Okna – jak wybrać te, które posłużą nam przez lata?

Planujesz wymianę okien? Przejrzałeś już dziesiątki folderów reklamowych producentów, ale wciąż nie wiesz, na co się zdecydować? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego, które parametry brać pod uwagę i czym kierować się podczas wyboru jednego z najważniejszych elementów wykończenia domu.

Ilość ofert firm zajmujących się produkcją lub dystrybucją okien może przyprawić o zawrót głowy. Oprócz tradycyjnych modeli takich jak okna PCV, znajdziemy w nich również nowoczesne okna drewniane, aluminiowe, z włókna szklanego, a nawet połączenia tych rodzajów – okna drewniano-plastikowe czy aluminiowo-drewniane. Zanim jednak ulegniesz urokowi nowinek, dokładnie poznaj swoje potrzeby i wymagania względem okien.

Dobre okno – czyli jakie?

Podstawowe funkcje okna to nie tylko wpuszczanie światła do pomieszczeń, ale również skuteczne odgradzanie od panującego na zewnątrz hałasu i zmiennych warunków atmosferycznych. W praktyce oznacza to, że dobre okno powinno nie tylko świetnie prezentować się na ścianie, ale również być wyposażone w odpowiednią termoizolację, dobrej jakości szyby oraz okucia umożliwiające swobodne otwieranie, zamykanie i uchylanie.

Termoizolacja – klucz do komfortu cieplnego w Twoim domu

Jednym z ważniejszych parametrów okien, który znacząco wpływa na ich właściwości termoizolacyjne, jest współczynnik przenikania ciepła. Według Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 2013 roku powinien on wynosić minimum 0,25 W/(m2.K). Warto jednak wiedzieć, że współczynnik ten jest wyliczany z uwzględnieniem właściwości termoizolacyjnych ścian. W praktyce oznacza to, że instalowanie energooszczędnych okien nie przyniesie pożądanych rezultatów np. w starszych budynkach, których ściany spełniają wcześniejsze, dużo niższe normy termoizolacji.

Szyba – w duecie czy w tercecieokna drewniane

Standardem we współczesnych oknach są tzw. szyby zespolone. To nic innego niż system szyb oddzielonych od siebie niewielką ramką ze stali nierdzewnej lub tworzywa. Oprócz dobrej termoizolacji zapewniają one również skuteczną ochronę przed hałasem oraz włamaniami. Najnowocześniejsze okna są wyposażone w system składający się z trzech szyb (tzw. zestawy dwukomorowe). Zapewniają one jeszcze lepszą szczelność i bezpieczeństwo, są jednak odpowiednio droższe.

Wentyl bezpieczeństwa, czyli dostęp do świeżego powietrza

Odpowiednią wentylację pomieszczeń można zapewnić sobie na dwa sposoby – poprzez otwory nawiewne w ścianie lub szczeliny w oknach. Wiele współczesnych okien posiada również funkcję rozszczelnienia, dzięki której w razie potrzeby możesz czasowo zwiększyć dopływ świeżego powietrza do swojego domu. Warto zwrócić na to uwagę podczas wybierania modelu dla siebie.

Okna PCV, aluminiowe czy plastikowe?

Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem w polskich domach są okna PCV Kraków, Wrocław, Warszawa, ale również niewielkie miejscowość pełne są budynków mieszkalnych, w których wykorzystano właśnie to rozwiązanie. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ okna PCV są nie tylko trwałe i łatwe w użytkowaniu, ale również niedrogie. Dodatkowo poza zwykłym myciem, nie wymagają żadnej konserwacji. Będą więc doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto ceni wygodę i niską cenę.

Okna drewniane to propozycja dla fanów elegancji i tradycyjnych materiałów. Są trwałe, jednak co 5 lat wymagają odnawiania, które wiąże się z dodatkowymi kosztami. Aluminium to z kolei tworzywo zapewniające nie tylko długowieczność okna, ale również świetną izolację termiczną. Niestety, to najdroższe z wymienionych rozwiązań. Z tego właśnie powodu wykorzystywane są przede wszystkim w biurowcach i innych przestrzeniach użytkowych.