Krzesła do jadalni – jak wybrać odpowiednie?

Krzesła do jadalni

Jadalnia to nie tylko pomieszczenie służące spożywaniu posiłków, ale również przebywaniu z rodziną i przyjaciółmi. Aby czas spędzony przy stole był naprawdę przyjemny, konieczne są wygodne i funkcjonalne meble – duży stół i odpowiednio dopasowane krzesła, które sprawią, że będziemy mogli bez przeszkód przesiedzieć na nich nawet podczas najdłuższych rodzinnych obiadów. Podpowiadamy, jak przeprowadzić dobór krzeseł do stołu, przy uwzględnieniu ich wysokości, głębokości i rodzaju oparć.

Styl krzeseł do jadalni

Podstawą wyboru krzeseł jest oczywiście styl, w którym urządziliśmy resztę jadalni. Co ciekawe, według najnowszych trendów zestawione razem meble wcale nie muszą posiadać takiego samego wyglądu. Jeśli lubimy eklektyzm i zabawę aranżacjami, śmiało możemy ustawić wokół stołu krzesła o różnych kolorach, wysokościach i kształtach. Nie poprzestawajmy jednak na samym wyglądzie – pamiętajmy, że aby posiłek był udany, przy stole musi być nam po prostu wygodnie. Dajmy więc sobie spokój z krzesłami zbyt twardymi, źle wyprofilowanymi, czy o dziwnych, mało funkcjonalnych kształtach, gdyż staną się one prawdziwym utrapieniem. Lepiej nie wybierać też krzeseł ciężkich i nieporęcznych, odstawianie ich od stołu będzie bowiem bardzo kłopotliwe.

Krzesła do jadalni

Jaka wysokość krzesła do stołu?

Krzesła zbyt wysokie spowodują, że będziemy musieli nadmiernie pochylać się nad talerzami, a z kolei zbyt niskie sprawią, że nie będziemy mogli wygodnie ułożyć rąk. Optymalnie, siedzenia krzeseł powinno znajdować się 30 cm poniżej blatu stołu, a ich brzeg 3-5 cm powyżej zgięcia kolana osoby siedzącej. W praktyce oznacza to, że siedzący na krześle powinien mieć możliwość swobodnego oparcia stóp na podłodze i zgięcia kolan pod kątem prostym. Krzesło zbyt wysokie poznamy po tym, że podczas siedzenia nasze stopy niezupełnie dotykają ziemi, a krawędź krzesła uciska nas w uda. Z kolei krzesła zbyt niskie powodują nadmierne zgięcie bioder i niewygodne obciążenie kręgosłupa.

Jaka głębokość siedziska krzesła do jadalni?

Oprócz wysokości, na której znajduje się siedzenie, warto zwrócić też uwagę na jego głębokość. Krzesła o płytkich i zbyt małych siedzeniach będą powodowały zsuwanie się siedzącego oraz ucisk na uda i pośladki. Choć w obiegowej opinii głębokie siedzenia są znacznie lepsze, również i one mają swoje wady – nie będziemy w stanie oprzeć na nich całych pleców, kręgosłup w części lędźwiowej nie zyska odpowiedniego podparcia, co po kilkunastu minutach siedzenia zacznie skutkować bólem kości i mięśni. W dodatku niezbyt wysokie osoby czy dzieci będą miały problem, by dosięgnąć stopami do podłogi i wygodnie oprzeć ręce podczas jedzenia.

Krzesła do jadalni

Jaka wysokość oparcia krzesła?

Na nic poprawnie dopasowana wysokość i głębokość siedzeń, jeśli oparcie krzeseł nie będzie odpowiednio wygodne. Przede wszystkim dobrze dobrana musi zostać jego wysokość – krzesła o niskich oparciach nie nadają się do siedzenia przez dłuższy czas, bowiem wbijają się w plecy. Z kolei oparcia zbyt wysokie mogą ograniczać ruchy głowy osoby siedzącej. Idealne krzesła do jadalni powinny być również prawidłowo wyprofilowane tzn. proste w górnej części i lekko wygięte w części dolnej, tak by wspierać naturalną lordozę kręgosłupa. Zachowanie prawidłowej pozycji przy jedzeniu spowoduje, że będziemy siedzieć przy minimalnym napięciu mięśni i prawidłowym ułożeniu kości.

Krzesła do jadalni – funkcjonalność

Wybierając krzesła, poza stylem i wymiarami zwróćmy też uwagę na rodzaj ich pokrycia i jakość wykonania. Drewno i skóra to materiały najbardziej wytrzymałe, niestety często wykonane z nich krzesła są kosztowne. Co oczywiste, w jadalni łatwo o pobrudzenie tapicerki, dlatego najlepiej wybierajmy meble pokryte materiałem wytrzymałym i łatwym w czyszczeniu – szenilem, alcantarą czy mikrofazą. Idealnie sprawdzą się też materiały hydrofobowe, w które rozlana ciecz nie wsiąka, ale w postaci kropel zbiera się na powierzchni obicia, dzięki czemu łatwo ją zetrzeć np. przy użyciu papierowego ręcznika.