Zabezpieczenie domu przed zimą – jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

Zabezpieczenie domu przed zimą - jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

Zastosowanie styropianu jest idealnym sposobem na oszczędności w ociepleniu domu. Gruba warstwa ocieplenia pozwoli zmniejszyć koszty ogrzewania zimą. Jak zatem zaplanować i wykonać ocieplenie domu?

Ocieplenia budynków – co zyskasz w zamian?

Nieocieplony budynek wykazuje zdecydowanie większe zapotrzebowanie na energię cieplną, co znacznie przekłada się na podwyższenie rachunków. Jednocześnie nieocieplona powierzchnia jest narażona na skraplania się pary wodnej i powstawanie pleśni. Ocieplenie niesie więc ze sobą nie tylko komfort domowników, ale i dużo większe oszczędności.

Na ocieplenie domu składa się dużo prac, z którymi należy zdążyć przed zimą. Najczęściej zalicza się do nich uszczelnienie okien oraz drzwi, ale też montaż systemu ocieplenia ścian oraz pozostałych przegród.

Dom ocieplić można m.in. styropianem, wełną czy pianką PUR. W zależności od wybranego sposobu, warstwy materiału układa się na powierzchni ścian. W większej ilości należy je także ułożyć w miejscach szczególnie wrażliwych na utratę ciepła, np. tuż przy oknie.

Czemu warto postawić na styropian?

Styropian fasadowy to rodzaj styropianu, który służy do izolacji domu. Jest to lekki, niedrogi i wszechstronny materiał. Polistyren to syntetyczne tworzywo sztuczne, które ma wiele zastosowań w budownictwie.

Pianka polistyrenowa może wydawać się doskonałym wyborem do izolacji, ponieważ zapewnia zarówno izolację termiczną, jak i akustyczną bez większych wad. Prosty i szybki w montażu, styropian zapewnia tanią i szczelną izolację cieplną domu. Styropian fasadowy charakteryzuje się niską nasiąkliwością, dzięki czemu nie jest wrażliwy na wilgoć. Jest także bardzo lekki, więc nie wymaga tak mocnego mocowania jak wełna.

Styropian podłogowy a fasadowy – rodzaje

Żeby zapobiec utracie ciepła do gruntu, już na etapie budowy domu należy zastanowić się nad ociepleniem fundamentów. Doskonale do tego celu nada się styropian fundamentowy, który różni się od zwykłego jeszcze bardziej obniżoną chłonnością wody. Pozwala także znacznie obniżyć przemarzanie do gruntu oraz ochronić ściany przed wpływem wilgoci spod ziemi.

Styropian podłogowy musi być za to nie tylko termoizolacyjny, ale i wytrzymały na ściskanie przez sprzęty domowe i ciężar podłogi. Do ocieplenia podłóg stosuje się zazwyczaj płyty styropianowe EPS. Gdy styropian ma być zamontowany na stropie, między kondygnacjami budynku, warto zwrócić uwagę na parametry akustyki.

Styropian grafitowy stanowi za to droższą odmianę zwykłego styropianu, wzbogaconą właśnie grafitem, albo innymi związkami uszlachetniającymi – np. aluminium czy sadzą. Zwiększają jego zdolności do odbijania oraz pochłaniania promieniowania podczerwonego. Podnosi to znacznie współczynnik przewodzenia ciepła. To stosunkowo nowy produkt, którego wysoka izolacyjność termiczna i cieńsze płyty sprawiają, że decyduje się na niego coraz większa liczba osób.

Przy ociepleniu budynku całkowity koszt postawienia izolacji zależy od wielu czynników. Ceny styropianu wahają się między 50-70 zł/m2, która  to wartość zależna jest m.in. od grubości styropianu. Wybierając ocieplenie, warto zwrócić uwagę także na inne materiały termoizolacyjne, jak otulina na rury.

Przygotowanie podłoża do ocieplania budynków

Kiedy już wiesz, który styropian wybrać, możesz zabrać się za przygotowanie podłoża pod izolacje cieplną. Styropian powinno się kłaść na równą i suchą powierzchnię. Ułatwia to mocowanie płyt izolacyjnych, a także sprawia, że będą się dobrze trzymać. Przy zanieczyszonym lub zakurzonym podłożu, niezbędne jest jego umycie np. przy użyciu myjki ciśnieniowej. Przed rozpoczęciem prac nad ociepleniem budynku, należy również pozbyć się wszelkiego rodzaju grzybów, pleśni czy porastającego elewację mchu. Tak przygotowane podłoże można zagruntować, przygotowując powierzchnię pod klej styropianowy.

Zamontowanie styropianu w kilku krokach

Do zastosowania styropianu powinna skłaniać nie tylko atrakcyjna cena, ale i łatwość montażu. Podajemy, jak w 10 krokach doprowadzić do pełnej termoizolacji budynku przed zimą.

1. Zamontuj listę startową, która osłoni dolną część izolacji. Powstrzyma ona gryzonie przed wgryzieniem się w warstwę styropianu.

2. Nanoś specjalny klej na płyty styropianowe. Zanim dobierzesz klej, sprawdź, czy jest przeznaczony do styropianu białego, czy grafitowego.

3. Przyklej płyty do ścian, bez żadnego odstępu między nimi.

4. Osadź narożniki. Ochronią budynek przed uszkodzeniami mechanicznymi i wiatrem.

5. Przytwierdź przyklejone płyty do ściany budynku przy pomocy specjalnych kołków.

6. Zeszlifuj powierzchnię płyt używając pacy oraz papieru ściernego.

7. Wykończ narożniki przy oknach.

8. Stwórz warstwę zbrojną z siatki.

9. Zagruntuj podłoże — gruntowanie możesz wykonać dwukrotnie. Pierwsze przed przyklejeniem płyt, a drugie przed nałożeniem tynku.

10. Nałóż warstwę tynku cienkowarstwowego.