Piec do ogrzewania centralnego – jaki wybrać?

Piec centralnego ogrzewania to jeden z najważniejszych elementów wszystkich instalacji domowych. Od jego sprawności zależy komfort domowników i ciepło domowe.

Piece do centralnego ogrzewania można podzielić według kilku kategorii:

  • Sposobu zasilania,
  • Funkcji (jedno lub dwufunkcyjny),
  • Mocy kotła.

Sposoby zasilania pieca do centralnego ogrzewania

Sposób zasilania pieca do centralnego ogrzewania to nic innego jak wybór rodzaju paliwa, z którego piec będzie czerpał energię do ogrzewania. Na polskim rynku mamy już pełen przekrój paliw do wyboru.

piec na węgielPiec węglowy

Piec węglowy to kocioł na paliwo stało. W Polsce nadal jest najpopularniejszy i uważany z najtańszy w użytkowaniu. W domach jednorodzinnych królują piece węglowe, w których można spalić dosłownie wszystko. Niestety taki piec wymaga częstej obsługi i nie ma sterowania automatycznego. Po to by choć częściowo zautomatyzować proces ogrzewania należy wybrać piec węglowy, nadmuchowy. Taki piec utrzymuje ciepło dłużej i można go ustawić na pożądaną temperaturę paleniska. Istnieją też kotły węglowe wyposażone w całodobowy system kontroli spalania, kosztują około 3000 zł.piec na pelletfot. Eco Cichewicz

Piec na pellet

Jest to kocioł, który pozwala na dość ekonomiczne ogrzanie domu, przy tym jest bezobsługowy nawet do tygodnia czasu. Co to znaczy? Jeśli dysponujemy piecem z podajnikiem, który można wcześniej napełnić, wystarczy ustawić amplitudę pożądanych temperatur by piec sam pobierał potrzebny do spalenia pellet. Po to by piec przez 7 dni zapewniał pracę bez konieczności dosypywania biomasy potrzebny jest 400 litrowy zbiornik. Sam pellet to nic innego jak biopaliwo, najczęściej pozyskiwane z drewna i trocin, które podlega granulowaniu. W postaci granulek jest sprzedawany w workach. Bywają dostępne na rynku również pellety wykonane z trawy lub bardziej egzotycznych surowców jak skorupki kokosa lub drewna palmowego.

Piece na pellet mogą mieć podajnik ślimakowy lub pneumatyczny. Oba rozwiązania doskonale sprawdzają się w domach jednorodzinnych.

Jak działa piec na pellet?

Przez wlot na ruszcie (palnik jest nieruchomy lub retortowy) dostaje się do kotła powietrze z nawiewu, dzięki wentylatorowi, który umieszczony jest w pobliżu palnika. Ten sam wentylator wspomaga wydmuch spalin do komina i poprawia wydajność spalania. Paliwo dostarczane do kotła podlega spalaniu dzięki czemu uzyskuje się ciepło, którym można również zagrzać wodę w wymienniku ciepła, potrzebną do mycia.

Dobrze też jest wiedzieć, że kotły na pellet wyposażone są też w grzałkę elektryczną, dzięki której automatycznie rozpala się paliwo, więc nie trzeba rozpalać pieca ręcznie.

Cena pieca na pellet to nie mniej niż 6000 zł. Podbija ją długość podajnika. Piece na pellet z najdłuższymi podajnikami mogą kosztować nawet 10 000 zł.

piec na ekogroszek

Piec na ekogroszek

Piec na ekogroszek jest proekologiczny ponieważ przy spalaniu występuje naprawdę niska zawartość siarki. Dodatkowo spalanie ekogroszku powoduje, że pozostaje mniej popiołu.  Sama obsługa pieca na ekogroszek również jest prostsza niż np. pieca węglowego. Nie wymaga używania siły, a jeśli kupujemy ekogroszek w torbach to nie powoduje też zabrudzeń, jak to ma w sytuacji gdy opalamy np. węglem.

