Domowa biblioteczka – jak wybrać odpowiedni regał na książki?

Biblioteczka stanowi chlubę domu, przyciągając wzrok gości i ciesząc domowników. Regał na książki jest zatem niezbędnym meblem, służącym nie tylko do przechowywania, lecz także do eksponowania woluminów. Wydaje się, że wybór regału nie powinien nastręczać problemów. Odpowiednio dobrany mebel powinien jednak wpasowywać się w aranżację, a także spełniać swoją funkcję. W poniższym artykule podpowiadamy zatem, jak wybrać regał na książki oraz w jakim miejscu go ustawić.

1. Regał na książki – jak wybrać odpowiedni rozmiar?

2. Regał klasyczny czy modułowy? Jak dopasować regał do wnętrza?

3. Gdzie jest najlepsze miejsce na domowy regał na książki?

4. O czym jeszcze należy pamiętać, wybierając regał?

Regał na książki – jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Kupując regał, na przykład w sklepie: https://www.sfmeble.pl/pomieszczenia/salon/regaly.html, należy zastanowić się przede wszystkim nad wymiarami mebla. Jak dobrać odpowiedni rozmiar? Zależy to w dużej mierze od przestrzeni i metrażu pomieszczenia. Regały na książki występują w rozmaitych wariantach, które można dobrać wedle własnego uznania. Jeżeli dysponujesz wolną ścianą i masz sporo książek, to warto pomyśleć o regale na całą ścianę. Jest to rozwiązanie niezwykle praktyczne, ponieważ wnętrze będzie sprawiać wrażenie uporządkowanego, a sam mebel pozwoli na optymalne wykorzystanie przestrzeni nawet w niewielkim salonie. Do nietypowego wnętrza (na przykład ze skosami, na poddaszu itp.), to warto rozważyć modułowy regał na książki, który można skonfigurować z modułów o różnych wymiarach.

Regał klasyczny czy modułowy? Jak dopasować regał do wnętrza?

Jak już wspomnieliśmy w poprzednim akapicie – regały można podzielić na klasyczne i modułowe. W wielu przypadkach doskonale sprawdzi się regał klasyczny o prostokątnym kształcie. Może to być mebel, wyposażony dodatkowo w szuflady do przechowywania i zamykany przeszklonymi drzwiczkami. Jest to bardzo praktyczne, gdyż regał może wówczas służyć do przechowywania dokumentów i innych rzeczy. Klasyczny regał może być wykonany nie tylko z drewna, lecz również z takich surowców, jak szkło, stal czy tworzywo sztuczne – mebel taki doskonale wpasuje się w nowoczesną aranżację. Inną opcją jest zaś regał modułowy – doskonałe rozwiązanie do modernistycznych wnętrz, ale nie tylko. Regał modułowy ma tę zaletę, że poszczególne jego części można dowolnie konfigurować, tworząc ciekawe i praktyczne rozwiązania.

Gdzie jest najlepsze miejsce na domowy regał na książki?

Dobrym miejscem na wyeksponowanie domowego księgozbioru jest oczywiście salon. Umieszczony na całej ścianie regał będzie wyglądał niezwykle efektownie, przyciągając wzrok gości. Regał na książki można jednak ustawić także na środku salonu – na przykład jako element oddzielający aneks kuchenny od salonu lub strefę dzienną od sypialnianej. Ciekawym pomysłem może być regał modułowy, którego elementy podzielisz tematycznie – pomiędzy salonem a aneksem możesz na przykład wypełnić półki książkami kucharskimi, na module z książkami podróżniczymi i przygodowymi postaw globus, a resztę zaaranżuj wedle własnych upodobań. Za pomocą regału można również wydzielić przestrzeń w salonie na przykład na niewielki gabinet, służący do pracy. Regał może jednak stanąć także w sypialni – szczególnie jeśli lubisz pod koniec dnia pogrążyć się w ulubionej lekturze.

Jeśli zaś jesteś prawdziwym molem książkowym, który nie wyobraża sobie dnia choćby bez dziesięciu minut bez lektury, to zastanów się nad urządzeniem kącika czytelniczego z prawdziwego zdarzenia. Jeśli dysponujesz odpowiednią ilością miejsca – kup regał na całą ścianę, a obok ustaw lampę podłogową, stolik kawowy i obszerny fotelu „uszak”. Taki kącik nie tylko robi wrażenie, ale zapewnia także komfort podczas odpoczynku z książką w dłoni. Taki kącik można również stworzyć za pomocą regału modułowego. Pomiędzy dwoma elementami można ustawić fotel lub wygodne krzesło, a kolejny z modułów może stanowić podręczny stolik lub miejsce pod lampkę.

O czym jeszcze należy pamiętać, wybierając regał?

Jak już ustaliliśmy; głównym kryterium, jakim należy się kierować podczas wyboru odpowiedniego regału na książki, jest odpowiedni rozmiar mebla, a także jego rodzaj. Rozważając zakup regału na książki, trzeba również wziąć pod uwagę materiał, z jakiego jest wykonany – szczególnie jeśli zależy ci na ponadczasowym modelu. Szkło, stal czy tworzywo sztuczne z pewnością sprawdzą się w nowocześniejszych wnętrzach, drewno zaś dopełni klasyczną lub skandynawską aranżację. Niemniej jednak warto eksperymentować i decydować się na nieoczywiste rozwiązania. Ciekawym pomysłem może być mebel modułowy, złożony z różnokolorowych elementów. Regał może wówczas stanowić mocny punkt aranżacji. Planując aranżację miejsca na biblioteczkę, trzeba przemyśleć kwestię ustawienia mebla (czy będzie to regał narożnikowy czy tradycyjny, a jeśli asymetryczny, to lewo- czy prawostronny itp.). Ma to szczególne znaczenie w przypadku klasycznego regału, który raczej stanie w przeznaczonym dla niego miejscu na lata. Regały modułowe można bowiem przestawiać i dowolnie zmieniać konfigurację.

Artykuł redakcyjny