Urok fototapet

Minął czas, kiedy fototapety nie wszystkim kojarzyły się dobrze, przywodziły bowiem na myśl wnętrza doby socjalistycznej i nieśmiertelne palmy przyklejone w sąsiedztwie meblościanki. Obecnie fototapety czarują nie tylko mnogością wzorów i barw, a także niezwykłą starannością wykonania.

Wielotematyczne wzory

Wśród dostępnych aplikacji można doszukać się zarówno motywów klasycznych, jak i ewidentnie nietuzinkowych. Do tych pierwszych należą przepiękne wzory kwiatowe albo krajobrazy, dzięki którym możemy wprowadzić do niewielkiego wnętrza roziskrzone światłami drapacze chmur lub – odwrotnie – wyciszyć pokój przy gwarnej ulicy pięknym widokiem lasu albo łąki. Do popularnych motywów zaliczamy również cegły, drewno lub kamień, zarówno dość surowe kompozycje, jak i przedstawienia ocieplone chociażby refleksami światła lub roślinnym ornamentem. A niestandardowe propozycje? Tu na uwagę zasługują motywy abstrakcyjne, dekoracje orientalne czy o folkowym charakterze albo reprodukcje obrazów. Dzięki tym ostatnim wnętrze niezwykle zyska na atrakcyjności, może stanowić artystyczną oazę, która będzie inspirowała własne eksperymenty ze sztuką, niekoniecznie w dziedzinie malarstwa.

Panoramiczne, narożnikowe, wycinane…

Czas na rozprawienie się z kolejnym mitem, w myśl którego fototapeta to wyłącznie sporych rozmiarów prostokąt, który pasuje tylko na dużą przestrzeń ścienną. Fototapetę można z powodzeniem nakleić na drzwi – takie materiały dekoracyjne są zwykle dwuczęściowe, ich wysokość oscyluje w granicach 220 centymetrów, szerokość – niecałego metra. Wiele tego typu produktów to ozdoby do pokoi dziecięcych,, choć, oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by udekorować odpowiednim wzorem jadalnię, gabinet albo salon. Bardzo ciekawy koncept to artykuły o różnych, czasem zupełnie zaskakujących, kształtach. Niektóre są idealnie okrągłe, inne symulują szeroko otwarte okna, za którymi rozciągają się przepiękne widoki. Faunę i florę można podziwiać również przez… bulaje albo duże okulary przeciwsłoneczne – motywy „odbijają” się w „szybkach”. Ostatni modowy hit to fototapety w kształcie dziurek od klucza. Co zobaczy „podglądacz”? Krajobrazy, które mogą stać się inspiracją do podjęcia niejednej podróży.

Materiał, z którego został wykonany produkt to również kwestia niebagatelna. Wprawdzie papier (większość fotek to wciąż produkty papierowe) cechuje doskonała jakość, jednak dla szczególnie wymagających klientów dedykowane są fototapety na flizelinie. Podobnie jak w przypadku tapet, flizelina, jako mocna i przyjemna w dotyku materia, gwarantuje dobre pokrycie drobnych nierówności ściennych i wyjątkową odporność na negatywne czynniki zewnętrzne.

Oryginalny prezent

tapetuj

Warto pamiętać, że fototapeta może być niezwykle ciekawym upominkiem zarówno dla dziecka, jak i dla osoby dorosłej. – Nasi klienci często decydują się na taki prezent – potwierdza konsultantka sklepu tapetuj, gdzie oferta fototapet jest szczególnie bogata – wystarczy, że znamy ulubionego kreskówkowego bohatera pociechy lub wiemy, jaką pasję ma bliska nam dorosła osoba, by trafnie wybrać odpowiedni produkt
Nie zawsze dysponujemy możliwością spektakularnych metamorfoz wnętrz, a zmiany takie zwykle nie należą do najtańszych. Fototapeta potrafi dość intensywnie zmodernizować pomieszczenie, a przy tym nie jest zbyt kosztowna. Te niebagatelne zalety sprawiły, że nadszedł prawdziwy renesans fototapet, które możemy podziwiać zarówno w domach, jak i w lokalach.

Autor tekstu: Agata Hajda