Najnowsze rozwiązania okienne

Wybór odpowiednich okien dachowych to trudne zadanie. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników i dopasować konkretne rozwiązanie do specyfiki wnętrza.

Poddasze coraz częściej jest wykorzystywane przez Polaków jako przestrzeń mieszkalna. Jego zagospodarowanie oraz adaptacja wymagają opracowania precyzyjnego projektu i pokonania wielu ograniczeń związanych np. ze skosami i widoczną więźbą dachową.

Jakie okna wybrać?

Dobrze zaprojektowany strych potrafi wywołać niesamowite wrażenie. Jednym z jego najważniejszych elementów są okna. Odpowiednio dobrane, nie tylko we właściwy sposób oświetlą pomieszczenie, ale również zagwarantują mu adekwatną do potrzeb izolację termiczną i akustyczną.

Okna dachowe w porównaniu ze zwykłymi są montowane w bardziej narażonych na różne warunki atmosferyczne miejscach, dlatego muszą charakteryzować się szczególnie solidnym wykonaniem ram, wytrzymałymi okuciami i mocnymi, bezpiecznymi szybami. Z tego powodu najczęściej do ich wykonania używa się wysokogatunkowego drewna impregnowanego ciśnieniowo albo próżniowo, co zapewnia ochronę przed wpływem szkodliwych czynników atmosferycznych i pleśni. Najczęściej ramy i ościeżnice są pokrywane lakierem, czasami poliuretanem lub akrylem. Okna dachowe wykonuje się także z profili PCV (twardych) trójkomorowych lub pięciokomorowych, wzmacnianych dodatkowo stalowym rdzeniem, jednak te są znacznie rzadziej stosowane. Drewno jest bardziej odporne na zmienne i skrajne temperatury panujące na dachach. Profile okien od zewnątrz osłaniane są blachami, które chronią przed zmiennymi warunkami pogodowymi i wilgocią.

Przed adaptacją poddasza trzeba zastanowić się nad tym, jakie okna dachowe wybrać. Producenci, proponują różne rozwiązania. Można znaleźć np. modele obrotowe (oś skrzydła jest umiejscowiona w połowie ościeżnicy), uchylno-obrotowe (mają dwie osie obrotu, przy czym jedna krawędź uchyla się pod kątem 30-45°, druga – 180°), kolankowe (złożone z dwóch otworów – dachowego i typowego) lub balkonowe. Należy rozpatrzyć wszystkie zalety i wady wybranej opcji oraz dobrze zaplanować, jak wstawić okno dachowe, by zapewnić najlepsze doświetlenie. Niekiedy na poddaszach stosuje się też lukarny (pionowe okna zamontowane w dobudówce do dachu), w innym przypadku świetliki (nieotwierane przeszklenia) lub świetliki tunelowe (rura doprowadzająca światło do wnętrz znajduje się w środku kondygnacji).

Okna a rodzaj pomieszczenia

Decyzja o wyborze danego rodzaju konstrukcji zależy od tego, gdzie zostanie ona wykorzystana. W narażonych na wilgoć kuchni i łazience lepsze okażą się z pewnością okna wykonane w technologii odpornej na wilgoć, np. drewniano-poliuretanowe, w sypialni czy w salonie sprawdzą się egzemplarze drewniane. Tutaj ważne jest nie tylko okno dachowe, jego obróbka, ale także jego właściwe umiejscowienie.

W pokojach istotniejsze będą kwestie dotyczące doświetlenia, energooszczędności, współczynnika przenikania ciepła, izolacji akustycznej (w sypialni). W każdym przypadku należy dostosowywać system okienny do przeznaczenia poddasza, ponieważ producenci wykorzystują różnorodne technologie i materiały.