Oświetlenie obiektu jako część dekoracji

Oświetlenie obiektu

 

Piękno i estetyka to niezwykle cenne wartości. Większość z nas lubi otaczać się pięknymi ludźmi i rzeczami, a także przebywać w przyjaznym i atrakcyjnym wizualnie otoczeniu. Funkcję dekoracyjną może pełnić również światło. Oświetlenie nie tylko rozprasza ciemności, ale też modeluje przestrzeń. Odpowiednio dobrane lampy nadają wnętrzu charakter, a światło tworzy wyjątkowy klimat. Traktując je jako element dekoracji, można stworzyć miejsce niepowtarzalne i magiczne.

Światło dekoracyjne

Lampy już od dawna cieszą się dużym zainteresowaniem projektantów. Rewolucja na rynku żarówek sprawiła, że można dziś dosłownie bawić się światłem i jego formą. Na rynku dostępne są rozmaite typy żarówek:

  • halogenowe,
  • elektroluminescencyjne (LED),
  • i inne.

Ta różnorodność zwiększyła liczbę aranżacji, które można przy ich użyciu wykonać. Ułatwia to fakt, że nowoczesne żarówki nie wymagają dużej i ciężkiej oprawy.

Współczesne lampy mogą być traktowane jako sztuka. Niektóre oprawy szokują lub zadziwiają, inne zaś wzbudzają ekscytację. Największe wrażenie będą robiły tam, gdzie ogólne oświetlenie jest neutralne.

Kluczowe w zabawie światłem jest zachowanie umiaru. Nie warto tym samym umieszczać zbyt wielu lamp w jednym miejscu. Takie działanie może spowodować chaos, a w efekcie aranżacja okaże się nieciekawa.

Czego użyć do oświetlenia dekoracyjnego?

Tworząc oświetlenie dekoracyjne, należy przede wszystkim rozważyć wybór między reflektorem a kinkietem. Zarówno reflektory, jak i kinkiety można wykorzystać do oświetlenia przedmiotów dekoracyjnych i detali architektonicznych.

Natomiast w przypadku paneli strukturalnych najlepiej sprawdzą się reflektory o większym kącie świecenia. Dzięki nim można dobrze wyeksponować mozaiki lub książki znajdujące się w domowej bibliotece.

Zewnętrzne oświetlenie wokół domu

Bezpieczeństwo oraz ciekawy wygląd posesji zapewni użycie oświetlenia zewnętrznego. Popularność zdobywa obecnie technologia Smart House, dzięki której można kontrolować światło (na przykład na otwartej powierzchni w części rekreacyjnej). To rozwiązanie daje maksymalny komfort, a jednocześnie jest nietypową formą dekoracji, która na wielu osobach zrobi bardzo pozytywne wrażenie.

Światło w ogrodzie

Ciężko wyobrazić sobie wieczór spędzony w ogrodzie pozbawionym dobrego oświetlenia. Nie tylko podnosi ono komfort, ale również poprawia bezpieczeństwo i podkreśla ładny wygląd przestrzeni ogrodowej.

Warto zamontować lampy w takich miejscach jak:

  • trasa od bramy do drzwi wejściowych,
  • strefa wypoczynkowa,
  • wjazd na posesję.

Oświetlenie dekoracyjne zainstalowane w ogrodzie można podzielić na dwie części. Pierwsza z nich to oświetlenie strefy rekreacyjnej, wypoczynkowej. Druga ma za zadanie oświetlić rośliny znajdujące się na terenie posesji. Dzięki odpowiednio użytemu światłu łatwiej jest wyeksponować najładniejsze okazy roślinne.

Jakie właściwości powinno mieć oświetlenie ogrodowe?

Lampy umieszczone w przestrzeni ogrodowej różnią się od tych, które znajdują się wewnątrz domu. Te pierwsze narażone są na ciągłe działanie zjawisk atmosferycznych, często ekstremalnych. Między innymi dlatego powinny być bardziej wytrzymałe i solidne. Na pewno musi je cechować duża odporność na wilgoć i wodę.

Podczas zakupu lampy do ogrodu kluczową sprawą jest stopień ochrony IP. To, jaki rodzaj zabezpieczenia będzie potrzebny zależy od umiejscowienia lampy.

Tym samym w przypadku lampy zamontowanej bezpośrednio pod dachem odpowiedni będzie poziom IP23-IP24. To wystarczy, aby była ona odporna na wilgoć i pojedyncze krople wody. Jak można się domyślić, najwyższy poziom ochrony powinny mieć lampy zamontowane bezpośrednio pod gołym niebem. IP67-IP68 to najczęściej spotykany poziom zabezpieczenia, jaki posiadają tego typu reflektory.

Tekst: Mikołaj Kmak

Korekta: Agnieszka Dec

Fot. Skitterphoto, pixabay