Moskitiera – niezbędny zakup przed wakacjami

Moskitiera była znana już w starożytności. Swoje królewskie łoże miała otulone nią królowa Kleopatra. Do XVIII wieku gęsta tkanina, chroniąca łóżko przed insektami, niewiele się zmieniła.

Moda na moskitiery montowane w oknach narodziła się w Stanach Zjednoczonych podczas wojny secesyjnej. Fabryka w Connecticut, produkująca sita kuchenne, nie miała większego zbytu na swoje towary. Ktoś wpadł na pomysł, by metalową siatkę pomalować na szaro i montować w oknach jako ochronę przed komarami, muchami, a nawet ptakami. Okazało się to świetnym pomysłem, a nowe wykorzystanie zbędnej siatki napędziło koniunkturę. Na początku XIX wieku dużą popularnością cieszyły się siatki malowane, które tworzył William Oktavec. Wzory były tak piękne, że ich autor nie mógł opędzić się od zamówień. Obecnie moskitiery są wykonywane z polietylenu, nylonu, poliestru i innych jeszcze materiałów. Niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, krajach arabskich, zyskują na popularności także w Europie. W końcu jest to świetny sposób na ochronę przed insektami, które chętnie w okresie wiosennym i letnim „odwiedzają” nasze domy.

Moskitiery – czy warto?

Moskitierę można montować w drzwiach i oknach. Nadal spotykamy się też z moskitierami tradycyjnymi, montowanymi nad łóżkiem – najczęściej nad łóżeczkiem niemowląt. Moskitiery można dostosować do każdego typu okien i drzwi. Często są bowiem wykonywane na wymiar. W takim przypadku nie ma żadnych prześwitów i wolnych miejsc, którymi owady mogłyby się dostać do pomieszczeń. Jest to dobre rozwiązanie dla alergików, bo siatki zabezpieczające zatrzymują pyłki, liście i inne zanieczyszczenia. Co istotne, moskitiery nie ograniczają widoczności i nie kolidują z roletami zewnętrznymi i żaluzjami fasadowymi. Jakie wyróżniamy rodzaje moskitier?

Moskitiera ramkowa

Jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, zwłaszcza przy oknach otwieranych. Moskitiera ramkowa zbudowana jest z siatki naciągniętej na profile, wykonane z PVC lub aluminium. Są dostosowane do konkretnego okna, dlatego muszą być zrobione na zamówienie. Ramka jest mocowana do ramy okna za pomocą uchwytów. Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązania jest łatwość montażu i demontażu. Producenci zalecają, by po sezonie moskitiera została zdemontowana i poddana konserwacji. Powinna być przechowywana w suchym i przewiewnym pomieszczeniu.

Moskitiera rolowana (pozioma i pionowa)

Tego typu moskitiera jest najczęściej montowana w drzwiach balkonowych lub tarasowych, chociaż można ją założyć też na okna tradycyjne. Występuje w dwóch wersjach: pionowej i poziomej. Siatka jest przytwierdzana do listwy hakowej za pomocą zaczepów na ścianie, we wnęce lub na ościeżnicy. Moskitiery rolowane mogą być dowolnie zwijane i rozwijane. W wielu modelach jest dodawany spowalniacz umożliwiający płynną regulację.

Moskitiera przesuwana

Ten model moskitiery jest idealny do dużych szklanych powierzchni, czyli do drzwi balkonowych, tarasowych, zimowych ogrodów. Ze względu na różną wielkość drzwi, wybrane moskitiery są wykonywane na indywidualne zamówienie. Jedno skrzydło może mieć nawet wielkość 2000×2500 mm. Takie konstrukcje powstają z wysokiej jakości materiałów, gwarantujących odporność na zmienne czynniki atmosferyczne. Moskitiera jest tak wykonana, że zapewnia komfort użytkowania, a jednocześnie jest funkcjonalna i w żaden sposób nie przesłania widoczności.

Moskitiera otwierana

Jest to rozwiązanie na wiele sezonów, nie wymagające demontażu. Moskitiera jest wyposażona w uchwyty umożliwiające jej swobodne zamykanie i otwieranie. Bardzo szczelna, posiada dodatkową uszczelkę zabezpieczającą przed kurzem i zanieczyszczeniami. Ciekawym rozwiązaniem są też tzw. samozamykacze umożliwiające samoczynne domknięcie otwartej moskitiery.

Moskitiera plisowana

Połączeniem funkcjonalności i elegancji są moskitiery plisowane, szczególnie przydatne w salonach z wyjściem na taras. Tego typu moskitiery są trochę podobne do plisowanych żaluzji, z tym że zamiast tkaniny jest stosowana siatka, układająca się w harmonijkę. Siatka jest montowana w prowadnicach, dzięki czemu możemy swobodnie przesuwać całą konstrukcję. Zrolowana i schowana w profil, nie zajmuje dodatkowego miejsca. Szerokość tego typu moskitiery to około 4 m oraz 2,7 m wysokości.

Moskitiery – przydatność

Wybór moskitier jest tak duży, że możemy dostosować je nie tylko do dowolnego okna i dowolnych drzwi, ale i do wystroju wnętrza. Warto też poprosić o pomoc doradców, którzy ocenią, jaki typ moskitier będzie najlepszy w przypadku naszego mieszkania. Ten wydatek na pewno się opłaci, bo wreszcie sezon wiosenny i letni spędzimy w domu bez nieproszonych wizyt komarów, much, os i innych insektów.

Artykuł pomogła stworzyć firma OknoSlide, oferująca drzwi i okna w Bielsku Białej

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Fot. freepik