Rodzaje ogrodzeń jakie możesz postawić na swojej posesji

Ogrodzenie Twojego domu to bardzo ważny element. Może on pełnić funkcję estetyczną i być ładną ozdobą Twojej posesji lub zapewnić Ci prywatność. Odpowiednio wysokie ogrodzenie ochroni Cię przed wzrokiem wścibskich sąsiadów lub przechodniów, a także odizoluje Twój dom od zgiełku i wszechobecnego hałasu. Najważniejsza jednak funkcja to ochrona, dzięki solidnemu odgrodzeniu posesji od świata zewnętrznego, zablokujesz dostęp do Twojego świata włamywaczom i zapewnisz swojej rodzinie bezpieczeństwo. Jaki rodzaj ogrodzenia powinieneś wybrać?

Ogrodzenia drewniane

Ze względu na dostępność drewna od zawsze tego typu ogrodzenia były w Polsce najpopularniejsze. Aby postawić płot wokół domu wystarczy zaopatrzyć się w sztachety, bale i żerdzie. Montaż takiego ogrodzenia wymaga sporo pracy, jednak jest to czynność stosunkowo łatwa w porównaniu do innych rozwiązań. Trudniej jest natomiast odpowiednio zadbać o drewniane elementy. Wymagają one bowiem odpowiedniego zabezpieczenia przed wilgocią, grzybieniem oraz zgubnym wpływem warunków atmosferycznych. Posłużyć do tego celu mogą lazury, lakiery lub specjalne farby przeznaczone do impregnacji drewna. Znane są różne formy ogrodzeń drewnianych. Począwszy od tych wykorzystujących zwykłe deski, sztachety, czy płoty z ciężkich drewnianych bali.

rodzaje ogrodzeń

Ogrodzenia z kamienia

Kolejnym wariantem na stylowe odgrodzenie posesji mogą być ogrodzenia z kamienia. Jest to rozwiązanie droższe od płotu drewnianego, jednak dużo trwalsze, bardzo stabilne i posiadające nieco więcej walorów estetycznych. Do budowy ogrodzenia tego typu możesz wykorzystać wszelkie typy kamienia. Sprawdzi się tutaj zarówno kamień łupany, jak i cięty. Znane są również kompozycje z kamienia polnego, wszystko zależy w zasadzie od wizji projektanta. Ogrodzenia kamienne różnią się od siebie materiałem oraz sposobem jego obróbki i ułożenia. Popularnym rozwiązaniem jest także stworzenie z kamienia samych słupków, by później zainstalować pomiędzy nimi przęsła ogrodzeniowe i panele z metalu lub drewna.

Ogrodzenia z metalu

Najbardziej efektownie wyglądają jednak ogrodzenia z metalu. Zastosowanie kutych elementów jest jednak najdroższe z wszystkich podanych w tym artykule rozwiązań. Na rynku znajdziesz wiele gotowych rozwiązań, jednak zlecając pracę kowalowi możesz zdobyć artystyczne wzory wyprodukowane na Twoje indywidualne zamówienie. W tego typu ogrodzeniach wykorzystuje się technikę nitowania na gorąco lub spawanie, przy mniej skomplikowanych wzorach. Jeśli nie posiadasz wystarczających środków, by postawić wokół swojego domu ogrodzenie z kutego metalu, możesz skorzystać z gotowych rozwiązań. Najtańszą opcją będzie po prostu metalowa siatka. Ten wariant nie należy do najatrakcyjniejszych wizualnie, jest jednak łatwo dostępny oraz co ważne, bardzo prosty w montażu. Wystarczy, że przygotujesz betonowe fundamenty i umieścisz w nich słupki. Teraz pozostaje już tylko umocowanie gotowych fragmentów siatki i Twoje ogrodzenie jest gotowe.