Jak pozyskać środki na realizację wygranego przetargu?

Wygranie przetargu na dużą inwestycję to dla przedsiębiorcy budowlanego szansa na zysk i rozwój firmy. Jednak konieczność wyłożenia środków na zakup materiałów budowalnych oraz długi czas oczekiwania na płatność od inwestora mogą zachwiać płynnością finansową każdego przedsiębiorstwa. Rozwiązaniem może być pozyskanie finansowania zewnętrznego. Jaki wybór w tym zakresie ma przedsiębiorca budowlany?

Podstawowe zasady dotyczące korzystania z finansowania zewnętrznego

Każdy przedsiębiorca zanim sięgnie po jedną z form finansowania zewnętrznego powinien pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, kontrakt na realizację którego przedsiębiorca pożycza kapitał, powinien wygenerować zysk. Przychody powinny być wyższe niż wydatki, do których wlicza się koszty skorzystania z kapitału zewnętrznego (odsetki, prowizje itd.). Po drugie, pożyczony kapitał powinien być użyty do zwiększenia zdolności produkcyjnych lub wielkości sprzedaży firmy. Przedsiębiorca wykorzystuje wtedy efekt dźwigni finansowej, a firma rozwija się szybciej, niż w przypadku gdyby używała wyłącznie środków własnych. Podstawą jest więc rzetelne skalkulowanie kosztów i zysków wynikających z pożyczenia kapitału.

Ważną sprawą jest również dobór źródła finansowania zewnętrznego, odpowiedniego dla danego przedsięwzięcia. Zanim podejmie się decyzję warto zastanowić się czy zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne będzie miało charakter jednorazowy i krótkoterminowy czy stały i rozłożony w długim czasie.

Natychmiastowa zapłata za fakturę

Jeśli zapotrzebowanie na dodatkowe środki finansowe w firmie ma charakter ciągły, a przedsiębiorca chce mieć dowolność w sposobie wydatkowania pozyskanych środków to w pierwszej kolejności powinien rozważyć skorzystanie z faktoringu jawnego.

Ta usługa finansowa jest najkorzystniejsza pod względem kosztów, a wymagania stawiane przez firmy faktoringowe są najmniejsze. Faktoring jawny, w przeciwieństwie do wielu innych form finansowania, jest dostępny nie tylko dla dużych firm o długiej historii kredytowej, ale także dla firm nowo powstałych oraz małych przedsiębiorstw (w tym również w formie jednoosobowej działalności gospodarczej).

W ramach faktoringu jawnego instytucja finansowa wykupuje, przed upływem terminu płatności, faktury wystawione tytułem sprzedaży towarów lub usług. W praktyce wygląda to tak, że przedsiębiorca realizuje jeden z etapów robót budowlanych, wystawia fakturę i przesyła ją do firmy faktoringowej. Firma faktoringowa przekazuje mu większą cześć wartości faktury w ciągu 24 godzin.

Faktoring bez informowania kontrahenta

Integralnym elementem umowy faktoringu jawnego jest cesja wierzytelności. Jednak jeśli inwestorem w przetargu jest jednostka samorządowa to w wielu przypadkach zgoda na cesję nie jest udzielana. W tej sytuacji firma budowlana może sięgnąć po faktoring cichy (niejawny). Mechanizm jego działania jest taki sam jak w przypadku faktoringu jawnego. Podstawowa różnica pomiędzy faktoringiem jawnym i cichym polega na tym, że nie dochodzi do przelania praw do wierzytelności i inwestor nie jest informowany o tym, że wykonawca korzysta z finansowania w postaci faktoringu.

Finansowanie faktur zakupowych

Dla przedsiębiorców, którzy w sposób ciągły potrzebują dodatkowych środków, ponieważ kupują materiały budowlane lub płacą podwykonawcom gotówką lub z krótkim terminem płatności, dobrym rozwiązaniem jest faktoring odwrotny.

Polega on na tym, że firma faktoringowa spłaca ich zobowiązania w 24 h oraz udziela im prolongaty płatności np. 90 dni. Faktoring odwrotny działa na podobnej zasadzie jak limit odnawialny udzielany przez banki. Każda spłata (nawet częściowa), której dokona klient  zwalnia limit dostępnych środków i można finansować kolejne faktury.

Warto również wiedzieć, że w ramach faktoringu odwrotnego, oprócz faktur zakupowych, mogą być finansowane przedpłaty, zaliczki, faktury proforma czy raty leasingowe.

Pożyczka pod kontrakt

Zaciągnięcie pożyczki jest dobrym rozwiązaniem w przypadku krótkoterminowego i jednorazowego zapotrzebowania na dodatkowe środki finansowe,  np. przedsiębiorca potrzebuje środków do realizacji kontraktu o wyjątkowo wysokiej wartości i nie przewiduje, że podobna sytuacja może się powtórzyć najbliższej przyszłości.

Pożyczka pod kontrakt dedykowana jest dla przedsiębiorców budowlanych, którym w czasie realizacji zlecenia zabrakło środków na jego wykonanie. Skorzystanie z niej daje możliwość płynnego i terminowego realizowania kilku inwestycji budowlanych w tym samym czasie oraz uniknięcia zatorów płatniczych.

Sposobem na szybkie pozyskanie dodatkowych środków jest również pożyczka pod zastaw np. na maszynach budowlanych, pojazdach, samochodach.