Okap w kuchni – rodzaje, sposób działania i istotne parametry urządzenia

Okap w kuchni

Okap należy do podstawowego wyposażenia nowoczesnej kuchni. Jego głównym zadaniem jest odprowadzanie z kuchni nadmiaru wilgoci i zapachów powstałych w czasie gotowania. Prawidłowo dobrany okap jest dekoracją kuchni i funkcjonalnym urządzeniem pozwalającym na pozbycie się oparów z patelni i garnków.

Ze względu na sposób działania kuchennych okapów można wyróżnić ich dwa rodzaje – wyciąg i pochłaniacz. Okapy typu wyciąg zasysają powietrze wraz z zapachami i parą, a następnie wyrzucają je na zewnątrz. Są one podłączone do przewodu kominowego i pracują w układzie otwartym. Pochłaniacz pracuje w układzie zamkniętym. Jego mechanizm działania polega na zasysaniu powietrza, oczyszczania go z tłuszczu, zapachów i wilgoci, a następnie wypuszczaniu powietrza do pomieszczenia. Nie w każdej kuchni można podłączyć okap do przewodu kominowego, dlatego szersze zastosowanie mają okapy typu pochłaniacz. Niemniej i one nie są wolne od wad – okresowo trzeba wymieniać znajdujące się w nich filtry węglowe, których stan warunkuje efektywną pracę urządzenia.

Miejsce montażu okapu

W zależności od miejsca, w którym tytułowe urządzenie może być umieszczane, można wyróżnić okapy podszafkowe, kominowe, wyspowe i teleskopowe. Okap podszafkowy jest montowany w małych aneksach kuchennych, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca. Kominowy okap jest klasycznym, przyściennym okapem z kominem podłączonym do otworu wentylacyjnego. Są one przeznaczone do montażu nad kuchenką przy ścianie. Długi pionowy komin okapu maskuje rurę odprowadzającą zanieczyszczenia do szybu wentylacyjnego.

Okapy wyspowe są przeznaczone do montażu nad tzw. wyspą kuchenną, czyli do sufitu. Zazwyczaj charakteryzują się one dużym rozmiarem, dlatego nie sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach. W mniej przestronnej kuchni zdecydowanie sprawdzi się natomiast teleskopowy okap zamontowany pod szafką. Jego konstrukcja jest specyficzna, ponieważ główny mechanizm okapu teleskopowego i powierzchnia pochłaniająca brzydkie zapachy i opary znajdują się w dnie szafki kuchennej, gdzie jest zamontowane urządzenie. Okap teleskopowy posiada też dodatkową „szufladkę”, której wysunięcie zwiększa powierzchnię pochłaniania.

Okapy kuchenne o nietypowym kształcie

W nowoczesnych kuchniach oraz pomieszczeniach o nietypowej kubaturze, można zastosować okapy kuchenne o nietypowym kształcie dodającym kuchni bardziej nowoczesnego charakteru i idealnie dopasowującym się do kształtu pomieszczenia. Do tej grupy okapów należą ukośne i pochylne modele okapów, okapy blatowe i okapy narożnikowe.               

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybierając okap kuchenny warto zwrócić uwagę nie tylko na wymiary, rodzaj i kształt okapu oraz niewątpliwe walory estetyczne, ale również kilka technicznych parametrów oraz dodatkowe funkcje. Do najistotniejszych parametrów technicznych należą wydajność pracy okapu kuchennego określana w jednostce metr sześcienny na godzinę (m3/h). Przyjmuje się, że wydajność okapu powinna wynosić co najmniej 6 – krotność kubatury kuchni. Wydajność rzeczywista obliczona dla każdego poziomu pracy wskaże kupującemu, czy wybrane urządzenie jest odpowiednie do wielkości pomieszczenia. Drugim istotnym parametrem jest natomiast głośność pracy urządzenia. Okapy kuchenne dostępne na rynku emitują zwykle dźwięki bliskie 50 dB. Najcichsze urządzenia podczas pracy emitują dźwięk o natężeniu 35 dB.

Urządzenia nowej generacji są wyposażone w dodatkowe funkcje poprawiające komfort korzystania z urządzenia, w tym wyświetlacz LCD, czujnik czyszczenia lub wymiany filtrów, minutnik, wyłącznik czasowy powodujący automatyczne wyłączenie urządzenia po oczyszczeniu powietrza w kuchni, a także sensor zapachu powodujący samoistne uruchomienie się okapu pod wpływem zapachów i oparów wydobywających się znad kuchenki.