Maszyny do pracy w stolarni. O czym należy pamiętać?

Maszyny do pracy w stolarni
Wyposażenie zakładu stolarskiego obejmuje maszyny ręczne, jak i te służące do automatycznej obróbki drewna. Wśród wielu różnych sprzętów, warto zwrócić uwagę na te, które w pracy z drewnem są niezbędne. Co trzeba wiedzieć o maszynach stolarskich?

Najważniejsze sprzęty stolarskie

Narzędzia można podzielić na podstawowe, konieczne w każdym warsztacie i specjalizacyjne, w zależności Niezależnie od specjalizacji zakładu stolarskiego do obróbki drewna, niezbędne okazują się takie narzędzia, jak te wymienione poniżej.

1. Grubościówki

Maszyny te służą do precyzyjnej i stabilnej pracy z tymże materiałem. Grubościówki używane są do nadawania drewnu pożądanej grubości. Cel ten osiągany jest przez skrawanie całych płaszczyzn materiału. Grubościówki różnią się między sobą pewnymi parametrami, takimi jak: rozmiary stołu, masa własna, moc silnia, prędkość skrawania, dodatkowe zabezpieczenia. W pracy często wykorzystywane są sprzęty masywne i stabilne.

2. Wyrówniarki

To maszyny stolarskie wykorzystywana jak sama nazwa mówi, do wyrównywania i wygładzania drewna. Wyrówniarka to podstawowy sprzęt, niezbędny w każdym zakładzie. Wybierając urządzenie, należy zwrócić uwagę na takie parametry techniczne, jak: wymiary, szerokość pola roboczego, moc silnika, liczba noży skrawających. Wyrówniarka powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb naszego zakładu. Polecane są zwłaszcza modele z regulowaną przykładnicą pod kątem.

3. Piły

Dzięki pile stołowej do drewna możemy zająć się dokładnym cięciem detali. W ten sposób uzyskamy elementy takie same, jak w założonym projekcie. Warto zainwestować zwłaszcza w model z funkcją rozsuwanego blatu roboczego, który przydaje się do cięcia większych kawałków drewna. Piły warsztatowe możemy ulepszać, zmieniając w nich tarczę czy też dodatkowo wyposażać.

4. Frezarki

Frezarki są przydatnymi maszynami do produkcji mebli, ale nie tylko. Poprzez zastosowanie ruchów obrotowych wykonywanych przez frezy możliwe jest dokładne i sprawne nadanie częściom drewnianym pożądanej formy. Sprzęt ten znajduje się głównie na wyposażeniu warsztatów produkujących meble. Za jego pomocą możemy zdobić krawędzie profilami, żłobić, krawędziować czy rowkować.

5. Szlifierki szerokotaśmowe

Szlifierki szerokotaśmowe używane są do wykańczania elementów drewnianych. Oczyszczają powierzchnię materiału i są w stanie wygładzić krawędzie detali. Można je z łatwością kontrolować, poprzez regulację prędkości obrotów tudzież średnicy oscylacji. Nie sprawiają też trudności podczas codziennego użytkowania. W sprzedaży znajdują się modele ręczne, ale także nowoczesne szlifierki szerokotaśmowe.

Najważniejsze sprzęty stolarskie
Najważniejsze sprzęty stolarskie

6. Wiertarki

Mają wszechstronne zastosowanie i są dostępne w kilku wersjach. Jeśli chodzi o zakład stolarski, najlepszym wyborem będzie stacjonarna wiertarka punktowa. Taki sprzęt pozwala na regulację głębokości wiercenia, dostosowanie prędkości i udaru. Bez problemu możemy więc dostosować styl pracy maszyny do rodzaju obrabianego materiału, biorąc pod uwagę jego grubość, gabaryty i kruchość.

7. Tokarki

Tokarki służą do obróbki wewnętrznej i zewnętrznej. Doskonale nadają się do zmieniania kształtów w bryłach obrotowych (gwintów, wałków, kul). Urządzenia te mogą ciąć w sposób wzdłużny, kształtowy czy kopiowy.

8. Okleiniarki

W warsztacie stolarskim często spotkać można także okleiniarki. Są to specjalistyczne maszyny wykorzystywane do szybkiego i dokładnego oklejania bocznych powierzchni obrzeżami PCV, ABS albo warstwą. Używa się ich do naklejania taśm o grubości od 0,3 do 4 mm oraz szerokości wynoszącej od 10 do 80 mm. Wybierając dany model, musimy więc zwrócić uwagę na ten zakres, ale także pewne inne parametry (ilość agregatów obrabiających, wielkość stołu roboczego, moc maszyny, minimalne wymiary oklejanego elementu, prędkość posuwu).

Na co zwrócić uwagę wybierając stół stolarski?

W żadnym zakładzie stolarskim nie może zabraknąć strugnicy. Jest to kluczowy element stolarski, a więc jej zakup należy dobrze przemyśleć. Stół warsztatowy musi gwarantować stabilną powierzchnię do przeprowadzania różnego typu prac. Oprócz tego służy on także do przechowywania wielu narzędzi. Przed podjęciem decyzji należy sprawdzić, czy wybrany model wyposażony jest w szufladki, haki i schowki. Dzięki nim, bez trudu poukładamy i znajdziemy miejsce dla wszystkich narzędzi. Przydatne okazują się także tablice magnesowe, ponieważ przytrzymują one używane w danym czasie gwoździe i śruby.

Artykuł sponsorowany

Grafika: Will Suddreth, unsplash

Grafika: Dominik Scythe, unsplash