Ogrzewanie mieszkania – jaki sposób najlepszy?

Ogrzewanie mieszkania

Sezony jesienny i zimowy to okres, kiedy temperatura na dworze spada, a my chcemy się nadal cieszyć ciepłem w domach lub mieszkaniach. Wzrosty cen surowców energetycznych skłaniają nas do szukania rozwiązań najtańszych, ale i takich, które nie zmniejszą komfortu cieplnego w naszych czterech ścianach. Jakie ogrzewanie mieszkania jest najlepsze? Oto przegląd najpopularniejszych rozwiązań.

Ogrzewanie mieszkania – rozwiązania systemowe

Najczęściej spotykanym sposobem ogrzewania mieszkań, w budownictwie wielorodzinnym, jest korzystanie z sieci miejskiej. Jest to rozwiązanie testowane już od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku i jak do tej pory na ogół niezawodne. W dużych miastach lokale mieszkalne są podłączone do sieci miejskiej, w której ciepło dostarcza elektrociepłownia. Jeśli nie ma możliwości podłączenia do sieci ogólnej, stosowane są inne rozwiązania. Poszczególne domy wielorodzinne korzystają ze wspólnego centralnego ogrzewania. W mieszkaniach instalowana jest sieć rur połączonych z grzejnikami, które rozprowadzają gorącą wodę ze wspólnego zbiornika podgrzewanego: elektrycznie, gazowo, poprzez spalanie węgla. Zbiornik jest instalowany w oddzielnym pomieszczeniu.

Ogrzewanie mieszkania gazem

Jeśli bierzemy pod uwagę konwencjonalne źródła energii, to jednym z najbardziej ekologicznych jest ogrzewanie mieszkania gazem. Coraz więcej miejscowości w Polsce oferuje możliwość przyłączenia się do sieci gazowej zewnętrznej. Można też korzystać z gazu płynnego. Jednak w przypadku budownictwa wielorodzinnego ta opcja jest trudna do zrealizowania. Ogrzewanie gazowe to ogromna wygoda, bo praktycznie jest bezobsługowe. Jeśli gaz dostarczany jest z sieci miejskiej, to trafia on do specjalnego zbiornika, z którego jest przenoszony do kotła. W procesie spalania podgrzewana jest woda, następnie rozprowadzana w grzejnikach. Po uruchomieniu instalacji, właściciel mieszkania nie musi się niczym zajmować. Ma nie tylko ogrzane mieszkania, ale i ciepłą wodę.

Ogrzewanie mieszkania energią elektryczną

Jeśli chodzi o komfort i wygodę ogrzewanie mieszkania energią elektryczną to najlepszy wybór, niestety też najdroższy. W czasie, kiedy ceny energii elektrycznej systematycznie rosną, może to być rozwiązanie naprawdę kosztowne. Z drugiej strony rosną też ceny gazu i węgla, który zresztą trudno jest kupić. Jakie mogą być rozwiązania, jeśli chodzi o ogrzewanie energią elektryczną? Przede wszystkim są to grzejniki. Możemy wyposażyć się w grzejniki konwektorowe lub radiacyjne. Te pierwsze najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach niewielkich. W tego typu grzejnikach ciepłe powietrze napływa od dołu i jest kierowane do góry. W grzejnikach radiacyjnych ciepło oddaje cała powierzchnia. Jeśli chodzi o grzejniki radiacyjne, największym powodzeniem cieszą się tzw. olejaki. Co prawda potrzebują do nagrzania więcej energii, ale jednocześnie dłużej oddają ciepło. Dość nowoczesnym rozwiązaniem są zasilane prądem panele na podczerwień. Promienniki same nie podgrzewają powietrza, ale ściany i przedmioty. Te zaś emitują ciepło do powietrza. Mankamentem rozwiązania jest wysoka cena samych paneli. Oczywiście, jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, możemy uzyskać nawet 50-70% oszczędności w porównaniu do ogrzewania konwencjonalnego.

Ogrzewanie mieszkania węglem

Jeśli w budynku wielorodzinnym znajduje się wydzielona kotłownia z kominem, ogrzewanie mieszkania innym rodzajem paliwa też jest dopuszczalne. Co prawda na przestrzeni ostatnich lat wybierano rozwiązania bardziej ekologiczne, ale jeszcze nie wszystkie gospodarstwa domowe zmieniły dawne piece. Wśród innych rodzajów paliwa wciąż popularne są: węgiel, drewno, pellet i ekogroszek. Te rozwiązania mają wysoką efektywność grzewczą, ale niestety paliwo musi być ręcznie dozowane, co wiąże się z wieloma problemami logistycznymi.

Wybór ogrzewania – najlepsze opcje

W przypadku domu jednorodzinnego to właściciel decyduje, jaki rodzaj ogrzewania jest dla niego najkorzystniejszy. Ogrzewanie mieszkania zależy od instalacji, która jest w całym domu wielorodzinnym. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z sieci miejskiej, bo oznacza to wygodę i stosunkowo niższe koszty. Jeśli nie ma takiej możliwości, najlepszym rozwiązanie, nawet w dobie kryzysu, jest instalacja gazowa. Świat, co prawda zmierza w kierunku odnawialnych źródeł energii, ale żeby z nich korzystać, trzeba na początku sporo zainwestować, np. w pompy ciepła. Zastanawiając się nad korzystnymi rozwiązaniami w temacie ogrzewania, można też cichutko powtarzać: byle do wiosny…

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Fot. ri , pixabay