Kiedy stosować maty izolacyjne?

maty izolacyjne

Dbamy o nasze domy. Chcemy, by były ładne, dobrze urządzone, przytulne. Istotne jest też, by były funkcjonalne, wykończone dobrymi materiałami. Na szczęście na rynku można obecnie kupić materiały, które sprawią, że nasz dom będzie ciepły i suchy. Gdyby dokonać wyliczeń, ile rocznie wydajemy na utrzymanie domu jednorodzinnego, okazałoby się, że są to dość wysokie koszty. Wśród podstawowych wydatków na pierwsze miejsce wybija się ogrzewanie i to niezależnie od tego, czy wykorzystujemy ekogroszek, gaz, czy olej opałowy. Warto więc już na etapie projektu i powstawania domu wykorzystywać rozwiązania, które pomogłyby te wydatki ograniczyć. Na pewno dobrym pomysłem sią materiały izolacyjne, które wykorzystamy przy budowie domu. Dzięki nim nasz dom będzie “trzymał” ciepło zimą, a latem pozostanie oazą przyjemnego chłodu. Kiedy pada termin materiały izolacyjne, zaraz myślimy o styropianie i wełnie. Owszem, to dobry trop, ale oferta producentów jest coraz szersza. Dzisiaj, ogromnym powodzeniem cieszą się maty izolacyjne. 

Zastosowanie mat izolacyjnych 

Maty są nowoczesnym produktem wykorzystywanym przy budowie domów jednorodzinnych oraz w przemyśle. Ze względu na swoje właściwości ma szerokie zastosowanie w budownictwie energooszczędnym. Przykładem jest: likwidacja mostków termicznych, uszczelnienie stolarki okiennej, drzwiowej, lukarn, wnęk. Sprawdza się w uszczelnianiu pomieszczeń od wewnątrz oraz jako izolacja przy ogrzewaniu podłogowym. Mogą być wykorzystywane do izolacji w pionie i poziomie; izolują ściany działowe. Sprawdzają się jako podkłady pod beton. Maty izolacyjne są wykorzystywane w przypadku izolacji domów zabytkowych. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że taka renowacja musi odbywać się za zgodą konserwatora zabytków, któremu zależy, aby budynek zabytkowy zachował swój charakter i wygląd. Maty izolacyjne doskonale wpisują się w te wymagania. Jednocześnie chronią budynek przed wilgocią, ale i nie naruszają historycznych elementów budynku. Mogą też służyć jako izolacje akustyczne. Maty izolacyjne termiczne sprawdzają się też w niektórych gałęziach przemysłu. Dotyczy tych gałęzi przemysłu, w których pracują maszyny generujące ciepło, np. w elektrociepłowniach, przy produkcji tworzyw sztucznych. Maty są tak przygotowane, że nie wpływają na pracę maszyn, ale mogą redukować zjawisko utraty ciepła lub odwrotnie – chronić otoczenie maszyny, gdy ta wytwarza ciepła zbyt dużo. 

Właściwości i parametry mat izolacyjnych 

Skuteczność mat izolacyjnych zależy od parametrów technicznych i właściwości. Przede wszystkim muszą to być materiały trwałe i wykonane zgodnie z normami technicznymi. Tylko wtedy będą skuteczne. Muszą być elastyczne, by idealnie wkomponowywać się w miejsca, gdzie są wykorzystywane. Istotne, by były odporne na warunki atmosferyczne, nie ulegały zawilgoceniu. Maty izolacyjne dostępne są w rolkach i przyciętych płytach, to pozwala dostosować je do miejsc, gdzie są kładzione. Mają cechy hydroizolacjne, czyli chronią obiekt przed wodą i wilgocią. Należy w tym miejscu zauważyć, że woda jest nośnikiem różnych substancji mających negatywny wpływ na samą warstwę izolacyjną, a potem na miejsce, które mata ma chronić. Właściwa mata izolacyjna zapobiega tym problemom. Wielu producentów mat zabiega o to, by były one ekologiczne, wykorzystując do ich produkcji materiały pochodzące z recyklingu. Tak dzieje się w przypadku mat powstających z przetwarzania zużytych opon samochodowych. 

Na co zwracać uwagę przy zakupie? 

Maty izolacyjne dostępne są w różnych grubościach. Przy zakupie należy zwrócić uwagę, czy posiadają wszystkie potrzebne atesty. Mamy wtedy pewność, że są wytrzymałe i przyjazne dla środowiska. Maty najczęściej montujemy w domach. Musimy mieć pewność, że nie są niebezpieczne dla zdrowia. Złym pomysłem jest zakup mat ze względu na ich niską cenę. Lepiej jest się udać do renomowanego sklepu, punktu sprzedaży, gdzie specjaliści pomogą dobrać rodzaj do naszych potrzeb. Warto mieć wcześniej wiedzę na temat poszczególnych modeli, zapoznając się z podstawową wiedzą na ten temat na portalach internetowych. 

Artykuł redakcyjny