Stal w budownictwie przemysłowym

Stal jest materiałem konstrukcyjnym, który znalazł powszechne zastosowanie w budownictwie, m.in. w budownictwie przemysłowym. Stal wyróżnia się pod względem dużej wytrzymałości na rozciąganie, zginanie i ściskanie.

Posiada ona jednolitą strukturę i stałe właściwości mechaniczne. Wśród jej głównych atutów wymienia się także łatwość w obróbce i możliwość łączenia za pomocą różnych metod. Po rozbiórce i złomowaniu konstrukcję stalową można ponownie przetopić. Wśród wad stali należy natomiast wymienić niską odporność na korozję i działanie wysokiej temperatury. Obecnie jednak te niedogodności można zniwelować poprzez zastosowanie specjalnych zabezpieczeń ognioodpornych i antykorozyjnych.

Konstrukcje stalowe są wykorzystywane niemal we wszystkich dziedzinach budownictwa. W zależności od przeznaczenia można wyróżnić szereg rodzajów konstrukcji. Obecnie najbardziej powszechne stały się hale produkcyjne i magazynowe oraz hale wystawowe. Inne obiekty powstające ze stalowych konstrukcji to zbiorniki, pawilony, maszty i słupy oraz wieże wydobywcze i przeładunkowe. Mogą być one wykorzystane do budowy rozbieralnych i przenośnych obiektów.

Jak powstają hale stalowe?

Obiekty przemysłowe wykonane w konstrukcji stalowej często przybierają formę hal tworzonych na potrzeby rozwoju przedsiębiorstw i budowy nowych zakładów produkcyjnych. Proces powstawania hali stalowej jest mniej kosztowny niż budowa obiektu murowanego i przebiega w dość szybkim tempie w porównaniu z budową obiektów przemysłowych z zastosowaniem tradycyjnych metod.

Obiekty wykonywane ze stali

  • – hale magazynowe
  • – hale produkcyjne
  • – hale logistyczne
  • – hale handlowo-usługowe
  • – obiekty rekreacyjno-sportowe