Chłodna posadzka betonowa gorącym trendem w aranżacji wnętrz

W aranżacji mieszkalnych wnętrz często wykorzystuje się surowe powierzchnie – drewno, szkło, metal – niedawno dołączył do nich beton.

Zimne, szare posadzki betonowe to tylko ułamek szerokiego zakresu zastosowana betonowych powierzchni w budownictwie. Udoskonalane metody ich wykonywania gwarantują nie tylko trwałość i ekonomiczność, ale i estetykę.

Estetyka betonowej posadzki

Trwałość i komfort użytkowania posadzki są uwarunkowane głównie dwoma czynnikami – metodą wykonania oraz użytych materiałów i narzędzi. Wymienione cechy są szczególnie istotne w przypadku wnętrz przemysłowych, gdzie ryzyko uszkodzeń i szybszego zużycia jest znacznie wyższe niż w odniesieniu do wnętrz mieszkalnych. Pozostaje pytanie, co z trzecią istotną cechą, istotną szczególnie we wnętrzach mieszkalnych – estetyką.

O estetyce betonowej posadzki przesądzają nie tylko obecnie zróżnicowane metody wykończenia i barwienia  popularnego materiału budowlanego. Beton symbolizujący pewność, stabilność i trwałość doskonale sprawdza się w aranżacjach bazujących na monochromatyczności wykończenia wnętrza. Monochromatyczny trend należy do dominujących tendencji w aranżacji wnętrz wpisujących się w ogólny nurt minimalizmu.

Od industrializmu do minimalizmu

Początkowo, betonowe posadzki były mile widziane głównie we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym, zwłaszcza w mieszkaniach typu loft. Obecnie, projektanci wykorzystują betonowe powierzchnie jako neutralne tło dla nowoczesnej sztuki i innowacyjnych rozwiązań w minimalistycznych aranżacjach.

Zastosowanie strukturalnych matryc, które imitują wzory rozmaitych materiałów, pozwala na uzyskanie powierzchni o wyraźnej fakturze. Jeżeli nawierzchnia zgodnie z projektem aranżacji powinna być gładka wykorzystuje się metodę systemowego deskowania. Gra odcieni i tekstur jest istotą efektowności i wyjątkowości monochromatycznego wystroju.

posadzki przemysłowe

Beton jako złoty środek

Trwałość jest wypadkową ogółu parametrów technicznych, te zaś wynikiem stosowania utrwalonych praktyk zgodnych z techniczną wiedzą budowlaną. Przy wyborze metody wykonania posadzki przemysłowej istotna jest także ekonomiczność rozwiązania. Użytkownikom zazwyczaj zależy na tym, aby ogólne koszty wykonania były niskie. Biorąc pod uwagę dwie – wydawałoby się przeciwstawne wartości – optymalnym rozwiązaniem są posadzki przemysłowe o betonowej konstrukcji. Te same kryteria odnoszą się do powierzchni podłogowych w mieszkalnych i biurowych lokalach.

Odporność na ścieranie wymieniana jako jeden z podstawowych parametrów technicznych, którymi powinny charakteryzować się nie tylko posadzki przemysłowe może zostać dodatkowo wzmocniona za pomocą metody utwardzenia powierzchniowego DST. Wykorzystuje ona specjalny proszek aplikowany na jeszcze świeży beton, a następnie odpowiednio zacierany, w celu uzyskania optymalnych właściwości. Odpowiednie wykończenie posadzki przemysłowej czyni ją odporną na tarcie, skrobanie i tym podobne uszkodzenia mechaniczne, a dodatkowo zapewnia efektowny efekt estetyczny.

Dialog projektant – wykonawca – producent

Projektant, wykonawca i producent betonu posadzkowego prowadzą dialog – rozmawiają, wymieniają poglądy, rozważają różne rozwiązania, aby określić, które jest optymalne dla realizowanego projektu – i klienta. Indywidualne podejście uwzględniające oczekiwania i potrzeby klienta jest jedną z gwarancji jakości efektu końcowego tej współpracy.

Posadzki betonowe nie są odrębnym, autonomicznym projektem, ale raczej elementem spójnego projektu określonej inwestycji – domu mieszkalnego, budynków o charakterze przemysłowym, albo o innym przeznaczeniu. Zakres zastosowania posadzek o betonowej konstrukcji jest zatem stosunkowo szeroki.

Współpraca projektanta, wykonawcy i producenta pozwala osiągnąć odpowiednio – estetykę wykonania, optymalny poziom kosztów oraz odpowiednią trwałość i komfort użytkowania. Przy zastosowaniu dostępnych, innowacyjnych metod i materiałów osiągnięcie optimum jest możliwe i pożądane. Wydaje się, że w związku z dążeniem do jak najbardziej trwałych efektów pierwotnego projektu budynku, albo jego renowacji, znaczenie i popularność posadzek o betonowej konstrukcji będą coraz większe.

fot. Decorative Concrete Kingdom źródło: flickr.com

artykuł powstał we współpracy z Agencją Sigma-Art