Nowe trendy w architekturze wnętrz – co będzie modne w 2017 roku?

Surowy, ascetyczny styl skandynawski, który od dłuższego czasu okupował podium top trendów architektury wnętrz, powoli ustępuje miejsca nowym, odmiennym tendencjom.

Zmęczeni wszechobecną bielą, pastelami i industrialną cegłą, zapragnęliśmy powrotu do natury, dlatego trendy na nadchodzący sezon obfitują w naturalne drewno, zakładają konkretną kolorystykę oraz rozwiązania, które pozwolą ukoić duszę i oko. Wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian w dotychczasowym wnętrzu, aby poczuć powiew świeżości i klimat bliski filozofii Zen.

naturalne materialyDrewno, kamień i naturalne materiały wykorzystane w salonie

Butelkowy odcień zieleni

Zgodnie z założeniami Pantone Color Institute w sezonie 2017 żegnamy biel, zimne odcienie granatu i banalne pastele, witamy natomiast wszystkie odcienie zieleni i ciepłe barwy korespondujące z kolorami ziemi. Szczególnym uznaniem cieszyć się będzie ciemna, butelkowa zieleń, która podkreśli szlachetny charakter wnętrz i zrelaksuje nas po długim dniu pracy, a także klasyczny szmaragd oraz kojąca mięta.

Zieleń zawita na ścianach, obiciach mebli, zasłonach i kocach, a wszystko po to, aby przywołać na myśl mikroklimat lasu, bliskość przyrody i tego, co naturalne. Kolor ten łączymy z kwarcowym, przybrudzonym różem, brązami oraz jaskrawym, etnicznym fioletem. Ewa Kozioł – redaktor naczelna portalu dobrzemieszkaj.pl – potwierdza, że przygaszone, szlachetne odcienie zieleni to wiodąca kolorystyka w nadchodzącym sezonie.

butelkowa zielen

Duet idealny – szlachetne odcienie zieleni i szarości w sypialni

Materiały bliskie naturze

Cegła i metal to atrybuty syntetycznego świata człowieka, uciekając w stronę natury, stawiamy na surowe, ciemne drewno, wyszukane tkaniny, kamień. Nadchodzące trendy zwiastują wielki powrót terakoty, ale w nowej odsłonie – już nie w postaci banalnego wykończenia ścian, lecz stylowej dekoracji kuchni lub kominka. Drugim pożądanym materiałem jest korek, który w nowym sezonie może zdominować nasze wnętrze np. w postaci korkowej ściany w domowym biurze lub salonie. Kamienna podłoga w łazience, bezpośrednio nawiązująca do klimatu naturalnego spa, doskonale wpisze się w założenia najnowszych trendów i filozofii wellness.

krzesła z drewnaMasywne krzesła z surowego drewna doskonale korespondują z kamienną podłogą

Królewska sypialnia

W nadchodzącym sezonie rezygnujemy z minimalizmu również w sypialni. Zamienimy proste, surowe ramy na przytulne łóżka z tapicerowanym zagłówkiem, stawiamy na ciężkie zasłony ze szlachetnych materiałów, ciepłe koce, poduszki i naturalne kwiaty w glinianych doniczkach. Całości perfekcyjnie dopełnią nocne lampki w kolorze miedzi, złote dodatki i meble z ciemnego drewna. Wystarczy, że do aktualnego łóżka dokupimy zagłówek, szmaragdowy koc i kilka poduszek, które pomogą nadać naszej sypialni odpowiedni klimat. Nad łóżkiem wieszamy obraz, orientalne ryciny lub lustro w prostej ramie. Na największym, branżowym wydarzeniu „4 design days”, który odbywał się w dniach 16-19.02 w Katowicach, można było podziwiać bogate dodatki do sypialni, które każdej nadadzą niepowtarzalnego charakteru.

łózko z zagłówkiemPrzykład łóżka z zagłówkiem, który zmienił charakter prostego łóżka

Zaciszny kącik Zen

Trendy na nadchodzący sezon są odbiciem nastrojów społecznych, doskonale widać w nich przeciążenie natłokiem informacji, potrzebę wyciszenia i kontemplacji własnej osoby. Chwilę wytchnienia zapewni nam zaciszny kącik, w którym będziemy mogli poświęcić się czytaniu lektury, słuchaniu ulubionej muzyki lub innej, odprężającej czynności. Wystarczy fotel, stojąca lampa i stolik lub miejsce przy oknie, na którego parapecie można postawić świece, książki i kubek z herbatą. Choć odchodzimy od skandynawskich tendencji w architekturze wnętrz, domowy kącik w pełni przyświeca duńskiej filozofii hygge, która gloryfikuje umiejętność cieszenia się z drobnych rzeczy. Aktualne trendy czerpią z założeń mindfulness, zwracają uwagę na ekologię i potrzeby współczesnego człowieka, czerpiąc natchnienie z natury, która zawsze i wszędzie jest ponadczasowa.

kącik zenParapet okna – idealne miejsce na nasz kącik Zen

Podsumowując – w nadchodzącym sezonie stawiamy na powrót do natury, kolory kojące oko i materiały, które przybliżą nas do świata przyrody. Porzucamy skandynawską sterylność, rezygnujemy z bieli na rzecz szlachetnych odcieni zieleni, brązów i szarości. Łazienka staje się naszym domowym spa, a sypialnia królestwem opływającym w bogactwa natury i wyrafinowane materiały. A wszystko po to, aby w domowym zaciszu złapać oddech, nabrać dystansu do pędzącego świata oraz wsłuchać się w siebie, w swoje potrzeby. Wymienione komponenty czynią najnowsze trendy nie tylko atrakcyjnymi wizualnie, lecz również przydatnymi na drodze do odnalezienia równowagi ducha.

Więcej inspiracji i porad dotyczących dekorowania wnętrz znajdziesz na stronie wrocławskiej Galerii Wnętrz Domar – https://domar.pl/pl, która co roku organizuje wydarzenia Noc z Designem.