Trendy w oświetleniu salonu: welurowe abażury w różnych kształtach i kolorach

welurowe abażury

Lampy stołowe z welurowym abażurem to dodatek aranżacyjny, który w mgnieniu oka nada wnętrzu przytulności. Dowiedz się, jak dobrać tekstylny abażur do zastanego wystroju i dlaczego warto wybrać welur.

Oświetlenie warstwowe a lampy stołowe

Gdy planujesz oświetlenie dla konkretnego pomieszczenia pamiętaj o zasadzie oświetlenia warstwowego. Dzięki niej wnętrze zyskuje na przytulności, funkcjonalności i doskonale się prezentuje. Na czym polega ta zasada? Otóż w każdym pokoju punkty świetlne powinny być rozmieszczone na różnych wysokościach – taki efekt można uzyskać montując kinkiety oraz stawiając lampy podłogowe i stołowe. Najczęściej spotykanym błędem jest decydowanie się wyłącznie na oświetlanie pomieszczenia za pomocą światła górnego – nawet najpiękniejsza lampa nie pozwoli nam uniknąć wrażenia nadmiernej ekspozycji i braku komfortu, jeśli będzie pozbawiona wsparcia w postaci drobniejszych punktów świetlnych.

Lampa, która wiele zmienia

Oświetlenie we wnętrzu spełnia co najmniej kilka funkcji. Po pierwsze, służy oczywiście do doświetlania danego miejsca w pokoju lub całego pomieszczenia. Wyróżnia się oświetlenie robocze, które pomaga wykonywać różnorodne czynności (to najczęściej oświetlenie górne), a także oświetlenie dekoracyjne, którego zadaniem jest podkreślenie danego elementu wystroju, stworzenie nastroju. Co ciekawe, lampy stołowe mogą pełnić dwojaką funkcję: oświetlenia roboczego (jeśli ustawione są na biurku służącym do nauki lub pracy), jak i dekoracyjnego. Zdecydowanie punktowe oświetlenie, w szczególności z wykorzystaniem lamp stojących i stołowych, ociepla przestrzeń, uspokaja zmysły, sprzyja wyciszaniu się, ale także skupieniu.

Lampy z welurowym abażurem

Lampy z tekstylnymi abażurami wiodą tutaj prym w tworzeniu romantycznego nastroju – osłaniają ostre światło żarówki, tworząc ciekawe aranżacje świetlne.

Interesuje Cię wysokiej jakości abażur do lampy? W sklepie My Honey Home odnajdziesz wyłącznie wysokiej jakości produkty.

Dlaczego welur?

Lampy z welurowym abażurem mogą podbijać kolorystykę wnętrza, dzięki kontrastowemu zestawieniu barw abażuru i reszty pokoju lub przeciwnie – wtopienia się lampy w wystrój. Dodatkowo zmiękczają światło sprawiając, że staje się ono subtelne i rozproszone – welur nie przepuszcza światła, dlatego takie oświetlenie pozwala uzyskać efekt klepsydry świetlnej.

Jak dobrać abażur do wystroju?

Cieszy Cię nowoczesna stylistyka? Wybierz abażury wykonane z jasnego weluru: złotego, szarego lub kremowego. Kameralny nastrój i romantyzm uzyskasz sięgając po welurowe abażury w ciemnych barwach, w szczególności karminowym, głębokim różu lub granacie. Skandynawska stylistyka lubi mariaż z błękitem i bielą, a także żółcią i pastelową zielenią.

Jak dobrać abażur do wystroju

Pamiętaj, że jeśli dysponujesz już lampą stołową lub stojącą i chcesz wymienić sam jej abażur, konieczne jest dokładne pomierzenie lampy, aby nowy nabytek pasował średnicą. Zwróć też uwagę na to, co producent mówi na temat czyszczenia nowozakupionego abażuru. Pewnym mankamentem tego rodzaju lampy jest to, że przyciąga ona kurz – dlatego regularne czyszczenie miotełką, odkurzaczem lub miękką szczoteczką do ubrań jest wskazane, aby lampa zachowała piękny wygląd, a także spełniała standardy higieniczne.

Sprawdź na blogu My Honey Home jak urządzać estetyczne i funkcjonalne wnętrza, które zachwycą wszystkich!

artykuł sponsorowany