Rodzaje współczesnych dźwigów budowlanych

Rodzaje współczesnych dźwigów budowlanych

Dźwig budowlany stanowi niezbędny element współczesnej budowy. Jego zastosowanie jest proste – przenosić ciężkie i nieporęczne gabarytowo przedmioty na znaczne wysokości. Pracuje w pionie i w poziomie i umożliwia wykonywanie wysokich budynków, bez których panorama naszych miast nie byłaby tym samym. Jakie rodzaje tych urządzeń wyróżniamy współcześnie?

Typ wysięgnika i miejsce obrotu dźwigu

Pierwsza kategoria, względem której wyróżniamy dźwigi to typ wysięgnika czyli jednego z najważniejszych elementów dźwigu. Dołączyliśmy do niej także miejsce obrotu. Jeśli chodzi o wysięgnik, możemy wyróżnić dźwigi z wysięgnikiem wychylnym lub wysięgnikiem wodzakowym, który dodatkowo dzieli się także na bezodciągowy i odciągowy. Miejsce obrotu to po prostu sposób poruszania się wysięgnika. Może on obracać się za pomocą całej konstrukcji, tzw. żurawie dolnoobrotowe lub tylko na odpowiednim fragmencie górnej części wysięgnika wraz z kabiną – tzw. żurawie górnoobrotowe.

Sposób posadowienia dźwigu budowlanego

Miejsce posadowienia określa mobilność całej maszyny. Możemy wydzielić tu dźwigi przejezdne, które mogą być montowane na szynach lub na gąsienicach oraz dźwigi stacjonarne. W tym drugim przypadku są one montowane na podwoziu, kotwie traconej i szybie windy. Sposób posadowienia dźwigu może mieć także związek z kryterium głównym podziału żurawi budowlanych, a więc takiego, w ramach którego wymieniamy żurawie budowlane wieżowe, czy inaczej stacjonarne oraz żurawie budowlane samojezdne, zwane także kołowymi. W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni jaki dźwig wynająć, dobrze jest skontaktować się z fachowcem z profesjonalnej firmy, który doradzi odnośnie odpowiedniego wyboru sprzętu.

Żurawie budowlane mogą być dopasowane do różnego rodzaju inwestycji. W zależności od tego, zmienia się także ich sposób montowania. W tym wypadku możemy mówić o żurawiach samomontujących się, czyli takich urządzeniach, które do montażu nie wymagają dodatkowego dźwigu. Drugim rodzajem są żurawie montowane przy pomocy żurawia wspomagającego montaż. Zwykle są one zdecydowanie wyższe i bardziej masywniejsze.

Artykuł współtworzony z https://www.dzwigmasko.pl/