Tynk dekoracyjny nie tylko do wnętrz! Poznaj modne tynki ozdobne na elewację

Choć tynki dekoracyjne kojarzone są z produktem stosowanym wewnątrz budynków, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować je również na zewnątrz. Na rynku budowlanym znajdują się dziesiątki rozwiązań budowlanych dedykowanych na elewacje. Wbrew pozorom szeroki wybór wcale nie ułatwia podjęcia decyzji o zakupie tynku elewacyjnego dekoracyjnego, dlatego wychodzimy Wam naprzeciw, pisząc o tym, co warto wiedzieć o możliwościach zastosowania tynków dekoracyjnych i samej elewacji!

Tynk dekoracyjny a tynk elewacyjny dekoracyjny

Tynki dekoracyjne od lat cieszą się ogromną popularnością we wnętrzach, jednak to nie jedyny kierunek ich zastosowania. Zgodnie z tytułem tynk elewacyjny dekoracyjny może odmienić wierzchnią warstwę ściany (wraz z systemem ociepleń) tworząc efekt przypominający np. naturalną cegłę, beton czy kamień. Działa on na bardzo podobnej zasadzie co tynk dekoracyjny stosowany na ścianach wewnątrz mieszkań czy domów. Podstawową różnicą pomiędzy tynkiem na elewację a tynkiem stosowanym wewnątrz jest czas i sposób aplikacji produktu. Technologia tynku elewacyjnego dekoracyjnego stale się rozwija, co wpływa również na polepszenie parametrów technicznych i właściwości masy. Produkt dedykowany na zewnątrz z założenia powinien być trwalszy i  bardziej odporny na czynniki zewnętrzne. 

Elewacje w pigułce – wszystko, co musisz wiedzieć

Elewacja, tzw. lico budynku stanowi zewnętrzną powierzchnię (również z jej elementami dekoracyjnymi/architektonicznymi) każdego obiektu, pełniąc funkcje ochronne i estetyczne. Podstawowego podziału jej rodzajów dokonuje się, uwzględniając typ wykończenia, tj.: 

  • elewacje wykonane z kamienia naturalnego, 
  • elewacje tynkowe, 
  • z płytek klinkierowych, 
  • z materiału PCV, 
  • z cegły, z drewna lub szkła. 

Tynki elewacyjne dekoracyjne – typy i charakterystyka

Wykończenie zewnętrznych ścian budynków najczęściej odbywa się przy pomocy tynków elewacyjnych, które są odporne na czynniki zewnętrzne, a do tego pozostawiają spore pole do manewru pod względem dekoracji. Wśród ich podstawowych rodzajów wymienia się m.in. tynk  mozaikowy, akrylowy, mineralny, silikonowy lub silikonowo-silikatowy. Każdy z nich spełnia kryteria stosowania ich na zewnątrz, tj. wodoprzepuszczalności, nie wchłanialności wody oraz odporności na korozję biologiczną. Chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących tynków elewacyjnych dekoracyjnych? Zrób to teraz!

Możliwości dekoracyjne

W zależności od naszych potrzeb i oczekiwań estetycznych możemy uzyskać najróżniejsze efekty tynkiem elewacyjnym dekoracyjnym. Najpopularniejszymi efektami są tzw. baranek i kornik. Pierwszy z nich jest zdecydowanie bardziej strukturalny – widoczne są wystające kuleczki o zróżnicowanej wielkości. Drugi jest subtelniejszą wersją dekoracji, posiadającą delikatne wgłębienia ułożone w różnych kierunkach – wszystko zależy od naszych umiejętności i zdolności twórczej. 


Faktura, którą można uzyskać za pomocą rozmaitych szablonów, form silikonowych czy narzędzi przeznaczonych do fakturowania to przede wszystkim odzwierciedlenie naszych preferencji. Jeżeli nie jesteś pewien, który efekt nada się na elewację, pomyśl o sięgnięciu po fachową poradę. W tym celu warto skontaktować się z pracownikami sklepu Luxmal!

Artykuł sponsorowany