Kocioł dobry na zimę

Gazowy bądź olejowy. Funkcjonalny, bezpieczny i wydajny. Taki może być nasz kocioł. Jak o to zadbać? Cennych wskazówek udziela Mariusz Frączek, specjalista firmy Wolf-Technika Grzewcza sp. z o.o.

Krok pierwszy – wybieramy urządzenie

Jeśli jeszcze nie zdecydowaliśmy się na wybór urządzenia grzewczego w pierwszej kolejności należy poznać parametry techniczne poszczególnych kotłów oraz wybrać rozwiązanie, które w największym stopniu odpowiada naszym potrzebom. Niska cena urządzenia oraz paliwa (opału) sprawia że kotły na paliwa stałe to bardzo popularne rozwiązanie stosowane w budownictwie jedno i wielorodzinnym. Kotły te jednak wymagają „stałego” nadzoru (podstawowe modele) – ręczny załadunek oraz czyszczenie (np. usuwanie powstałego w procesie spalania popiołu). W ofercie kotłów na paliwa stałe występują również urządzenia bardziej zaawansowane technicznie np. z podajnikiem, pełną automatyką (pogodowe sterowanie) których cena nie jest już tak atrakcyjna. Z kolei stosowanie pieców elektrycznych, w związku z wysoką ceną energii elektrycznej, wiąże się z dużymi kosztami dla użytkownika. Alternatywnym rozwiązaniem mogą być gazowe lub olejowe kotły kondensacyjne. Są one w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe a dzięki procesowi kondensacji odzyskują energię cieplną z pary wodnej ulegającej skraplaniu. „Pozyskiwanie ciepła z pary wodnej zmniejsza koszt eksploatacji nawet do 25% w porównaniu z kotłami konwencjonalnymi. Im wyższej klasy urządzenie, tym łatwiejsze i ekonomiczne jest jego użytkowanie. Dla przykładu kocioł gazowy CGB-2 firmy Wolf posiada funkcję płynnej regulacji mocy już od 1,8 kW. Jego dodatkowym atutem jest automatyczne dopasowanie parametrów spalanego gazu, które pozwala zminimalizować emisję szkodliwych substancji uwalnianych do atmosfery” informuje Mariusz Frączek, Dyrektor Techniczny firmy Wolf-Technika Grzewcza sp. z o.o.

Krok drugi – przygotowanie urządzenia do sezonu grzewczego

Niezależnie od tego jaki rodzaj kotła posiadamy lub na jaki się zdecydujemy, ważne, by odpowiednio przygotować go do sezonu grzewczego. W przypadku nowych urządzeń wystarczy jedynie właściwa regulacja, ale starsze kotły wymagają dokładnego przeglądu – konserwacji. Pozwoli on wyeliminować ewentualne usterki i zapobiec przerwom w braku ogrzewania. „W przypadku kotłów gazowych, takich jak modele CGB-2 marki Wolf, ważną czynnością jest przeprowadzenie kontroli działania zabezpieczeń, konserwacja palnika oraz elementów współpracujących, sprawdzenie drożności odpływu kondensatu, sprawdzenie ciśnienia w naczyniu przeponowym, to tylko kilka niezbędnych czynności do wykonania przed sezonem grzewczym” podpowiada ekspert firmy Wolf-Technika Grzewcza sp. z o.o. Posiadacze kondensacyjnych kotłów olejowych, np. modeli COB marki Wolf, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego powinni z kolei zadbać m.in. o sprawdzenie szczelności i drożności przewodów doprowadzających olej do palnika. Istotne jest również dokładne oczyszczenie lub wymiana dyszy olejowej, oraz filtra oleju który zabezpiecza dysze przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w paliwie. Zanieczyszczone dysze mogą bowiem prowadzić do głośnej pracy kotła, utraty mocy lub uszkodzenia urządzenia. Jeśli zależy nam, aby przegląd został przeprowadzony rzetelnie, najlepiej zlecić go profesjonalistom.

Krok trzeci – regularna konserwacja gwarancją dłuższej sprawności

Od prawidłowego działania urządzenia grzewczego zależy nie tylko komfort, ale też bezpieczeństwo jego użytkowników. Dlatego oprócz właściwego przygotowania instalacji c.o. do sezonu grzewczego ważne jest także właściwe jej zabezpieczenie już po jego zakończeniu. Okres w którym nie eksploatujemy kotłów to dobry moment na dokonanie przeglądu połączeń elektrycznych, ponowne sprawdzenie szczelności przewodów spalinowych oraz przeprowadzenie konserwacji poszczególnych elementów czy niezbędnych napraw. Pamiętajmy też, że automatyki kotłów gazowych czy olejowych przystosowane są do pracy w trybie automatycznym bądź ręcznym (przełączanie zima/lato). Co oznacza że po sezonie grzewczym możemy samodzielnie przestawić pracę urządzenia tylko na tryb letni  – przygotowanie tylko ciepłej wody. Oznacza on wyłączenie ogrzewania i podgrzewanie tylko ciepłej wody przy jednoczesnej ochronie przeciwzamrożeniowej i ochronie postoju pompy.