Lasery budowlane i krzyżowe – charakterystyka

Lasery budowlane

Urządzenia pomiarowe, znane pod nazwą lasery, to ogromna rodzina narzędzi koniecznych do pracy pomiarowej na budowie. Wśród z nich znajdują się nie tylko na przykład multilasery, ale również lasery liniowe, niwelatory obrotowe czy niewielkie dalmierze. Laser budowlany ma wiele właściwości, jest praktyczny, wręcz uniwersalny. Może z łatwością działać jako poziomica laserowa. Dostępne na naszym rynku są również lasery krzyżowe. To stosunkowo tanie narzędzia, które wyznaczają poziom oraz pion. Do czego się przydają? Głównie do prac monterskich, wykończeniowych – na placu budowy.

Instrumenty te nie są bardzo drogie – zwłaszcza te najprostsze, o których właśnie wspomnieliśmy. Ich głównym zadaniem jest wyznaczanie płaszczyzn. Nie tylko poziomych i pionowych, ale także skośnych czy kąta prostego. Świetlne linie laserowe rzutuje się na obiekt i dzięki temu można wykonać takowy pomiar czy ściśle określoną pracę. Podstawowe modele różnią się od tych profesjonalnych, bardziej zaawansowanych.

Różnica między różnymi laserami budowlanymi

Instrumenty pomiarowe potrafią, w wersji podstawowej, generować dwie wiązki światła – właśnie poziomą i pionową. Ta projekcja laserowa może odbywać się jednocześnie, co w konsekwencji daje krzyż, którego ramiona przecinają się pod kątem prostym. Droższe instrumenty, z wyższej półki również jakościowej, oferują dodatkowe płaszczyzny budowlańcom. Dzięki czemu kilka tych powierzchni powoduje, że czas pracy jest przyspieszony. Może być kilka takich linii. Pozioma, pionowa główna i boczne, a także linie ustawione pod kątami 90 stopni. Można w nich również skorzystać z trybu punktowego. Zamiast linii, niektóre urządzenia pomiarowe generują punkty. Istotne w wyborze są również multilasery czy wiązki o zakresie działania 360 stopni.

Jak działają lasery budowlane?

Kiedy postawi się je na środku pomieszczenia i uruchomi, zaczną rzucać linie dookoła, ułatwiając prace niwelacyjne bez konieczności przenoszenia instrumentu. Praktycznie wszystkie dostępne instrumenty mają czerwoną wiązkę laserową. Bardzo rzadko zdarza się móc zakupić niwelator z zieloną wiązką – oferuje go niewiele specjalistycznych firm. Widoczność takiego zasięgu to maks 20 metrów. Powyżej – światło jest słabiej widzialne. Przez to pomiary mogą być dużo mniej precyzyjne. Lasery najczęściej wykorzystuje się przez to w pomieszczeniach, gdzie są doskonale widoczne. Nie znaczy to jednak, że nie można z nich korzystać na zewnątrz – trzeba się zaopatrzyć w specjalny, laserowy odbiornik, który odbierze sygnał z lasera i pozwoli wyznaczyć odległość. 

Z jaką dokładnością mamy do czynienia?

Dokładność sprzętów jest bardzo duża – wynosi nawet 0,2 mm/1 m, zależnie od urządzenia. Dobre instrumenty można zakupić w sklepie pomiarowym dla specjalistów, czyli w https://pomiar24.pl/produkty/lasery-krzyzowe-i-katomierze. Tamtejsze dostępne urządzenia będą umożliwiać nawet skomplikowane prace wykończeniowe w środku świeżo postawionego budynku. Duża dokładność nie jest jednak konieczna wtedy, kiedy chcemy wykonać rowy na instalację elektryczną, dlatego z powodzeniem możemy wybrać nieco tańszy model lasera, a nie koniecznie multilaser. Dodatkowo urządzenia te same się poziomują – nie potrzebują ustawiania przez osoby trzecie. To działanie trwa kilka sekund. Po tym można zacząć wykonywać pomiary odległości w pomieszczeniu szybko i sprawnie. Rewelacyjne rozwiązanie, zwłaszcza dla firm, które cenią sobie szybkość działania i realizacji założonych celów na placu budowy.