Kominek powietrzny

Kominek powietrzny

Problem ogrzewania w nadchodzącym sezonie spędza sen z powiek wielu właścicielom domów. Jak ogrzać dom – wielu zadaje sobie to pytanie. Jednym z rozwiązań jest kominek powietrzny. Jest to urządzenie, które może ogrzewać nie tylko jedno pomieszczenie, ale i cały dom. W jakich sytuacjach tego typu rozwiązanie zdaje egzamin? Jak kominki powietrzne działają? Jakie są zalety i wady takiego ogrzewania? Co na ten temat mówi prawo unijne?

Kominek powietrzny – zasady działania

Klasyczny rodzaj pieca to kominek powietrzny ogrzewający tylko jedno pomieszczenie. Jest bardziej wydajny, jeśli połączymy go z kanałami DGP, czyli dystrybucją gorącego powietrza. Główny kominek z wkładem jest umieszczony w pomieszczeniu, z którego odprowadzone są przewody wentylacyjne. We wkładzie umieszcza się paliwo stałe. Może to być drewno (najczęściej) lub brykiet. Wytworzone gorące powietrze ogrzewa nie tylko wybrany pokój, ale i pozostałe pomieszczenia. Nad kominkiem umieszczona jest zabudowa, w której znajduje się tzw. półka dekompresyjna.

To z tego miejsca rozprowadzane są przewody, umieszczane w kanałach. Sam wkład kominkowy równie skutecznie ogrzewa pomieszczenie, w którym się znajduje. System, transportujący gorące powietrze, odpowiada za długość przewodów. Instalacja będzie miała mniejszy zasięg, jeśli działa w sposób grawitacyjny – około 4 metrów. Ciepło będzie przekazywane jedynie do pomieszczeń, które sąsiadują z pokojem „kominkowym”. Jest to opcja tańsza, bo nie wymaga użycia urządzeń elektrycznych – niemniej mało skuteczna. Jeśli kominek powietrzny ma ogrzać również dalsze pomieszczeni, należy zastosować obieg wymuszony. W takiej opcji za obieg powietrza w domu będzie odpowiadała turbina. Inwestor będzie musiał kupić aparat nawiewny, dzięki któremu ciepłe powietrze będzie przemieszczało się w kanałach.

Kominek powietrzny – a obowiązujące prawo

W trosce o ekologię, od 2022 roku, obowiązuje dyrektywa Unii Europejskiej – Ecodesing (Ekoprojekt), zgodnie z którą wymogi wobec różnych urządzeń grzewczych zostały znacznie zaostrzone. Oczywiście sytuacja spowodowana wojną w Ukrainie spowolniła pewne procesy, niemniej kominek powietrzny nie może być jedynym źródłem ciepła w domu. Jedną z możliwości jest np. przyłączenie gazu. Rozporządzenie komisji UE z 2015 określa, że urządzenia kominkowe, opalane dobrze wysuszonym drewnem, powinny zostać poddane badaniom sprawdzającym ich sezonową sprawność energetyczną i emisyjność. Jeśli kominek został zakupiony po 1 stycznia 2022 roku powinien się na nim znajdować specjalny piktogram, potwierdzający, że spełnia wymagania Ekoprojektu.

Kominek powietrzny – zalety i wady

Zastanawiając się nad instalacją kominka powietrznego należy poznać zalety i wady rozwiązania. Zaletą jest fakt, że ciepło z kominka błyskawicznie ogrzewa dom, a rozsądne z niego korzystanie pozwoli na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu. Jeśli w przemyślany sposób połączymy kominek powietrzny z innymi źródłami ciepła, a także zainstalujemy właściwą instalację C.O. pozwoli to na obniżenie kosztów budowy całej instalacji i dodatkowo umożliwi skorzystanie z odnawialnych źródeł energii. Niestety, jak w każdym rozwiązaniu, są też wady systemu. Przede wszystkim trzeba wybudować komin i kanał doprowadzający powietrze. Równie szybko powietrze się nagrzewa, jak stygnie. Inwestor nie ma większej możliwości regulacji temperatury. Nie jest to również rozwiązanie dla alergików, gdyż powietrze, pochodzące z kominka, jest w ciągłym ruchu, a z nim alergeny i kurz.

Kominek powietrzny – gdzie najlepiej się sprawdza?

Kominek powietrzny, zwany także konwencjonalnym, to dość proste rozwiązanie, wykorzystywane w domach od dawna. Sprawdzają się w budynkach, gdzie trzeba dość szybko nagrzać pomieszczenie, czyli takich o wysokim zapotrzebowaniu na energię cieplną. Najczęściej są to budynki starsze, słabo izolowane i ocieplane. W nowych domach kominek powietrzny jest przede wszystkim elementem ozdobnym. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy jest to kominek z wymuszonym obiegiem powietrza. Ten system jest droższy od grawitacyjnego, bo umożliwia ogrzanie powietrza we wszystkich pomieszczeniach w domu. Jeżeli dodatkowo zainstalujemy turbinę to wymusi ona obieg powietrza, ale jest wyposażona w termostat umożliwiający dostosowanie siły nadmuchu do potrzeb mieszkańców.

Kominek powietrzny to jedno z rozwiązań, które warto rozważyć podczas sezonu grzewczego.