Ogrzewanie olejem opałowym – czy to się opłaca?

Ropa naftowa jako źródło energii od wielu dekad ma ugruntowaną pozycję światowego lidera. Nie służy jednak tylko i wyłącznie do napędzania silników pojazdów. W niektórych sytuacjach może być wykorzystywana jako paliwo dla wysokosprawnego urządzenia grzewczego. Sprawdź, czy kondensacyjny kocioł olejowy to dobre rozwiązanie do Twojego domu.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działają kondensacyjne kotły na olej opałowy,
  • jaką przewagę mają kotły olejowe nad innymi urządzeniami grzewczymi,
  • jak obniżyć koszty eksploatacji kotła olejowego.

Olej opałowy – produkt rafinacji ropy naftowej – może być użyty jako paliwo dla kotła grzewczego. W przypadku braku dostępu do sieci gazowej olej opałowy stanowi dobrą alternatywę dla paliw stałych, takich jak ekogroszek, oraz płynnego paliwa gazowego – propanu. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak kotły olejowe wypadają na tle innych rozwiązań grzewczych oraz w jaki sposób dobrać system z kotłem olejowym, aby koszty eksploatacji były jak najniższe.

Kondensacyjny kocioł olejowy – jak to działa?

Sposób pracy kondensacyjnego kotła olejowego nie odbiega znacząco od działania jego odpowiednika zasilanego gazem. Jest to urządzenie w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe. Paliwo jest dostarczane do kotła bezpośrednio ze specjalnego zbiornika. W kotle następuje proces mieszania oleju opałowego z powietrzem. Mieszanka ta podawana jest do palnika, w którym następuje proces spalania.

Dzięki zastosowaniu kotła kondensacyjnego nie tylko zyskujemy energię cieplną w wyniku spalania paliwa, ale również odzyskujemy ciepło z kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach. Dzięki temu nasz kocioł jest wysokosprawny oraz ekologiczny. Przykładem takiego urządzenia jest kocioł z palnikiem dwustopniowym icoVIT exclusive marki Vaillant.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie kotłem olejowym?

W porównaniu do innych paliw kopalnych olej ma wysoką wartość opałową, dlatego też jest to wciąż jedno z bardziej popularnych źródeł energii. Dzięki wysokiej wartości opałowej wyprodukowanie jednej kilowatogodziny energii wymaga zastosowania mniejszej ilości paliwa. Ponadto kotły olejowe w porównaniu do urządzeń stałopalnych są bezobsługowe oraz nie przyczyniają się do zwiększania niskiej emisji.

Przy wyborze urządzenia grzewczego kotły olejowe najczęściej porównywane są z kotłami zasilanymi gazem płynnym. W przypadku kotłów kondensacyjnych sprawności obu urządzeń są podobne z niewielką korzyścią dla propanu. Jednakże różnica w wartości opałowej obu paliw sprawia, że objętościowo potrzebujemy około 30% mniej oleju niż propanu do wyprodukowania takiej samej ilości energii.

Jeśli porównujemy koszty eksploatacyjne kotła olejowego do propanowego w przypadku konieczności dzierżawy zbiornika na gaz płynny, rachunek ten wypada na korzyść kotła olejowego.

Jak dobrać system z kotłem olejowym, aby instalacja była jak najbardziej ekonomiczna?

Aby koszty eksploatacyjne instalacji z kotłem olejowym były jak najniższe, warto zdecydować się na zastosowanie urządzenia kondensacyjnego z palnikiem dwustopniowym. Pozwoli to na efektywne wykorzystanie energii zawartej w paliwie. Ponadto dwustopniowy palnik umożliwia pracę urządzenia z niższą mocą w okresach mniejszego zapotrzebowania na ciepło.

Kotły icoVIT exclusive współpracują z regulatorem pogodowym multiMATIC VRC 700. Regulacja pogodowa pozwala na dostosowanie temperatury zasilania instalacji grzewczej w zależności od temperatury zewnętrznej. Dzięki temu w każdej chwili osiągamy najniższą możliwą temperaturę instalacji pozwalającą na skuteczne ogrzanie budynku. Im niższa temperatura zasilania obiegu grzewczego, tym wyższa sprawność urządzenia dzięki efektowi kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach.

Znaczący wpływ na redukcję kosztów ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej może mieć również zastosowanie instalacji kolektorów słonecznych. W nowobudowanych, dobrze izolowanych domach udział energii potrzebnej na przygotowanie ciepłej wody użytkowej może stanowić nawet ponad 30% całkowitego rocznego zapotrzebowania na energię cieplną. Instalacja solarna, taka jak Vaillant auroSTEP plus, pozwoli na pokrycie nawet do 60% zapotrzebowania na energię do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu można ograniczyć koszt eksploatacji kotła nawet o 17% w skali roku.

Kocioł olejowy to świetne rozwiązanie dla domów niepodłączonych do sieci gazociągowej. Olej opałowy pozwoli osiągnąć dobre wyniki grzewcze wydajniej niż w przypadku innych paliw kopalnych. Ponadto zastosowanie nowoczesnych kotłów kondensacyjnych sprawi, że ogrzewanie domu będzie jeszcze bardziej efektywne. Zaufaj jakości urządzeń grzewczych Vaillant i ciesz się komfortem cieplnym w swoim domu.