Jak można zaoszczędzić na więźbie dachowej?

Więźba dachowa to znaczny koszt w budowie domu, która nie należy do tanich, a ostateczne koszty często przewyższają te, które  założyliśmy w projekcie. Najwięcej zapłacimy za konstrukcję ścian, stropu oraz dachu. Tylko na te elementy wydamy nawet 120 tysięcy złotych. W zależności od zastosowanych rozwiązań, koszty te można jednak zmniejszyć.

Dzisiaj przyjrzymy się rozwiązaniom, które mogą pomóc w zmniejszeniu kosztów budowy konstrukcji dachu. To, ile ostatecznie zapłacimy za jej wykonanie, zależeć będzie od jej rodzaju i sposobu przygotowania.

Rodzaj więźby dachowej dobiera się w zależności od stopnia skomplikowania dachu i kąta jego nachylenia, odległości między ścianami zewnętrznymi, ciężaru pokrycia oraz strefy obciążenia śniegiem czy wiatrem. Wstępnej kalkulacji kosztów można dokonać już na etapie projektu – im prostsza będzie konstrukcja, tym zapłacimy mniej. Wynika to nie tylko z mniejszego zapotrzebowania na materiały, ale też niższych kosztów pracy fachowców.

Więźba tradycyjna

Najdroższym wyborem będzie niezaprzeczalnie konstrukcja dachu wielospadowego. Tego typu dach planuje się w budynkach o większej powierzchni, z dużą ilością pomieszczeń. Ze względu na stopień skomplikowania i ilość potrzebnych materiałów, jest to niewątpliwie jeden z trudniejszych i droższych do wykonania dachów.

Mniej zapłacimy za dach czterospadowy. Jego konstrukcja składa się z czterech skośnych połaci, które z reguły mają ten sam kąt nachylenia. Więźba na taki dach jest zdecydowanie łatwiejsza do wykonania niż na dach wielospadowy. Przekłada się to na mniejsze koszty robocizny i niższe zapotrzebowanie na materiały.

Najtańszym rozwiązaniem będzie budowa dachu jedno- lub dwuspadowego. Jego prosty kształt ułatwia montaż więźby dachowej, a brak załamań połaci sprawia, że śnieg nie zalega na dachu i dodatkowo go nie obciąża. Drewniana konstrukcja nie musi być więc masywna, co obniża koszt jej wykonania. Jeśli planujemy budowę domu jednorodzinnego i szukamy oszczędności, zdecydowanie powinniśmy postawić na zastosowanie tego rodzaju konstrukcji.

Na czym można oszczędzić?

Koszty budowy więźby tradycyjnej możemy ograniczyć, kupując tarcicę w tartaku i dokonując samodzielnej impregnacji drewna. Niezależnie od stopnia skomplikowania konstrukcji dachu, nie warto natomiast oszczędzać na jakości drewna i ekipie fachowców. Kiepskie drewno może być przyczyną niestabilności więźby, jej zawilgocenia, a nawet gnicia.

Więźba prefabrykowana

Więźba prefabrykowana, choć wciąż rzadziej spotykana, gwarantuje lepszą jakość i wbrew pozorom nie musi być wcale droższa od tradycyjnej. Całkowite koszty mogą być znacznie niższe, niż w przypadku tradycyjnych robót ciesielskich.

– Decydując się na więźbę z prefabrykowanych wiązarów, zmniejszamy zużycie drewna i eliminujemy trudne i pracochłonne zadania ciesielskie. Dlatego postawienie więźby z gotowych wiązarów często okazuje się tańsze i szybsze. A dzięki zastosowaniu płytek kolczastych do montażu elementów, mamy pewność, że konstrukcja jest stabilna i nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców – mówi Andrzej Poreda, prezes firmy WPW Invest.

Więźbę prefabrykowaną wycenia się zawsze indywidualnie, na podstawie konkretnego projektu. Przy czym są to koszty ostateczne i nie ulegają zmianie. Cena obejmuje wszystkie elementy konstrukcji, łącznie z transportem i montażem. Inaczej jest w przypadku więźby tradycyjnej, gdzie pierwotna cena często obejmuje jedynie koszty drewna i robocizny – do których doliczyć trzeba jeszcze koszty impregnacji, odpadów, okuć ciesielskich i transportu.

Na czym można oszczędzić?

Zastosowanie gotowych wiązarów pozwala zaoszczędzić na innych elementach budowy. Dolne pasy mogą stanowić jednocześnie konstrukcję stropu, dzięki czemu nie ponosimy kosztów drogiego stropu żelbetowego. Krótki czas montażu, pozwala zmniejszyć koszty robocizny, a przygotowanie elementów w fabryce, niweluje koszty sprzątania i utylizacji odpadów. Stosując wiązary w technologii płytek kolczastych, zużywa się również o około 30% mniej drewna.

źródło: flickr com fot. InAweofGod’sCreation