Wertykulator na ratunek trawnikowi

Wertykulator Wielu z nas nie wyobraża sobie ogrodu bez trawnika. Nie tylko dlatego, że jest idealnym rozwiązaniem dla zapracowanych, ale tworzy doskonałe tło dla kwiatów, roślin, krzewów i drzew. Myliłby się jednak ten, kto uważałby, że trawnik nie wymaga pracy. Wymaga, i to całkiem wielu zabiegów. Sojusznikami w dobrym utrzymaniu trawnika, oprócz kosiarki, dobrego nawozu i regularnego nawadniania, są też takie narzędzia jak wertykulator.

Co to jest wertykulator?

Wertykulator jest narzędziem ogrodniczym służącym do pielęgnacji trawnika. Budową przypomina kosiarkę z tym, że wyposażony jest w wiele ostrzy, osadzonych na specjalnych bębnach, które podczas poruszania wertykulatora, wbijają się w glebę. Tego typu zabieg nazywa się pionowym koszeniem trawnika. Podczas pracy wertykulatora, w glebie powstają rowki, dzięki którym jest lepsza cyrkulacja powietrza, woda może łatwiej wsiąkać i powstają doskonałe warunki dla nawożenia. Dodatkową korzyścią jest usuwanie z trawnika chwastów, mchu, skoszonej trawy i innych nieczystości. Zabieg wertykulacji pobudza darń do wzrostu, dzięki czemu jest gęstsza i mocniejsza.

Rodzaje wertykulatorów – który wybrać?

Ze względu na rodzaj napędu wyróżniamy wertykulatory: ręczne, elektryczne, spalinowe.

  • Wertykulator ręczny jest to narzędzie przypominające grabie, tylko zamiast tradycyjnych zębów wyposażone jest w zakrzywione ostrza, docierające do głębszych warstw gleby. Często zaopatrzony jest w dodatkowe kółka ułatwiające pracę. Tego typu narzędzie jest pomocne na niewielkim areale trawnika. Zaletą jest brak emitowanych spalin i możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc. Niestety, cały „mechanizm” opiera się na sile ludzkich mięśni, co nie wszystkim odpowiada.
  • Wertykulator elektryczny jest najpopularniejszy wśród właścicieli trawników. Sprawdzi się na większej powierzchni, nawet na trawnikach do 1500 m2. Głębiej wnika w strukturę gleby i wyraźnie ją rozluźnia. Głębokość nacięć można zresztą regulować. Poważnym minusem jest konieczność podłączenia narzędzia do zasilania, przez co zasięg działania jest ograniczony. Na szczęście można to rozwiązać stosując przedłużacz.
  • Wertykulator spalinowy to urządzenie wykorzystywane przez profesjonalistów do pielęgnacji dużych powierzchni trawników, np. parków rekreacyjnych, boisk, pól golfowych. Z uwagi na dużą moc, poradzi sobie z nawet z trawnikami zaniedbanymi. Jest wydajny i działa nawet w trudno dostępnych miejscach. Wadą jest niestety duży hałas, jaki urządzenie emituje podczas pracy i – emisja spalin. Dodatkowo, jest to urządzenie dość ciężkie.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Jeśli w naszym ogrodzie trawnik jest niewielki, kupno profesjonalnego wertykulatora mija się z celem. Jeśli przyjdzie czas na głęboką regeneracje darni, wystarczy takie urządzenie pożyczyć lub skorzystać z wertykulatora ręcznego. Przy większych powierzchniach posiadanie urządzenia jak najbardziej ma sens, zwłaszcza, jeśli zależy nam na tym, by trawnik był gęsty, zdrowy i stanowił wizytówkę ogrodu. Jaki typ urządzenia wybrać, jakimi przesłankami się kierować? Przede wszystkim ważna jest wielkość trawnika. Elektryczne wertykulatory nadają się do średniej wielkości trawnika, spalinowe mogą pracować na rozległych terenach. Ważny jest też napęd. I tu znowu większy napęd mają wertykulatory spalinowe, które wykonują również głębsze nacięcia – do 20 mm. Takie nacięcia są ważne w przypadku trawników zaniedbanych, zniszczonych. W przypadku przydomowych zadbanych trawników zupełnie wystarczy napęd urządzeń elektrycznych, pracujących z mocą do 1500 W i wykonujących nacięcia do 4,5 mm. Duży wpływ na jakość pracy ma materiał z jakiego wykonano ostrza narzędzia. Specjaliści polecają ostrza wykonane ze stali nierdzewnej, bo są nie tylko wytrzymałe, odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, korozję, ale dzięki takim ostrzom wertykulator pracuje w najbardziej wymagającym terenie.

Jak przeprowadzić wertykulację trawnika?

Jeśli mamy dobre narzędzie, przeprowadzenie wertykulacji będzie procesem nieskomplikowanym. Zabieg jest niezbędny na wiosnę, kiedy trawa jest zniszczona, zanieczyszczona, przykryta resztkami liści, ściętej trawy i mchu. Wykonujemy go na trawnikach, które mają minimum dwa lata. Trawniki młode lepiej poddawać zabiegowi aeracji, bo nie jest tak inwazyjny. Przed użyciem wertykulatora, trzeba skosić trawę, usunąć kamienie. Zabieg nie może być przeprowadzany, kiedy jest bardzo sucho lub po mocnych ulewach. Ostrza w wertykulatorze poruszają się tylko do przodu, więc dobrze jest zaplanować „trasę”. Wyposażeni w podstawową wiedzę, z dobrze przygotowanym narzędziem, możemy ruszać do pracy. Trawnik na pewno nam za to podziękuję zwartą, zdrową i zieloną strukturą.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Grafika: AI