Panele fotowoltaiczne w domu jednorodzinnym

Panele fotowoltaiczne w domu jednorodzinnym

W dobie bardziej świadomego dbania o środowisko, coraz więcej gospodarstw domowych wprowadza do swojego codziennego życia działania wpływające pozytywnie na cały ekosystem. Ponadto wiele z nich poszukuje także rozwiązań, które pozwolą im na oszczędności, dlatego temat odzyskiwalnych źródeł energii staje się coraz bardziej powszechny.

Jedną z możliwości jest efektywne wykorzystanie słońca do otrzymywania ciepła i energii elektrycznej. Najbardziej rozpowszechnionym sposobem jest wykorzystywanie paneli fotowoltaicznych montowanych m.in. na dachach budynków mieszkalnych. Warto skorzystać z pomocy specjalistów przy instalacji fotowoltaicznej. Ekspreci z Sunday Polska z pewnością podziela się swoja wiedzą i doświadczeniem.

Panele solarne a fotowoltaiczne

Niewiele osób wie, że różnica pomiędzy tymi systemami jest dosyć znacząca.

Panele solarne łapią ciepło ze słońca, nagrzewają płynący przez nie glikol, który następnie to ciepło oddaje do wody w domu. Działają pod wpływem ciepła. dlatego w Polsce panele solarne nie działają efektywnie zimą. Natomiast panele fotowoltaiczne składają się z komórek, które pod wpływem promieniowania słonecznego produkują energię elektryczną. Działają w zimie czy nawet w pochmurne dni. Powstałą wówczas energią możemy oświetlić lub ogrzać dom, czy naładować urządzenia. Co ważne, aby zasilić potrzeby jednego gospodarstwa domowego, niezbędny będzie montaż około 30 lub nawet 50m2 paneli pracujących z maksymalną wydajnością.

Fotowoltaika- jakie są wymogi?

Tytuł własności

Każdy, kto chciałby produkować energię elektryczną przy pomocy paneli fotowoltaicznych musi spełniać konkretne wymogi. Jednym z ważniejszych jest prawo własności  lub umowa dzierżawy nieruchomości, na której panele mają zostać zainstalowane.

Dach

Bardzo ważnym parametrem jest kąt nachylenia dachu, który powinien wynosić około 35 stopni. Jest to najbardziej optymalne ustawienie, aby zwiększyć efektywność pozyskania energii. Możliwy jest także montaż paneli na dachu płaskim, jednak wówczas niezbędne będzie zamocowanie stelaży korygujących ich ułożenie.

Przed montażem paneli fotowoltaicznych należy sprawdzić stan dachu i dokonać przedtem wszelkich koniecznych napraw. Rodzaj pokrycia nie jest kluczowy, ponieważ może to być zarówno dachówka ceramiczna, blacha trapezowa, blachodachówka czy papa. Dach pokryty eternitem prawdopodobnie będzie przeciwwskazaniem do zainstalowania tego typu systemu. Warto wiedzieć, że pokrycie powinno być jak najbardziej jednorodne. Lukarny oraz kominy będą dodatkowym utrudnieniem.

Panele powinny zostać zainstalowane na południowej stronie dachu, aby uzyskać maksymalną ekspozycję na światło słoneczne.

Otoczenie

Pomimo, że dzięki panelom fotowoltaicznym, wytwarzanie energii jest możliwe także w pochmurne dni, to jednak zbyt zacieniony teren może być sporym utrudnieniem. Mocno zacieniony teren wpłynie na wydajność systemu, który może przestać być opłacalny. Przeszkodą mogą być wysokie drzewa, słupy energetyczne oraz sąsiadujące, wysokie budynki. Dobrze jest także znać plan zagospodarowania przestrzennego sąsiadujących działek. Warto wiedzieć, czy niebawem nie powstaną na nich obiekty, które wpłyną na pracę paneli.

Oszczędności

W ramach rządowego programu „Mój prąd”można otrzymać dotację do 50 procent wartości instalacji fotowoltaicznej, jednak nie więcej niż 5 tys. złotych. W ocenie specjalistów system produkujący tyle prądu ile zużywa statystyczna rodzina z dziećmi, kosztuje dziś nieco ponad 27 tys. złotych. Realny koszt instalacji po odliczeniu ulgi termomodernizacyjnej wynosić będzie około 23 tys. złotych. Na koniec roku inwestor może także rozliczyć 5 tysięcy złotych, w ramach wspomnianego rządowego programu. Wówczas koszt instalacji spada o około 20% całości wkładu. Należy jednak pamiętać, że dotacje obejmują systemy fotowoltaiczne o mocy od 2 do 10 kW.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.budnews.pl/panele-fotowoltaiczne-w-domu-jednorodzinnym/