Hale widowiskowe

O konstrukcji stalowej hal widowiskowych i sportowych, nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych, technologii REMCO i innych kwestiach związanych z obiektami tego typu dowiecie się z poniższego artykułu.

Hale widowiskowe i sportowe coraz częściej są wpisane w miejski krajobraz. Pełnią funkcję rozrywkową i dlatego są tak ważne dla dużych miast i ich mieszkańców. Tak istotne dla miasta obiekty użyteczności publicznej powinny mieć wytrzymałą konstrukcję, dużą powierzchnię i spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Wszystko to oferują coraz popularniejsze konstrukcje stalowe. To rozwiązanie, które spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów, jakim są władze miejskie. Dodatkową zaletą jest to, że taki obiekt można zbudować w dość krótkim czasie.

Hale stalowe widowiskowo-sportowe

Hale stalowe mają wiele zastosowań. Obiekty takie służą jako: hale produkcyjne, magazynowe, handlowe, logistyczne, targowe, sortownie owoców, stacje obsługi samochodów, a także jako hale widowiskowo-sportowe.

Te ostatnie świetnie wpisują się w miejską architekturę i mają istotny wkład w rozwój infrastruktury miejskiej. Budowa hal widowiskowo-sportowych to też jeden z elementów realizowania lokalnej polityki, czyli inwestycje w rozrywkę i aktywność fizyczną mieszkańców miast.

Spółka Ocmer od wielu lat zajmuje się zarówno projektowaniem, jak i generalnym wykonawstwem hal widowiskowo-sportowych. Podczas realizacji takich inwestycji stosowane są różne technologie, dostosowane do przeznaczenia obiektu, warunków ukształtowania terenu oraz wymagań klienta.

Hala o takim przeznaczeniu to najczęściej obiekt o zwartej konstrukcji. We wnętrzu znajdują się zazwyczaj: widownia, powierzchnia, na której odbywają się zawody czy występy (boisko/scena) oraz inne pomieszczenia związane z funkcją, jaką pełni dany obiekt (np. szatnie, natryski, garderoby itp.)

Nowoczesne rozwiązania technologiczne

Wszystkie hale stalowe wykonywane są przy użyciu materiałów o najwyższej jakości,  z dbałością o estetyczny wygląd oraz przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, w tym technologii REMCO. Bazuje ona na lekkiej konstrukcji (kilkanaście kilogramów na metr kwadratowy) i dużych rozpiętościach dachów bez stosowania podpór wewnętrznych.

W technologii REMCO zasadnicza konstrukcja jest wykonana z blachownicowych ram stalowych, składających się ze słupów i rygli o przekrojach dostosowanych do naprężeń w danym miejscu. Hale budowane w tym systemie są bardzo wytrzymałe. Sztywność przestrzenną uzyskuje się dzięki zastosowaniu stężeń typu „X” z okrągłych prętów zamontowanych w dachu i ścianach szczytowych i podłużnych. Poszczególne elementy konstrukcyjne są łączone tylko za pomocą śrub.

Zasadnicza obudowa jest wykonana z blach trapezowych. Blachy ścienne powleka się farbą poliestrową w kolorach zgodnych z życzeniem klienta. Blachy dachowe są również zabezpieczone antykorozyjnie. Izolacje dachowe i ścienne są wykonane z mat z wełny szklanej, co daje możliwość szybkiego montażu. Mają także świetne właściwości akustyczne. Hale mogą być wyposażone w naświetla dachowe.

Konstrukcja hali widowiskowo-sportowej

Konstrukcja nośna dachu hali o takim przeznaczeniu bazuje na zimnogiętych kształtownikach stalowych, do których mocowane są panele blachy trapezowej. Kształtowniki te są ocynowane ogniowo do łącznej grubości warstwy cynku, która to odpowiada 275 g/m2 (Z-275). Z kolei panele blachy trapezowej są pokryte obustronnie stopem cynku i aluminium. Panele dachowe są mocowane za pomocą wkrętów z neoprenowymi podkładkami, natomiast w ich zakończeniach, które dochodzą do rynien dachowych, umieszcza się specjalne, profilowane wkładki polietylenowe.

Zalety stalowych hal widowiskowych i sportowych

Hale budowane według sprawdzonej technologii REMCO mają następujące zalety:

  • możliwość uzyskania dużych rozpiętości (konieczność pomieszczenia dużej widowni, a co za tym idzie zapewnienia dużej powierzchni, bez stosowania podpór wewnętrznych)
  • niezwykła trwałość (dzięki zastosowaniu konstrukcji stalowych)
  • szybki i łatwy montaż (budowa standardowej hali stalowej może być zrealizowana w ciągu 30 dni).

Przykładową realizacją takiej hali jest zlokalizowana w Kielcach hala tenisowa wykonana dla przedsiębiorstwa wielobranżowego ROKO. Jest to obiekt o powierzchni całkowitej wynoszącej 2381 m2. Zakres prac wykonanych przez firmę Ocmer obejmował zarówno wykonanie projektu konstrukcji do projektu budowlanego, projektu wykonawczego, a także dostarczenie i zmontowanie konstrukcji.

Wszelkie informacje na temat konstrukcji stalowych hal widowiskowo-sportowych można znaleźć na stronie wykonawcy, firmy Ocmer.