Balkon w domu jednorodzinnym – korzyści i wady

Balkon pełni funkcję estetyczną i użytkową oraz rekreacyjną umożliwiając przebywanie na świeżym powietrzu. Element konstrukcji ma jednak pewne wady, które warto poznać przed wyborem projektu domu.

Wady związane z posiadaniem balkonu wynikają z tego, że jest on mostkiem termicznym. W budownictwie energooszczędnym i pasywnym zrezygnowano z tego typu elementów konstrukcyjnych. Błędy popełnione podczas wykonywania balkonu prowadzą do powstania miejsc, przez które umyka ciepło z budynku mieszkalnego.

 Izolacja balkonu

Chcąc uniknąć utraty ciepła należy wykonać właściwą izolację płyty balkonowej oraz zadbać o właściwy sposób połączenia balustrad z budynkiem. Płyta balkonu i warstwa spadkowa powinny być zabezpieczone przed nasiąkaniem wodą. W przeciwnym razie ulegną one zniszczeniu w okresie zimowym. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest pokrycie powierzchni zaprawą uszczelniającą lub płynną masą izolacyjną. Krawędzie połączenia płyty ze ścianą należy zabezpieczyć profilowaną taśmą uszczelniającą umieszczoną w warstwie hydroizolacji.

Wybór płytek

Ceramiczne płytki podłogowe powinny być odporne na mróz oraz działanie innych czynników atmosferycznych. Zaleca się wybór płytek o wysokiej odporności na ścieranie i niewielkiej nasiąkliwości. Okładzina powinna być antypoślizgowa, co jest szczególnie ważne w okresie zimy. Montując płytki podłogowe należy przyklejać je całą powierzchnią, aby uniknąć nieestetycznych pęknięć i wnikania wody, która zamarzając może spowodować ich odspajanie. Do montażu płytek ceramicznych na balkonie poleca się stosowanie klejów odpornych na działanie wody i mrozu. Spoinowanie można rozpocząć po upływie doby stosując zaprawę odporną na czynniki atmosferyczne.

Konstrukcje balkonu

Najbardziej popularnym sposobem wykonania balkonu jest zastosowanie konstrukcji opartej na wspornikowej, żelbetowej płycie. Powstały w ten sposób balkon jest mostkiem termicznym, który sprawia trudności podczas wykonywania izolacji. Jedyną metodą ocieplenia jest obłożenie płyty żelbetowej styropianem bądź polistyrenem ekstradowanym. Nowoczesnym i bardziej przyjaznym termicznie rozwiązaniem stał się balkon o samonośnej konstrukcji. Nie powoduje on przerwania warstwy izolacyjnej zewnętrznej ściany. W efekcie można uniknąć powstania mostków termicznych. Konstrukcja zostaje dostawiona do budynku, niemniej jest od niego oddylatowana. Projektując tego typu balkon stosuje się punktowe zamocowanie. Zaleca się wykonanie konstrukcji z drewna, które posiada niższy współczynnik przenikalności cieplnej w porównaniu z betonem.

Projekty domów jednorodzinnych

Przykłady projektów domów z balkonem można zobaczyć na stronie internetowej biura projektowego. Autorska pracownia projektowa oferuje gotowe projekty domów jednorodzinnych w tradycyjnym i nowoczesnym stylu, w tym:

    • Domy parterowe.
    • Domy piętrowe.
    • Domy tanie w budowie.

Są one dostosowane do możliwości i warunków niewielkich i dużych działek. Istnieje możliwość zaadaptowania projektu do potrzeb klienta poprzez wzbogacenie go o inne elementy konstrukcyjne, np. balkon. Ponadto, biuro projektowe zajmuje się też przygotowaniem projektów zgodnie z indywidualną koncepcją.

Warto skonsultować się z architektem, który doradzi w sprawie wyboru balkonu oraz jego usytuowania. Porada jest bezpłatna i ułatwia podjęcie decyzji.

Płyta fundamentowa – zastosowanie, cena