Musthave w warsztacie – imadło

imadlo

Imadło to uniwersalne urządzenie o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Jest używane w warsztatach mechanicznych, zakładach stolarskich, tokarskich, meblarskich, czyli wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z obróbką surowców – najczęściej metali, stali czy drewna. Jest niezastąpionym elementem, gwarantującym bezpieczeństwo pracy podczas wiercenia, szlifowania i cięcia.

Do czego służy imadło?

Imadło jest urządzeniem mającym za zadanie bezpieczne przytrzymywanie obiektów podczas ich pracy. Może być używane nawet do unieruchomienia dużych i ciężkich przedmiotów z racji tego, że jego szczęki mają solidny uchwyt, który może wywierać znaczny nacisk.

Najpopularniejsze rodzaje zastosowań imadeł

Istnieje kilka rodzajów imadeł. Jednak większość z nich jest ma na tyle uniwersalny charakter, że znajduje bardzo różnorodne zastosowanie, między innymi w warsztatach zajmujących się obróbką metalu, kiedy to podtrzymuje elementy metalowe poddawane obróbce CNC lub frezarką. Jest bardzo pomocne do przytrzymania na miejscu metalu podczas jego cięcia, zginania lub innych sposobów modyfikacji jego kształtu i rozmiaru. Na tym jego funkcje się nie kończą. Imadła znajdują zastosowanie w zakładach stolarskich, utrzymując nieruchomo kawałek drewna podczas pracy. Imadła sprawdzają się również podczas procesu klejenia, utrzymując łączone ze sobą elementy nieruchomo i ułatwiając w ten sposób ich bezpieczne wysychanie. Często zastępują dodatkową parę rąk, co widać także wtedy, gdy przytrzymują w miejscu przedmioty poddawane cięciu przy użyciu piły do drewna. To proste i niezawodne urządzenie ogranicza do minimum ryzyko zranienia dłoni podczas piłowania, czyniąc zadanie o wiele bezpieczniejszym. Ponadto, imadło, silnie utrzymując nawet ciężkie elementy, ułatwia proces wiercenia, który wymaga dużej precyzji i stabilizacji przedmiotu. Osoba operująca wiertłem może wykonywać otwory z większą dokładnością. Tu również brak konieczności proszenia osoby trzecie o przytrzymanie wierconego przedmiotu daje większe poczucie bezpieczeństwa i stwarza lepsze warunki podczas pracy. Ponadto, imadło, utrzymując wybrany obiekt w dogodnej dla osoby pracującej pozycji, pozwala wygodnie modyfikować przedmiot, bez potrzeby ciągłego poruszania nim, aby uzyskać jego optymalne położenie. Ten prosty przyrząd podtrzymujący sprawdza się też doskonale podczas cięcia przewodów elektrycznych, dokręcania lub poluzowywania śrub – imadło trzyma śrubę, gdy użytkownik manewruje kluczem służącym do regulacji nakrętki.