Piece na ekogroszek różnią się mocą, podajnikami oraz rodzajem sterowników. W zależności od tego jaki piec wybierzemy możemy spodziewać się różnych rodzajów palnika i wymiennika ciepła. Najwygodniejsze w obsłudze są piece z automatycznym sterownikiem. Osoby, które chcą trochę zaoszczędzić mogą wybrać piec na ekogroszek ze sterownikiem dwustanowowym. Trzeba jednak pamiętać, że do obsługi takiego pieca niezbędna jest wiedza jak to robić. Pocieszający jest fakt, że dla doświadczonego użytkownika pieca z dwustanowym sterownikiem wydajność pieca może być lepsza niż przy sterowaniu automatycznym.

Jaki palnik w piecu na ekogroszek?

Do wyboru mamy cztery różne palniki: klasyczną retortę (tzw. fajkę), retortę okrągłą obrotową, palnik rynnowy i palnik prostokątny. Jeśli zamierzamy palić tylko ekogroszkiem polacany jest palnik klasyczny – retorta. Natomiast jeśli chcemy używać także żużlu to powinniśmy kupić piec z palnikiem żeliwnym lub rynnowym. Należy też zwrócić uwagę czy palnik jest odpowiednio duży w stosunku do mocy kotła.

Jaki wymiennik wybrać do pieca na ekogroszek?

Kocioł CO na ekogroszek może być wyposażony w poziomy lub pionowy wymiennik. Na pewno do wysokiego pomieszczenia lepiej jest wybrać wymienik pionowy, natomiast do niskiego – poziomy. Warto wiedzieć, że pionowy wymiennik mniej się zanieczyszcza.

Piec na ekogroszek kosztuje od 6000 do 8000 zł.

piec gazowy

Piece gazowe

Przy wyborze pieca gazowego najważniejszą decyzją jaką trzeba podjąć to czy ma on być jedno czy dwufunkcyjny. Jeśli chcemy piec gazowy wykorzystać wyłącznie do ogrzewania centralnego to wystarczy piec jednofunkcyjny. Natomiast przy konieczności podgrzewania także wody użytkowej musimy zakupić piec dwufunkcyjny.

Piec dwufunkcyjny najlepiej sprawdza się w mniejszych domach dlatego, że jego moc i możliwość podgrzania wody jest ograniczona. Dlatego najlepiej jest gdy ciepłą wodę użytkuje w danym momencie tylko jedna osoba. Prze dwóch łazienkach i równoczesnym poborze ciepłej wody może się okazać, że piec nie jest w stanie zapewnić nam komfortu. Zaletą pieców dwufunkcyjnych jest ich niewysoka cena w porównaniu do pieca z osobno instalowanym zasobnikiem na ciepłą wodę, jak to ma miejsce w piecach jednofunkcyjnych. Cena pieca gazowego to od 5000 do 15 000 zł.

piec gazowy kondensacyjnyPiec gazowy kondensacyjny

Piece kondensacyjne mają zamkniętą komorę spalania. Dzięki temu nie powodują dyskomfortu w użytkowaniu i można śmiało zainstalować je zarówno w kuchni jak i w łazience. Dodatkową zaletą zamkniętej komory spalania jest to, że gaz i spaliny nie przenikają do wnętrza. Użytkowanie jest więc bardziej komfortowe i bezpieczne.

Kotły kondensacyjne są droższe od dwufunkcyjnych o około 600 złotych. Warto jednak zainwestować ponieważ kocioł kondensacyjny charakteryzuje się wyższą sprawnością od tradycyjnego. Szacuje się, że dzięki temu są one około 15-20% oszczędniejsze od klasyków.  Producenci kotłów kondensacyjnych zapewniają też, że żywotność pieca jest dłuższa. Cena pieca kondensacyjnego kształtuje się od 10 000 do 16 000 zł.

Moc kotła

Wszystkie nowe budynki muszą posiadać tzw. świadectwo energetyczne. Zgodnie z nim należy dobrać odpowiednią moc kotła. Jeśli budynki są starse przyjmuje się następujące parametry:

Orientacyjne parametry doboru mocy kotła
Moc kotła: [kW] 10 14 16 20 23 25 28 34 45
Zalecany na powierzchnię: [m2] 85 120 135 170 200 220 245 300 400