Najważniejsze rodzaje wag elektronicznych oraz ich zastosowanie

Wagi hakowe

Bez wagi trudno byłoby precyzyjnie sprawdzać ciężar towarów, bezpiecznie załadowywać statki i samochody ciężarowe, ale też prowadzić sprzedaż hurtową czy detaliczną.  Jakie są współczesne rodzaje wag elektronicznych oraz ich najpopularniejsze zastosowanie?

Waga elektroniczna – charakterystyka urządzenia

Wagi elektroniczne, jak sama nazwa wskazuje, stanowią zróżnicowaną kategorię urządzeń wyposażonych w cyfrowy układ, który precyzyjnie wskazuje ciężar własny ważonego na nich towaru. Określenie masy obiektu jest możliwe dzięki sile grawitacji.

Wagi hakowe – podstawowe zastosowanie

Waga hakowa stanowi optymalne rozwiązanie do hal produkcyjnych i przemysłowych, w których istnieje codzienna potrzeba ważenia wyjątkowo ciężkich, wielkogabarytowych i nieporęcznych towarów czy surowców. Ten rodzaj sprzętu bez problemu radzi sobie nawet z ładunkiem, którego ciężar własny przekracza 1000 czy 2000 kilogramów. Bywają również takie modele, które mają udźwig wynoszący nawet kilkanaście ton. Wagę hakową można spotkać w niemal każdym zakładzie związanym z transportem czy logistyką. Dzięki tego rodzaju urządzeniom niemożliwe staje się możliwe – towary, które z uwagi na swoje niestandardowe rozmiary i ciężar nie mogłyby zostać w ogóle zważone, bez większych problemów są poddawane tej procedurze.

Konstrukcja wag hakowych

Sposób budowy wagi hakowej odpowiada za jej najważniejsze atuty, jakimi są: wytrzymałość, trwałość oraz odporność na uszkodzenia. Ważnym elementem urządzenia tego typu jest stalowy hak, liny i zawiesia, za pomocą których poddawany ważeniu towar jest podwieszany do góry. Cyfrowy układ, wyposażony w czujnik wagowy, pozwala na dokonanie dokładnych pomiarów. Nieduże gabaryty wagi hakowej sprzyjają korzystaniu z niej wszędzie tam, gdzie trudno mówić o nadmiarze wolnej przestrzeni.

Wagi wiszące – niezastąpione w zakładach przetwórstwa mięsnego

Znajdują powszechne zastosowanie w zakładach przetwórstwa mięsnego. Ich zaletą jest kompaktowa, niezajmująca zbyt wiele cennej przestrzeni konstrukcja, jak też bezproblemowy montaż i eksploatacja oraz opcja ważenia kilku tusz w tym samym czasie. Wagi wiszące można bardzo prosto zaadaptować do danej przestrzeni – dzięki systemowi szyn rurowych.

Wagi platformowe – stosowane na skupach, w młynach i na kutrach rybackich

Wagi platformowe to urządzenia, których udźwig wynosi 200, 400, a nawet 500 kilogramów. Są nieocenionym wyposażeniem wszelkiego typu magazynów, hurtowni czy centrów logistycznych. Można spotkać je w miejscach specjalizujących się w skupie warzyw i owoców, ale także w młynach czy na kutrach rybackich.

Wagi analityczne – niezastąpione w laboratoriach badawczych

Wagi analityczne stanowią ten rodzaj urządzeń, które charakteryzują się wyjątkowo dużą precyzją pomiaru. Z uwagi na te właściwości są wykorzystywane w laboratoriach badawczych czy uniwersytetach medycznych. Te nowoczesne sprzęty mają kolorowe wyświetlacze, które uprzyjemniają i usprawniają korzystanie z nich.

Artykuł sponsorowany