Najem krótkoterminowy – 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć zanim zainwestujesz

Krótkoterminowy najem apartamentu lub mieszkania jest usługą adresowaną do turystów, którzy cenią prywatność i wygodę, a jednocześnie ekonomiczne rozwiązania.

Do zalet tego typu zakwaterowania należy między innymi niższa cena za dobę oraz dostęp do kuchni. Dla wielu osób krótkoterminowy najem lokali mieszkalnych reprezentujących zarówno przeciętne, jak i luksusowe standardy to doskonały sposób na biznes.

Rynek najmu krótkoterminowego kwitnie głównie w największych polskich miastach, do których tłumnie napływają turyści nie tylko z kraju. Inwestycja w najem krótkoterminowy może zatem okazać się najbardziej opłacalna w takich ośrodkach, jak Zakopane, Gdańsk, Gdynia i Sopot, Kraków, Poznań i Wrocław. Jednocześnie są to ośrodki naukowe, gdzie w ciągu roku akademickiego mieszkania mogą być wynajmowane studentom, zaś w sezonie wakacyjnym, kiedy napływ turystów jest największy, są oferowane jako miejsce zakwaterowania. Lokalizacja nieruchomości przeznaczonej na najem krótkoterminowy ma ogromne znaczenie, podobnie jak standard i wyposażenie.

Wybór lokalizacji inwestycji

Zainteresowanie najmem krótkoterminowym jest uzależnione w dużej mierze od atrakcyjności turystycznej poszczególnych ośrodków. Domy nad morzem, w górach i nad jeziorami oraz lokale usytuowane w zabytkowej części miast cieszą się zdecydowanie największą popularnością. Inwestor powinien zwrócić uwagę nie tylko na walory turystyczne i przyrodnicze miejsca, gdzie jest położona nieruchomość, ale również na stopę zwrotu inwestycji. Najszybszy zwrot z inwestycji w najem krótkoterminowy występuje w dużych ośrodkach, gdzie nie występuje zjawisko sezonowości ruchu turystycznego, albo występuje w mniejszym stopniu.

Porównaj rynkowe ceny zakupu z cenami najmu krótkoterminowego

W nadmorskich miejscowościach, takich jak Mielno i Międzyzdroje, w których turystyka opiera się głównie na bliskiej odległości od morza, ruch turystyczny jest nasilony głównie od maja do sierpnia, dlatego inwestycja zwróci się po minimum trzech latach od zakupu.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić ceny zakupu nieruchomości za 1 metr kwadratowy i porównać je z cenami najmu za 1 metr kwadratowy w danej miejscowości. Im wyższa cena najmu w stosunku do ceny nabycia nieruchomości, tym szybciej inwestor osiągnie oczekiwane zyski.

Zadbaj o odpowiedni standard i wyposażenie

Mieszkanie przeznaczone na wynajem krótkoterminowy powinno być wyposażone w podstawowy sprzęt AGD i RTV, a także w sztućce i naczynia, pościel i ręczniki. W mieszkaniu nie może zabraknąć regulaminu korzystania z lokalu. Warto wprost określić zasady użytkowania, aby nie dochodziło do nieporozumień.

Zadbaj o schludny wygląd lokali na wynajem i czystość w pomieszczeniach. Jeżeli reklamujesz swoją usługę jako najem apartamentów, bądź konsekwentny – zadbaj o odpowiedni wystrój wnętrza, ponieważ twoją grupą docelową są bardziej wymagający turyści. Styl i wygląd mieszkania na wynajem mogą zdecydować o tym, czy turysta wybierze twoją ofertę oraz czy zapragnie do niego powrócić.

Zarówno koszty wyposażenia i zapewnienia wysokiego standardu, jak i koszty zużycia mediów i usług dodatkowych (np. sprzątanie, konserwacja i remont) powinny zostać wliczone w cenę najmu.

Daj się znaleźć turystom

Zarówno turystów, jak i zysków nikt nie jest w stanie wyczarować. Żeby obiekt stał się popularny wśród zwiedzających, warto zadbać o odpowiedni marketing. W dobie Internetu nie wymaga to dużego nakładu środków finansowych. Zamiast tradycyjnych reklam w prasie, telewizji i radio, sprawdzą się przede wszystkim reklamy w social media (np. Fanpage na portalu społecznościowym Facebook).

Warto zwrócić uwagę na to, że turyści poszukują atrakcyjnych ofert zakwaterowania głównie na serwisach z funkcją porównywania cen różnych kwater. Współpraca z tego typu portalami internetowymi pozwala na budowanie marki i poprawę jej rozpoznawalności w grupie docelowej. Korzyścią płynącą ze współpracy z tego typu portalami jest także budowa wiarygodności marki. 

Prawno – podatkowe kwestie powierz specjalistom

Przed rozpoczęciem działalności warto skonsultować się z doradcą podatkowym, który wskaże w jaki sposób rozliczać zysk z najmu krótkoterminowy i zaproponuje optymalne rozwiązania podatkowe. W celu wprowadzenia zaproponowanych rozwiązań w życie (np. założenia działalności gospodarczej jednoosobowej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przekształcenia działalności gospodarczej) niezbędna będzie konsultacja z radcą prawnym lub innym prawnikiem. Warto także zlecić opracowanie umowy najmu krótkoterminowego, która zapewni jak najlepsze zabezpieczenie interesów wynajmującego, w tym określi odpowiedzialność za szkody, wysokość zaliczki czy kary umowne.

Podsumowanie

Inwestowanie w nieruchomości wiąże się z dużym nakładem środków finansowych. Popełnienie błędów na etapie początkowym może spowodować straty i opóźnienie oczekiwanego momentu zwrotu inwestycji. Realizacja inwestycji związanej z najmem krótkoterminowym wymaga między innymi konsultacji prawnych i podatkowych, stałego monitorowania cen najmu na rynku oraz promowania swojej oferty i budowanie wiarygodności marki przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii internetowych.