Rolety zewnętrzne dachowe – jak wybrać?

Rolety zewnętrzne dachowe

Rolety zewnętrzne to rodzaj wyposażenia do okien, które cieszy się coraz większą popularnością. Tego typu systemy cechują się wygodnym sterowaniem, a przede wszystkim możliwością całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Stanowią również dodatkową barierę chroniącą przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. W artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę, wybierając rolety zewnętrzne dachowe.

Charakterystyka rolet zewnętrznych dachowych

Rolety zewnętrzne na okna dachowe to praktyczny dodatek, który przydaje się nie tylko latem podczas upalnych i słonecznych dni. Oprócz funkcji zaciemniającej i ograniczającej dopływ promieniowania słonecznego przez szyby, systemy te chronią przed hałasem z zewnątrz, a nawet mogą pełnić funkcje zabezpieczania przed włamaniem. Konstrukcja rolet dachowych zewnętrznych składa się z aluminiowych lameli połączonych specjalnym łącznikiem z tworzywa sztucznego (z gumy). Wykonanie z wysokiej jakości materiałów sprawia, że produkt ten jest wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne czy zmienne warunki pogodowe. Cechuje się też długą żywotnością i niezawodnym funkcjonowaniem (pod warunkiem prawidłowego montażu). Rolety dachowe tego typu dostępne są na rynku w wielu wariantach. Poszczególne modele różnią się m.in. sposobem sterowania (manualnym, za pośrednictwem pilota lub smartfona), a także kolorem.

Najważniejsze cechy rolet zewnętrznych

Rolety na okna dachowe montowane od zewnątrz, obok funkcji ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem, mają też wiele innych zastosowań. Wśród najważniejszych cech takich rolet dachowych można wymienić m.in.:

  • ochronę przed promieniowaniem UV,
  • zapobieganie przegrzewaniu pomieszczeń,
  • zaciemnianie wnętrz,
  • ograniczanie hałasu z zewnątrz,
  • dodatkową barierę zewnętrzną na okno utrudniającą włamanie.

Poza tym, wiele osób ceni systemy rolet zewnętrznych za to, że produkty te umożliwiają komfortowe użytkowanie poddasza i dają poczucie prywatności – mogą bowiem całkowicie ograniczać widoczność z zewnątrz. Natomiast jako element utrudniające włamanie, pośrednio wpływają na bezpieczeństwo domowników. Nie można też zapomnieć o ograniczaniu strat ciepła – zaletą rolet zewnętrznych jest także zapewnianie uzupełniającej izolacji termicznej okien.

Kryteria wyboru rolet zewnętrznych dachowych

Jako że rolety zewnętrzne dachowe mają zbliżony wygląd i konstrukcję, najważniejszą kwestią pozostaje wybór sposobu sterowania. Przykładowo w ofercie rolet zewnętrznych firmy FAKRO, czołowego producenta okien dachowych w Polsce, znajdziemy obecnie następujące mechanizmy sterowania:

  • manualne (przy użyciu korby),
  • elektryczne (za pomocą przełącznika na ścianie lub pilota),
  • smartfonem (za pośrednictwem specjalnej aplikacji).

Nowością w ofercie rolet zewnętrznych dachowych są wersje typu Solar, czyli produkty wyposażone w panel solarny i sterowanie pilotem. Szukając rolet montowanych od zewnątrz, zaleca się też kierować ich jakością wykonania. Złożenie zamówienia w profesjonalnej firmie, która specjalizuje się w tego typu wyposażeniu, zawsze będzie lepszym wyborem niż zakup w przedsiębiorstwach wielobranżowych.

Jak dobrać i zamontować rolety dachowe?

Po dokładnym określeniu rodzaju rolet zewnętrznych dachowych trzeba jeszcze zadbać o odpowiednie dopasowanie rozmiaru rolety oraz jej poprawny montaż. Powszechnym błędem na tym etapie jest niewłaściwy dobór rozmiaru. Wiele osób dokonuje samodzielnych pomiarów ram okiennych lub przeszklenia i na tej podstawie dokonuje zakupu rolety. To duży błąd. Jak podpowiada firma FAKRO, w celu właściwego dobrania wielkości rolet do okien dachowych należy wziąć pod uwagę informacje zawarte na tabliczce znamionowej, umieszczonej zwykle na skrzydle okna. W przypadku braku takiej tabliczki lub zatarcia się danych, należy skontaktować się z konsultantem w sklepie. Nie można także zapomnieć o właściwym montażu. Przy czym, trzeba dodać, że czynność ta wbrew pozorom nie jest skomplikowana i powinien poradzić sobie z nią każdy, kto dysponuje przynajmniej podstawową wiedzą techniczną. Należy jednak bezwzględnie kierować się instrukcją obsługi dołączoną do opakowania produktu.