieciowe, które wymagają podłączenia do gniazdka elektrycznego, a także bateryjne, które działają w oparciu o baterie lub akumulatorki.

Zatem jeżeli w twoim domu jest butla gazowa 11kg lub też korzystasz z gazu ze zbiornika lub sieci, masz piec węglowy lub kominek, nie zapominaj o zakupieniu czujnika – może uratować ci życie!